Dzięki mężczyznom z tego zdjęcia aparaty trafiły do smartfonów. Właśnie otrzymali za to milion funtów

Robert Kędzierski
Czwórka naukowców, którzy stworzyli technologię umożliwiającą miniaturyzację aparatów fotograficznych, otrzymała nagrodę QEPrize.

Eric Fossum, Nobukazu Teranishi, Michael Tompsett i George Smith (brakuje go na powyższym zdjęciu) otrzymali właśnie nagrodę QEPrize (Queen Elizabeth Prize for Engineering). Kapituła składająca się z przedstawicieli uniwersytetów i specjalistów uznała w tym roku, że na tytuł i milion funtów zasługują osoby, dzięki którym kamery trafiły do smartfonów. 

Laureaci stworzyli i rozwinęli bowiem cyfrowe sensory optyczne. 

George Smith, wraz z nieżyjącym już Willardem Boylem, pod koniec lat 60. opracował matrycę CCD wykorzystywaną zarówno na początku jak i dziś m.in. przez NASA. Stosowano je w pierwszym kamerach cyfrowych - głównie dzięki Tompsettowi, który opracował małe, energooszczędne i tanie w produkcji układy CCD. 

Matryca CCD wykorzystywana w sondzie KeplerMatryca CCD wykorzystywana w sondzie Kepler Fot. NASA/Wikipedia

Eric Fossum opracował sensor CMOS będący alternatywą wobec CCD - jest od niej szybszy i tańszy, ale mniej dokładny. Nobukazu Teranishi opracował precyzyjną fotodiodę PPD dla japońskiego giganta branży technologicznej NEC.

Trzy innowacje stworzone w ciągu trzech dekad zrewolucjonizowały nasz wizualny świat. [...] Technologie CCD, PPD i CMOS zmieniły medycynę, naukę, komunikację społeczną i branżę rozrywkową - od Skype'a przez selfie, gry komputerowe i pełnometrażowe filmy cyfrowe po transmitowanie na żywo wojen za pomocą małej kamery w smartfonie. Ta technologia pomaga chronić życie - poprzez specjalne pigułki z wbudowanym aparatem czy endoskopy, pozwala na postawienie diagnozy. Sensory optyczne w samochodach zwiększają bezpieczeństwo kierowców, poprawiają bezpieczeństwo na ulicach, zwiększają naszą wiedzę o wszechświecie.  

- czytamy w komunikacie Komisji cytowanym przez New Science.

Eric Fossum podczas ceremonii wręczenia nagrody skomentował losy swojego wynalazku.

Nigdy nie sądziłem, że ta technologia stanie się tak popularna, że będzie wykorzystywana do robienia selfies albo nagrywania niemądrych filmików z kotami.

- stwierdził.