Uwaga na przekręt na WhatsAppie. Vouchery Lidla to oszustwo

Co łączy znaną sieć supermarketów Lidl i jeden z najpopularniejszych komunikatorów na smartfony? Zupełnie nic. Poza tym, że oszuści postanowili wykorzystać Lidla i WhatsAppa by wciągnąć jego użytkowników w przekręt.

Jak donosi serwis Niebezpiecznik.pl, po WhatsAppie szerzy się specjalnie spreparowany spam udający wiadomość o voucherach do Lidla. Użytkownicy są kuszeni otrzymaniem vouchera o wartości 1000 złotych. Jak to działa?

W wiadomości przesyłany jest specjalny link. Wejście w niego z poziomu przeglądarki przenosi na niepozornie wyglądającą stronę i właściwie kończy zabawę. Jednak kliknięcie linka z poziomu smartfonu przekierowuje na specjalnie przygotowany adres: www.lidl.pl-vouchers.com/ i wywołuje pop-up, który sugeruje, że użytkownik wygrał voucher do Lidla.

Whatsapp oszustwoWhatsapp oszustwo zrzut ekranu

By go jednak odebrać, najpierw musi przejść spreparowany quiz, uwiarygodniony fałszywymi fecebookowymi komentarzami (co ciekawe, nawet jak na wszystkie pytania odpowie się "nie" to i tak się "wygrywa"). I gdy już użytkownik wita się z gąską, okazuje się, że jeszcze musi tylko wysłać do 10 innych osób zaproszenie do odbioru vouchera, oraz podać swoje imię, nazwisko, e-mail oraz adres. Po wykonanej pracy można odetchnąć i czekać na przesłanie vouchera.

Który oczywiście nigdy nie przyjdzie. 

Whatsapp oszustwoWhatsapp oszustwo zrzut ekranu

Sam phishing nie jest szczególnie inwazyjny. Nie wykrada książek adresowych, nie przejmuje wiadomości i kont. Złapana na niego ofiara co najwyżej oddaje swoje dane kontaktowe oszustom. Co więcej, phishing nie wykorzystuje zaawansowanych algorytmów by samemu szerzyć się wśród użytkowników WhatsAppa. To niestety sami użytkownicy rozsyłają go dalej skuszeni możliwością otrzymania 1000 złotowego vouchera. Jest on jednak dość skuteczny, gdyż wykorzystuje ludzkie zaufanie. Często, gdy dostaniemy tego typu link od kogoś znajomego lub członka rodziny nie myślimy zbyt długo i klikamy, wierząc, że wszystko jest ok. 

Dlatego zawsze warto upewnić się, czy rzeczywiście istnieje tego typu promocja w danym sklepie oraz dokładnie przyjrzeć się wiadomości. 

Więcej o: