Koniec z naciąganiem na drogie SMSy. Minister Anna Streżyńska zapowiada ustawę, która ukróci przekręty

Robert Kędzierski
Anna Streżyńska, minister cyfryzacji, zapowiedziała zmiany w prawie telekomunikacyjnym. Mają chronić konsumentów przed pułapką drogich SMS Premium. Rząd chce też znacznego rozbudowania e-administracji.

Od wielu lat regularnie informujemy o różnego rodzaju fałszywych serwisach, konkursach, wiadomościach, których celem jest skłonienie użytkownika do subskrybowania drogiej usługi SMS Premium. Do jej aktywacji wystarczy wysłanie jednej wiadomości. Często nie liczy się nawet jej treść, a sam fakt kontaktu z danym numerem.

Czytaj też: Czy rząd Beaty Szydło radzi sobie z realizacją planów. Ta ważna ustawa jest opóźniona. 

Anna Streżyńska, minister cyfryzacji, zapowiedziała ustawę, która ma ukrócić tego typu przekręty. 

W prawie telekomunikacyjnym będziemy wprowadzali bardzo przemyślane regulacje chroniące konsumentów przed naruszeniami z tytułu świadczenia usług SMS Premium. [...] Ten problem był przeze mnie regulowany w roku 2011 regulacją rynkową przy tak zwanym "stole bez kantów".  [...] Niestety w perspektywie czasu widzimy, że ta rynkowa samoregulacja została częściowo wycofana, są nowe podmioty jej nie przestrzegają"

- wyjaśniła minister podczas konferencji "Rok Nowych Zadań"

Wydaje się, że sytuacja dojrzała do rozwiązania na drodze ustawowej, ponieważ dobro konsumentów musi być wartością nadrzędną. 

- dodała. 

OszustwoOszustwo fot. Orange

W 2011 roku Anna Streżyńska pełniąc funkcję prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej zawarła z operatorami porozumienie, na mocy którego miano wprowadzić limity na opłaty za SMS Premium. Usługa często jednak pozostaje domyślnie włączona - w wielu przypadkach konsument musi ją samodzielnie dezaktywować. Telekomy i organizatorzy konkursów korzystają z tego faktu. 

Cyfryzacja Polski

Na konferencji minister Anna Streżyńska poruszyła też inne zagadnienia. Potwierdziła, że trwają prace nad cyfryzacją dokumentów. mDokument ma zawierać dowód osobisty,
prawo jazdy, dowód rejestracyjny pojazdu, potwierdzenie polisy OC, a nawet 
legitymacje uczniowskie i studenckie. W 2017 roku ma też ruszyć CEPIK 2.0. Minister zapowiada też rozwój e-administracji - dostęp do urzędów za pomocą internetu ma być łatwiejszy i działać w ramach jednego portalu GOV.pl. 

Więcej o: