Microsoft przygotowuje okrojonego Windowsa 10. Będzie konkurent dla Google?

Microsoft przygotowuje nową wersję Windowsa 10. Będzie to okrojony system operacyjny działający sprawnie na słabszych komputerach. Wygląda jednak na to, że Microsoft zapewni możliwość aktualizacji do pełnej wersji Windowsa.

O Windows 10 Cloud - bo tak ma się nazywać nowy Windows - mówiło się w sieci już od kilkunastu dni. Jednak ostatnio poznaliśmy nieco więcej informacji na temat nowego systemu giganta z Redmond.

Początkowo spekulowało się, że "cloud" - angielskie słowo oznaczające chmurę nie znalazło się tu przypadkowo. Nowa wersja Windows miałaby opierać się właśnie na chmurze.

Na razie nie wiadomo jednak czy Cloud faktycznie będzie z chmurą zintegrowany, a jeśli tak to w jakim stopniu. Wiemy jednak, że Cloud ma być odpowiedzią na Chrome OS - lekkiego systemu operacyjnego od Google, który wszystkie dane zapisuje w chmurze. Dzięki temu system nie zwalnia po pewnym czasie i nie wymaga czyszczenia czy defragmentacji.

Windows 10 Cloud ma świetnie działać na słabszych komputerach. Dzięki temu dostaniemy możliwość zakupu sprzętu z mniej wydajnymi podzespołami (i np. pasywnym chłodzeniem), jednak w niskiej cenie i działającego długo na baterii.

Cechą charakterystyczną Windowsa 10 Cloud ma być brak możliwości instalacji aplikacji win32. To programy, które ściągamy np. ze strony producenta i ręcznie instalujemy na dysku komputera. Tutaj jedyną bazą programów ma być Sklep Windows (z aplikacjami Universal Windows Platform). Nie działać mają także aplikacje konwertowane z win32 do UWP.

Windows 10 CloudWindows 10 Cloud fot. Windows Blog Italia

Jak widać na screenie powyżej lekka wersja systemu nie będzie się wizualnie różnić od standardowej edycji Windowsa 10.

Ta cecha może być podstawową zaletą nowego systemu i równocześnie jego największą wadą. Na plus trzeba zaliczyć to, że Cloud będzie poprawnie uruchamiał aplikacje ściągnięte ze Sklepu Windows zarówno na urządzaniach mobilnych z procesorami ARM (smartfony, tablety), jak i na pełnoprawnych komputerach x86.

Największą wadą może być jednak to, że Cloud będzie uruchamiał aplikacje tylko ze Sklepu Windows. Problem w tym, że baza programów dostępnych w Sklepie nie jest zbyt duża, dlatego wielu użytkowników może mieć problem z dostępem do potrzebnych aplikacji.

Cloud pozwoli na aktualizację do pełnej wersji systemu

Z najnowszych doniesień wynika natomiast, że użytkownicy, którym okrojony system operacyjny od Microsoftu nie przypadnie do gustu będą mieli możliwość przesiadki (zapewne po dopłacie) na standardową edycję Windowsa 10 Pro.

Tak więc w sytuacji, kiedy Windows Cloud dostaniemy wraz z zakupionym komputerem będziemy mogli zapewne przesiąść się na pełny system nie kupując bardzo kosztownej licencji.

Data premiery?

Jak na razie nie znamy daty premiery Windowsa 10 Cloud, jednak w już maju Microsoft organizuje konferencję BUILD. Własnie wtedy możemy spodziewać się prezentacji nowej wersji Windowsa. Wtedy też prawdopodobnie poznamy wszystkie szczegóły na temat tego systemu.

Więcej o:
Komentarze (34)
Microsoft przygotowuje okrojonego Windowsa 10. Będzie konkurent dla Google
Zaloguj się
 • jedyny_times

  Oceniono 5 razy 5

  W Ubuntu są systemy, które rzeczywiście super działają na słabych komputerach, jak Lubuntu, czy Xubuntu, one rzeczywiście są w pełnym słowa tego znaczeniu pełnowatościowe i do tego za darmo. Oni zawsze kopiują cudze rozwiązania i do tego się nimi chwalą, jak przeglądanie internetu w kartach, jak dash, jak upgrade do nowszej wersji systemu i wiele innych. I jeszcze sobie każą za to płacić, nie dotnę Windowsa za chiny ludowe.

 • wiceherszt

  Oceniono 9 razy 5

  Takie gó... już raz było, nazywało się Windows RT i usiłowało działać na jakichś tabletach i tabletopodobnych laptopach. Po jakimś czasie sprzedawcy próbowali toto opychać nawet poniżej ceny zakupu, bo nikt tego nie chciał. Tym razem będzie tak samo. Pewna liczba niezorientowanych to kupi a później, kiedy zorientują się co tak naprawdę kupili, cisną sprzęt w kąt i poskarżą się na FB. Możliwość rozszerzenia (zapewne płatnego) do normalnej 10 to też jakieś żarty, bo skoro to cudo jest przewidziane do instalowania na kalkulatorach, to te sprzęty i tak nie uciągną niczego cięższego.

 • Oceniono 3 razy 3

  Aha czyli Windows rt ma nowego członka rodziny mówię o wersji cloud bo tam w rt był podobny komunikat w aplikacjach Win32!!!!!!

 • traianus-hadrianus-augustus

  Oceniono 2 razy 2

  Dla mnie Windows skończył się na Windows 7 - świetny system. Reszta została tak "uproszczona", że nic nie wiadomo i niczego nie można znaleźć, a wykonanie najprostszej czynności wymaga wielokrotnie więcej czasu niż na Win7. Pomijając inne problemy - głównie z kompatybilnością - nie chcę mieć systemu, który działa jak aplikacja Gator sprzed ok. 15 lat (aplikacja wyświetlająca natrętne reklamy bez opcji usunięcia).

 • pawlaka12

  Oceniono 1 raz 1

  "Cechą charakterystyczną Windowsa 10 Cloud ma być brak możliwości instalacji aplikacji win32. To programy, które ściągamy np. ze strony producenta i ręcznie instalujemy na dysku komputera."

  Naprawdę?
  Cenię dobre dziennikarstwo i dlatego nie kupuję abonamentu Wyborczej.

 • spikerone

  Oceniono 1 raz 1

  jedyny powod dla ktorego uzywam windows to aplikacje dla windows, ktorych nie mozna uzywac NIGDZIE indziej. Tak wiec zycze powodzenia , przyda sie bo jesli MS ma plan aby zagrozic chrome os to slabo to widze....

 • szejski

  Oceniono 1 raz 1

  Czy ja niedawno tutaj nie czytałem, że "szykuje się rewolucja", bo ma być tylko jedna wersja Windowsa, która działa jednakowo na wszystkich urządzeniach tak, by móc na nich odpalać te same aplikacje?

 • czy.scioch

  Oceniono 3 razy 1

  Oczywiście, po czym poznać gazeciaków : "gigant z Redmond", "ruch śledczych,"odsiadka" itd...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX