Na rynek powrócą smartfony Nokii z obiektywami Zeiss. Tym razem skutecznie utrą nosa konkurencji?

Za sprawą długoterminowego porozumienia podpisanego właśnie między HMD Global, a firmą Zeiss możemy liczyć na nowe smartfony Nokii wyposażone w doskonałe obiektywy wysoko cenionego na rynku niemieckiego producenta sprzętu optycznego. Czy tak 'uzbrojone' znów staną się realną konkurencją dla innych flagowców?

Współpraca Nokii i Zeiss rozpoczęła się już w 2004 roku i zaowocowała znakomitymi aparatami cyfrowymi w opartej jeszcze na Symbianie serii telefonów N. Nie gorzej radziły sobie smartfony z serii Lumia z aparatami PureView. Ówczesnym konkurentom pod względem jakości uzyskiwanych zdjęć trudno było wtedy Nokię dogonić.

Przy tej okazji warto wspomnieć niezwykłą Lumię 1020 z 41-megapikselowym aparatem cyfrowym, który tuż po swojej premierze w 2013 roku narobił sporo zamieszania na rynku i zebrał znakomite recenzje, głównie ze względu na jakość wykonywanych zdjęć.

Nokia Lumia 1020Nokia Lumia 1020 Nokia

Partnerstwo HMD Global i Zeiss nie będzie obejmować wyłącznie samej optyki. Niemcy chcą się zaangażować również w prace nad sensorami oraz algorytmami przetwarzania obrazu.

Czytaj też: Nokia i Xiaomi łączą siły. Firmy będą współpracować przy tworzeniu przełomowych technologii

Jak długo potrwa kooperacja? Przedstawiciele obu firm nie podają dokładnych szczegółów, ale porównują podpisane właśnie sojusz do trwającej już dwie dekady współpracy Zeiss i Sony. Umowa ma dodatkowo charakter wyłączny, zatem żaden inny producent smartfonów nie będzie mógł skorzystać z doświadczeń Zeiss.

Przypuszczalnie pierwszym smartfonem z podwójnym obiektywem Zeiss na pokładzie będzie flagowa Nokia 9.

24, 25 50. Zapamiętaj te cyfry. Bo to one zdecydują o tym, jak będzie wyglądać twoje wideo

Więcej o: