Google i Microsoft ostrzegają użytkowników Windows: natychmiast ZAKTUALIZUJCIE Windows Defender

Robert Kędzierski
Google wykrył nową, niebezpieczną lukę w Windows. Microsoft wydał już odpowiednią łatkę, jednak nie wszyscy użytkownicy są bezpieczni. Dlaczego?

Eksperci poinformowali o wykryciu groźnej luki w Windows Defender w systemach 8, 8.1 i 10. Umożliwia hakerom zdalne wykonywanie kodu z wykorzystywaniem skryptów PowerShell, a przez to przejęcie kontroli nad komputerem. 

Zagrożenie zostało określone przez eksperta Google Project Zero jako "szalenie wielkie" i "najgorsze z możliwych". Dlaczego? Bo zagrożenie tkwi w samym Defenderze, czyli systemowym antywirusie. Program analizując odpowiednio spreparowany plik pozwala mu przejąć kontrolę nad komputerem. 

Microsoft natychmiast zareagował na doniesienia o zagrożeniu. Wydał odpowiednią łatkę systemu. Windows Defender, antywirus wbudowany w system, jest już w pełni bezpieczny.  

Czytaj też: Jesteś klientem tego banku? Jest spore ryzyko, że stracisz pieniądze. 

Część użytkowników może być jednak wciąż zagrożona. Chodzi o osoby, które celowo blokują pobieranie aktualizacji programu.

Jak widać na przykładzie powyższej luki zagrożenie czasami jest tak duże, że Microsoft musi reagować w ciągu kilku godzin. Osoby, które korzystają z nieaktualnej wersji Windows mogą stać się celem nowego rodzaju ataku. 

Czy mój komputer jest bezpieczny?

Jeśli użytkownik nie blokuje pobierania aktualizacji Windows Defender powinien zostać zaktualizowany do bezpiecznej wersji. 

Windows Defender otrzymał krytyczną aktualizacjęWindows Defender otrzymał krytyczną aktualizację Fot. Microsoft

Należy upewnić się, że silnik programu zabezpieczającego został zaktualizowany do wersji 1.1.13704.0. Używanie innej wersji Defendera naraża nas na atak. 

***

Więcej o:
Komentarze (96)
Google i Microsoft ostrzegają użytkowników Windows: natychmiast ZAKTUALIZUJCIE Windows Defender
Zaloguj się
 • bonifacy_40

  Oceniono 21 razy 11

  a może szanowna redakcjo/panie Kędzierski czas przestać pouczać użytkowników co mają robic , tylko skupić się na producencie i zacząć wymagać od niego produktu pozbawionego wad , bo pieniądze jakie zapłąciłem za ich system były dobre , a kazdy produkt jaki od nich nabywam jest "dziurawy" .i jakoś wszyscy przechodza nad tym do porządku dziennego

 • jami88

  Oceniono 10 razy 6

  Czy to znaczy, że dziura pojawiła się dopiero w 8? A a siódemce nie było?
  Czy po prostu MS zapomniał już całkiem o siódemce?

 • labeo

  Oceniono 4 razy 2

  Nie aktualizuje, bo wyłączyłem defendera.

 • NapohybelpiSS

  Oceniono 4 razy 2

  Moja rada dla wszystkich użytkowników sytemu windows,....wyłączcie całkowicie tę usługę windows defender,...jest ona zbędna i jak widać niebezpieczna,...to "otwarta furtka" dla włamywaczy,.to mit że on coś chroni(najgorszy program antywirusowy zainstalowany w każdym kompie jest o niebo lepszy od tego badziewia microsoftu),...a najlepiej nie słuchać co powszechnie jest zalecane i wyłączyć na stałe windows update(raz na jakiś czas pojawia się do zainstalowania z pliku tzw.pack i to wystarczy)przekonacie się o ile lepiej będzie pracował wasz komp,..bez tych bezużytecznych śmieci microsoftu

 • spiralli

  Oceniono 4 razy 2

  Naprawione, nie panikujcie

 • torchwood123

  Oceniono 6 razy 2

  Ciekawe, z opisu na technet-ie wynika, że luka nie jest w Windows, tylko w samym Windows Defender - występuje kiedy Windows Defender skanuje określony kod. Czyli użytkownicy, którzy mają Windows Defender wyłączony powinni być, teoretycznie bezpieczni. Zagrożeni są tylko ci, którzy mają włączony Windows Defender ale wyłączone jego aktualizacje.

 • panspawacz4

  Oceniono 1 raz 1

  "Siódemka" śmiga ja talala...
  Dlatego na nowym laptopie z zainstalowaną "dychą" zrobiłem downgrade do starego dobrego Windows 7.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX