Apple wierzy w jubileuszowego iPhone'a 8. Zamawia dodatkową partię ekranów OLED

Według informacji koreańskiego serwisu The Investor, filia Samsunga zajmująca się produkcją ekranów OLED do urządzeń mobilnych podpisała właśnie kontrakt z Apple o wartości 4,3 mld dolarów na dodatkowe dostawy 60 mln paneli opartych na diodach organicznych.

Już w połowie ubiegłego roku Apple zamówiło rekordową dostawę 100 mln ekranów OLED od Samsung Display do produkcji iPhone'a 8. Według niepotwierdzonych do tej pory informacji panele o przekątnej 5,5 lub 5,8 cala mają się znaleźć w jubileuszowej wersji smartfonu, której cena może spokojnie przekroczyć próg 1000 dolarów.

Jednym z czynników podnoszących koszt urządzenia będzie właśnie ekran OLED.  Technologia produkcji tego typu paneli jest droższa od LCD. Pozostałe dwie wersje iPhone’a 8, których premiery spodziewamy się jesienią póki co mają pozostać przy ekranach ciekłokrystalicznych.

Warto wspomnieć, że Samsung Display ma aż 95 proc. udziału w rynku mobilnych wyświetlaczy OLED i obecnie używa ich aż 70 proc. smartfonów koreańskiego producenta. W ostatnim czasie rozszerza możliwości produkcyjne swoich fabryk, żeby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu rynku. Apple do tej pory stawiał na ekrany LCD z LG Display, Sharp oraz Japan Display.

Czytaj też: Tegoroczny iPhone może być najbardziej przełomowym i najdroższym od lat. Cena sięgnie 7000 złotych?

Analitycy branżowi spodziewają się, że przesiadka Apple na ekrany OLED może spowodować przejściowe problemy w dostawach tych komponentów. Pierwszy raz będziemy bowiem świadkami sytuacji, kiedy dwóch tak dużych producentów (Samsung oraz Apple) będzie korzystać z tej samej technologii ekranów.

Być może z tego właśnie powodu koncern z Cupertino adoptuje nową technologię stopniowo i jednocześnie chce sobie zabezpieczyć dostawy na poczet kolejnych modeli, w których zdecyduje się zastosować organiczne diody.

Więcej o: