Era komputerów dobiega końca. Android najpopularniejszym systemem świata

Robert Kędzierski
Android jest najpopularniejszym systemem operacyjnym świata. O ułamek procenta wyprzedził Windows, ale trend wskazuje na to, że era komputerów dobiega końca. Przynajmniej w jednym, kluczowym aspekcie.

Firma analityczna Stat Counter przeanalizowała popularność systemów operacyjnych. Po raz pierwszy w historii zwycięzcą okazał się Android. Zepchnął z pozycji lidera Windows, który utrzymywał się na pierwszym miejscu jeszcze miesiąc temu. 

Różnica pomiędzy systemami jest wręcz symboliczna - wynik to 37,93  do 37,91 proc. Na poniższym wykresie widać jednak powolny, ale nieprzerwany trend.

Popularność systemów operacyjnychPopularność systemów operacyjnych Fot. StatCounter

Użytkowników Windows, korzystających z systemu do przeglądania stron, ubywa. System Google zyskuje - od stycznia przybyło mu 1,8 proc. użytkowników. Systemowi Apple, w tym samym okresie, 0,5 proc - wyjaśnia Zdnet.

To milowy krok w historii technologii i koniec pewnej ery. Pojawiają się wyraźne sygnały kresu hegemonii Microsoftu na rynku systemów operacyjnych trwającej od lat 80. Symbolizuje też przełomową zmianę dla Androida, który jeszcze pięć lat temu odpowiadał za zaledwie 2,4 proc. globalnego ruchu internetowego.

- stwierdził Aodhan Cullen, prezes StatCounter

Nie ma wątpliwości, że Windows jest najpopularniejszym systemem komputerowym - obecnym na ok. 85 proc. maszyn. Trend wskazuje jednak wyraźnie, że do interakcji z siecią coraz częściej wykorzystujemy smartfon.