Smartfony z iOS starzeją się lepiej od Androida? Pierwsze iPhone'y nadal aktywnie używane

Istnieje nadal pewna grupa użytkowników, którzy korzystają z wysłużonych pierwszych generacji telefonów Apple sprzed lat. Tak wynika z raportu firmy analitycznej DeviceAtlas, porównującego ruch w sieci wygenerowany w 2016 roku przez smartfony z iOS oraz Androidem.

Na podstawie danych z 56 krajów zebranych przez DeviceAtlas w ubiegłym roku można wywnioskować, że bezapelacyjnym królem w świecie smartfonów jest Android. W aż 42 z nich ruch generowany przez urządzenia mobilne z systemem Google na pokładzie jest większy.

Jedynie 14 krajów wskazuje wyższy odsetek ruchu pochodzącego ze smartfonów z iOS i są to głównie najlepiej rozwinięte gospodarki świata - Australia, Kanada, Japonia, Szwecja, Wielka Brytania i USA. Android absolutnie dominuje za to w krajach rozwijających się, głównie ze względu na dużo niższe ceny telefonów.

Ruch sieciowy wygenerowany przez smartfony z iOS i AndroidemRuch sieciowy wygenerowany przez smartfony z iOS i Androidem fot. DeviceAtlas

Uwagę zwraca na siebie grupa najstarszych modeli smartfonów Apple, które mimo upływu czasu nadal są aktywnie używane w sieci. Chodzi o pierwszą generację iPhone’a z 2007 roku oraz jego następców, czyli modele 3G i 3GS.

Według danych DeviceAtlas w Szwecji wygenerowały w ostatnim kwartale 2016 roku 1 proc. ruchu sieciowego, zaś we Francji, Brazylii, Włoszech i Niemczech około 0,5 proc. Jak tłumaczą autorzy raportu, przypuszczalnie chodzi o wyższą cenę odsprzedaży używanych telefonów Apple. Użytkownicy traktują je po prostu jako lepszą inwestycję od większości smartfonów z Androidem.

Ruch w sieci generowany przez iPhone'y 4 i 4s w Q4 2016Ruch w sieci generowany przez iPhone'y 4 i 4s w Q4 2016 fot. DeviceAtlas

Nieźle radzą sobie również nieco nowsze generacje telefonów Apple. W ostatnim kwartale 2016 roku iPhone 4 oraz iPhone 4s odpowiadają nadal za 3,5 proc. ruchu sieciowego w Rosji. We Francji i Japonii wygenerowały w tym czasie 2,5 proc, a w Polsce 1 proc.

Czytaj też: Tegoroczny iPhone może być najbardziej przełomowym i najdroższym od lat. Cena sięgnie 7000 złotych?

Więcej o: