Jedna decyzja Apple kosztowała brytyjską firmę setki milionów dolarów

Kamil Mizera
Ten dzień długo będzie się śnić po nocach szefowi brytyjskiej firmy Imagination Technologies Group. Jedną decyzją Apple wywołało 70 procentowy spadek wartości jej akcji, który kosztował spółkę 580 milionów dolarów.

Wszystko przez to, że Apple ogłosiło, że w ciągu 15 - 20 miesięcy zamierza zrezygnować z wykorzystywania patentów Imagination Technologies związanych z procesorami graficznymi dla urządzeń mobilnych. Oznacza to, że po blisko 7 latach współpracy z brytyjską firmą Apple chce samo projektować GPU. 

Ta informacja wstrząsnęła giełdową wartością spółki, której akcje poleciały na łeb i szyję i spadły o blisko 70 proc. Imagination Technologies w jednej niemal chwili straciło 463 milionów funtów, czyli około 580 milionów dolarów. Jak to w ogóle możliwe? Odpowiedź jest dość prosta. Kontrakt z Apple stanowił blisko 50 proc. przychodów firmy. 

Imagination Technologies giełdaImagination Technologies giełda investing.com

Imagination Technologies nie mogło oczywiście pozostawić tej sytuacji bez komentarza, wydając oświadczenie, w którym wyraziło wątpliwość, czy Apple będzie w stanie stworzyć własne procesory graficzne bez naruszenia patentów brytyjskiej firmy. Tym samym Imagination Technologies jasno dało do zrozumienia, że zamierza walczyć w sądach z Apple. Po giełdowych wydarzeniach firmie niewiele więcej zostaje. Tylko, czy rzeczywiście dojdzie do nowej patentowej wojny?

Zapowiedź Apple o chęci zakończenia współpracy wydaje się być elementem szerszego planu w stosunku do Imagination Technologies, którego finał trudno obecnie przewidzieć. Jednak warto zwrócić uwagę na fakt, że Apple jest jednym z największych udziałowców Imagination Technologies. Firma Tima Cooka ma blisko 8,5 proc. akcji tej spółki. Ogłoszenie więc końca współpracy, które uderzyło w Imagination Technologies, uderzyło też po części w samo Apple. Jaka firma gra na spadek wartości akcji, które sama posiada?

Tylko, że Apple ewidentnie ma ochotę na Imagination Technologies. W zeszłym roku rozważono nabycie tej firmy. Ostatecznie do kupna nie doszło, ale Apple udało się wyciągnąć ze spółki sporą liczbę ekspertów, w tym Johna Metcalfe'a, COO Imagination Technologies, który był związany z firmą przez blisko 20 lat. 

Przejmowanie pracowników i patentów przez wykupywanie pracowników albo całych firm, tylko po to, by je zdobyć nie jest niczym nowym. Wystarczy wspomnieć, jak Google kupiło Motorolę za blisko 12 mld dolarów, by potem sprzedać ją za niecałe 3 mld. Google nie chodziło o to, by za pomocą Motoroli wejść na rynek smartfonów, tylko by pozyskać istotne z punktu widzenia spółki patenty, których Motorola miała blisko 20 tys. 

Apple swoją decyzją postawiło Imagination Technologies w ciężkiej sytuacji. Było jej największym klientem, bez którego firma raczej nie wróci do poprzedniej wartości rynkowej. W tym momencie Apple mogłoby spróbować kupić Imagination Technologies za znaczniej mniejsze pieniądze, niż jeszcze rok wcześniej, zwłaszcza, że ma przecież dawnego COO tej firmy. Wydaje się to prostsze, niż projektowanie własnych procesorów graficznych i sądowe batalie patentowe. 

No chyba, że Apple ma już zupełnie nową technologię, "odporną" na patentową bolączkę, przez co współpraca z Imagination Technologies rzeczywiście straciła sens. 

Więcej o:
Komentarze (46)
Jedna decyzja Apple kosztowała brytyjską firmę setki milionów dolarów
Zaloguj się
 • taus

  Oceniono 14 razy 10

  Czyli to po prostu gra na wrogie przejęcie, pewnie zaraz Apple zechce kupować akcje tej firmy.

 • grma

  Oceniono 9 razy 3

  Decyzja Apple wcale nie kosztowała brytyjską firmę setek milionów dolarów. O tyle jedynie zmieniła się jej giełdowa wycena.

 • felucjan

  Oceniono 2 razy 2

  CPU -> Central Processing Unit
  GPU -> Graphics Processing Unit

  Tak więc firma prawdopodobnie tworzy dla Apple GPU. Nieprawdziwe w kontekście artykułu jest więc zdanie "(...) Apple chce samo projektować CPU." Jeżeli czytamy artykuł w sekcji "Biznes i Technologie" to raczej oczekujemy znajomości tematu na więcej niż podstawowym poziomie.

  GW (Gazeta Wyborcza), to przecież nie to samo, co GN (Gość Niedzielny).

 • Tomasz Zakrzewski

  Oceniono 7 razy 1

  Błąd: "... akcje ... spadły o blisko 70 proc. Imagination Technologies w jednej niemal chwili straciło 463 milionów funtów" To nie firma tyle straciła tylko jej akcjonariusze (czyli współwłaściciele).

 • waldek44844

  Oceniono 1 raz 1

  Jestem zadowolniony !

 • Andy Larkin

  Oceniono 1 raz 1

  Nic tylko kupować aukcje, nie wrócą do tej samej kwoty ale na zysk 25%-50% spokojnie można liczyć

 • kloceklego

  Oceniono 1 raz 1

  "Tak nakautuje Apple. Jedna ich decyzja spowodowała spadek kursu akcji aż o 70 proc."

  po jakiemu to jest? nowy wymiar polszczyzny?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX