Apple wchodzi w bioelektronikę. Chce pomóc osobom chorym na cukrzycę

Jak donosi CNBC, koncern z Cupertino powołał zespół inżynierów specjalizujących się w biomedycynie do opracowania sensorów pomocnych w leczeniu cukrzycy.

Inżynierowie biorący udział w tajnym projekcie mają pracować na terenie nieoznakowanego budynku biurowego w Palo Alto w Kalifornii, dość blisko głównej siedziby Apple. Przypuszczalnie efektem ich prac mogą być sensory, które bezinwazyjnie i w sposób ciągły są w stanie monitorować poziom glukozy we krwi. Łatwo sobie wyobrazić takie rozwiązanie zintegrowane przykładowo ze smartwatchem.

Jak podkreśla CNBC, bioelektronika jest kontynuacją wizji zapoczątkowanej lata temu jeszcze przez współzałożyciela firmy, Steve’a Jobsa. Sami przedstawiciele koncernu odmawiają komentarza w tej sprawie.

Nieprzypadkowo dowiadujemy się o tym właśnie teraz, kiedy farmaceutyka oraz technologia zaczynają się coraz bardziej przenikać ze sobą. To właśnie za sprawą bioelektroniki zaczynają powstawać zaawansowane urządzenia wspomagające leczenie różnych chorób i dolegliwości, łącząc ze sobą właściwości biologiczne, sprzęt oraz oprogramowanie.

W ubiegłym roku GlaxoSmithKline oraz Alphabet, czyli spółka zarządzająca Google, podpisały porozumienie o utworzeniu nowej firmy, której celem jest popularyzacja urządzeń bioelektronicznych podłączanych do pojedycznych nerwów. Pierwsze oznaki sukcesu widać już dziś.

Czytaj też: Jedna decyzja Apple kosztowała brytyjską firmę setki milionów dolarów

Sprzęt z powodzeniem wspomagający leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów oraz hamujący apetyt przy otyłości oferują już dwie amerykańskie firmy z sektora biotech - Setpoint Medical oraz EnteroMedics. Z bioelektroniką eksperymentują również inni, między innymi Medtronic, Proteus Digital Technology, Sanofi, czy Biogen.

Zobacz wideo: Założyciel Fly4free.pl: Gdybym tę decyzję podjął wcześniej, fly4free.pl najprawdopodobniej byłoby najbardziej znanym serwisem w Europie [NEXT TIME]

Założyciel Fly4free.pl: Gdybym tę decyzję podjął wcześniej, fly4free.pl najprawdopodobniej byłoby najbardziej znanym serwisem w Europie [NEXT TIME]

Więcej o: