LG nie chce być gorszy od konkurentów. W następnym flagowcu zastosuje ekran OLED

LG już niedługo ma pokazać smartfona z ekranem OLED. Model V30 powinien rozpocząć erę tego typu ekranów we flagowcach koreańskiego producenta.

Ekrany OLED - choć pod niemal każdym względem lepsze od LCD - nie są chętnie montowane smartfonach większości producentów.

Decydował się na nie dotychczas niemal jedynie Samsung, który umieszcza je w prawie 70 proc. swoich smartfonów. U konkurentów OLED pojawił się tylko w kilku flagowych smartfonach (np. Google Pixel czy OnePlus 3T).

Zdaje się jednak, że w tym i przyszłym roku doczekamy się większej ilości modeli z ekranami tego typu. Wiemy już, dostanie go nowy iPhone 8. Apple zawarło ponoć z Samsungiem ogromny kontrakt na ich dostawę.

Do gry dołączy LG

Na umieszczenie w nowym flagowcu wyświetlacza tego typu ma zdecydować się także LG. Panelu OLED zabrakło w zaprezentowanym na MWC 2017 LG G6, jednak - jak dowiedziała się redakcja The Investor - powinien pojawić się w modelu V30.

Według źródła serwisu, smartfon wyposażony panel oparty na diodach organicznych zostanie zaprezentowany w trzecim kwartale tego roku, prawdopodobnie we wrześniu. Produkcją ekranów miałaby się zająć fabryki LG Display już w lipcu.

LG V30 nie będzie pierwszym smartfonem Koreańczyków z wyświetlaczem OLED. Taki panel pojawił się już w elastycznym LG G Flex z 2014 roku i rok później, w jego następcy. Na początku przyszłego roku ekran OLED dostanie prawdopodobnie także LG G7.

LG G Flex - elastyczny smartfon z panelem OLEDLG G Flex - elastyczny smartfon z panelem OLED 

Informacja - choć nieoficjalna - wydaje się dość wiarygodna. Obecnie coraz więcej producentów stara się o ekrany OLED do swoich smartfonów.

Ponad 95 proc. rynku tego typu paneli do urządzeń mobilnych kontroluje już Samsung Display. Południowokoreański gigant jest jednak zajęty produkcją wyświetlaczy OLED na potrzeby własne i Apple. To szansa dla LG, który może sprzedawać swoje panele innym, mniejszym producentom.

W czym OLED jest lepszy od LCD IPS?

Panele LCD i OLED różnią się znacznie konstrukcją i sposobem wyświetlania obrazu. W ekranach LCD piksele są podświetlane, w OLED to każdy piksel samodzielnie emituje światło.

Dzięki temu wyświetlacze OLED charakteryzują się nieskończenie głęboką czernią (piksele "wyświetlające" kolor czarny w ogóle nie emitują światła), a co za tym idzie - także rewelacyjnym kontrastem i mniejszym poborem energii. Prezentują także nieco żywsze, bardziej nasycone kolory, jednak nieco gorzej odwzorowują biel.

Wyświetlacze OLED mają swoich zwolenników i przeciwników, jednak przeważnie są świetnie oceniane przez ekspertów. Serwis DisplayMate uznał Samsunga Galaxy S8 (z Super AMOLED) za smartfon z najlepszym obecnie ekranem na świecie. Wcześniej na takie wyróżnienie zasłużył m.in. Galaxy Note 7.

Konstrukcja paneli OLED jest jednak bardziej skomplikowana i droższa. To sprawia, że w zdecydowanej większości smartfonów spotkamy jeszcze tańsze IPS.

Czytaj też: Recenzja Galaxy Tab S3 - topowego tabletu ze świetnym ekranem i rysikiem S-Pen.

Więcej o:
Komentarze (4)
LG nie chce być gorszy od konkurentów. W następnym flagowcu zastosuje ekran OLED
Zaloguj się
 • uploadhelski

  Oceniono 3 razy 1

  Ekrany OLED nie charakteryzują się "nieskończenie głęboką czernią" bo takiej czerni nie ma (absolutnie czarne ciało jest w takiej skali technologicznie niemożliwe). Wyłączony piksel jest bardzo czarny, w stosunku do matryc IPS jest to wielki postęp, zawsze jednak coś tam rozprasza, choćby światło sąsiednich pikseli odbite od warstwy zewnętrznej (dotyk itd). Nie chodzi o czepianie się, ale nie należy używać terminów matematycznych czy fizycznych niezgodnie z ich znaczeniem.

 • maksak

  0

  Te zalety OLED to wypisz, wymaluj: atuty PLAZMY w TV!

 • dudziopl

  0

  Może wreszcie Android zmieni swoją koszmarną politykę białym ekranów we wszystkich możliwych miejscach. Wygląda obleśnie i nie da się na to patrzeć gdy jest ciemno, tak jakby patrzyło się w latarkę. A tu proszę, elementy matrycy czarne nie pobierają prądu...skoro nie estetyka i użyteczność może choć to zmusi androida do zmiany...inna sprawa pojęcia nie mam czemu nie dają użytkownikom wyboru...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX