Szef Facebooka zaskakuje niespodziewanym manifestem: czy budujemy świat, którego wszyscy chcemy?

Mark Zuckerberg, szef Facebooka opublikował manifest dotyczący dalekosiężnej misji firmy. W odróżnieniu od zwykłych oświadczeń biznesowych przedstawia w nim rolę Facebooka w budowaniu lepszego świata i lepszych społeczności.

"Czy budujemy świat, którego wszyscy chcemy?" - zapytał Mark Zuckerberg we wstępie do swojego nowego manifestu. Jego zdaniem historia uczy ludzi życia razem w coraz większych społecznościach, a Facebook powinien pomóc w postawieniu kolejnego kroku.

- Nasze największe szanse są dziś globalne - wzrost gospodarczy, promowanie wolności, pokoju, zrozumienia, ratowanie ludzi od ubóstwa i rozwój nauki. Wyzwania również są globalne - walka z terroryzmem, zmianami klimatu i zapobieganie pandemiom - czytamy. - Teraz Facebook stoi w obliczu zacieśniania współpracy między ludźmi i budowy lepszego świata.

Pięć ważnych pytań

Zuckerberg uważa, że w dzisiejszych czasach najważniejszym celem Facebooka jest stworzenie infrastruktury, która pozwoliłaby ludziom budować globalną społeczność wspierającą wszystkich. Portal ma pomóc odpowiedzieć na pięć ważnych pytań: o społeczeństwo wspierające, bezpieczne, poinformowane, politycznie zaangażowane i zintegrowane.

Wiele osób zarzuca sieciom społecznościowym, że częściej dzielą ludzi zamiast ich łączyć. Nietrudno spotkać na ulicach, czy nawet na spotkaniach towarzyskich, osoby, które wolą sprawdzić wiadomości na telefonie niż porozmawiać na żywo. Nic więc dziwnego, że prezes Facebooka kładzie tak duży nacisk na zacieśnianie więzi międzyludzkich.

 

- Mam nadzieję na to, że będziemy chętniej poświęcać swoją energię na tworzenie długofalowej infrastruktury społecznej. Nie wszystkie odpowiedzi na powyższe pytania wypłyną z Facebooka, ale mam nadzieję, że odegramy w tym rolę. Nasza praca polega na tym, by wywrzeć największy możliwy wpływ w miejscach, gdzie technologia i media wspólnie walczą z podziałami i izolacją - napisał.

Po publikacji pojawiły się głosy, że to tekst nieco polityczny. Zuckerberg w rozmowie z BBC zaprzeczył jednak, jakoby miał ambicje polityczne.

 

Więcej o:
Komentarze (44)
Szef Facebooka zaskakuje niespodziewanym manifestem: czy budujemy świat, którego wszyscy chcemy?
Zaloguj się
 • 2tiredd

  Oceniono 7 razy 5

  Pieprzona demagogia kapitalisty. "promowanie wolności"???
  Przecież wyciągają od ludzi takie ilości informacji i pieniędzy, tak ich uzależniają, sterują i manipulują nimi, że tworzą bezmyślne karykatury ludzi wolnych... Niech żyd przestanie pieprzyć o wolności.

 • kuzyn.snowdena

  Oceniono 3 razy 3

  Zjeżdżaj dziadu! Chodzi tylko o klikalność oraz profilowanie reklam. Reszta to tylko PR-owe popierdy,

 • valentia123

  Oceniono 3 razy 3

  Osobiście przeraża mnie twarz tego typa ... ma w sobie coś wysoce niepokojącego ... ani na ryby, ani na piwo z pewnością bym z nim nigdy nie poszedł ... facet nie zarobi na mnie ani centa ... nie jestem ,,fejsbukowiczem", nie muszę i BARDZO to sobie chwalę ...

 • maxthebrindle

  Oceniono 7 razy 3

  Panie Zuckenberg - wasza praca polega na tym, by zebrać jak najwięcej, jak najbardziej pełnych profili waszych użytkowników i zarobić na ich sprzedaży reklamodawcom, kropka. Co do reszty - to jak dotąd największym waszym osiągnieciem jest uzależnianie młodych ludzi od powiadomień i bycia on-line, wpajanie im przekonania, że wyznacznikiem wartości człowieka jest jego popularność budowana jak najmniejszym kosztem i na jak najniższym poziomie ludzkich zachowań (bo wpis z gołą doopą i kawałkiem łechtaczki albo 'przypadkowo' wrzuconym do pralki koteczkiem na pewno będzie bardziej popularny od informacji o obronieniu doktoratu z fizyki jądrowej po kilkunastu latach ciężkich studiów...). Sprawiliście też, że ludzie czekający razem w deszczu na autobus już ze sobą nie rozmawiają, jak to robili jeszcze 20 lat temu - każde z nich w tym czasie pielęgnuje swoje 'wirtulalne' znajomości ze starannie kreowanymi awatarami prawdziwych ludzi. Ci, ktorzy tego nie robią - pozostają samotni w tłumie.

 • Pablo Pawel

  Oceniono 2 razy 2

  Kiedyś było: mam na ciebie teczkę, a teraz będzie; mam na ciebie facebooka!
  Facebook to dobrowolna kartoteka osobowa udostępniona korporacjom i służbom wywiadowczym, tyle na temat.

 • cichwoda

  Oceniono 2 razy 2

  tato Michnika gloryfikowal Manifest Lipcowy zanim zginal w niesamowitych meczarniach w obozie, potem chciwe Polaki wyrwali mu caly garnitur 18 karatowych zombuf beszczenszczonc jego sponiewierane zwloki. Teraz synalek pjeje poemy o nanifescie nastempnego ziemkaka, ubezpiecz zemby Adas

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX