Koniec podstawowego prawa rządzącego światem komputerów? "Dotarliśmy do ściany"

Robert Kędzierski
Szef NVIDII, producenta kart graficznych, zapowiedział rychły koniec prawa Moore'a. Dla przeciętnego konsumenta może to oznaczać dobre wieści.

Jen-Hsun Huang, szef NVIDII oznajmił, że prawo Moore'a jest w zasadzie martwe. Sformowana w 1965 zasada zakłada, że ilość elementów procesora i jego wydajność będzie podwajała się co dwa lata.

Przepowiednia sprawdzała się przez kilka dekad, ale w ostatnich latach w zasadzie przestała obowiązywać. Proces technologiczny wytwarzania układów jest co prawda imponujący - 5 nanometrów jest już osiągalne. Pomimo imponującej minimalizacji przyrost wydajności nie jest już tak wielki  - nie podwaja się. Według szefa Nvidii zwiększa się realnie o ok. 10 proc - informuje PC Gamer. 

Według szefa Nvidii prawo Moore'a już nie działaWedług szefa Nvidii prawo Moore'a już nie działa Fot. Nvidia

Huang twierdzi więc, że czas porzucić tradycyjne procesory i zastąpić je procesorami graficznymi. CPU miałyby być zastąpione przez wydajniejsze GPU. To, co postuluje producent kart graficznych oczywiście już się dzieje. Potęgę GPU, czyli procesora złożonego z przykładowo 2560 rdzeni, wykorzystuje się już chociażby do obliczeń wykorzystywanych przez sztuczną inteligencję. "Kopanie" wirtualnych walut takich jak Bitcoin czy łamanie haseł odbywa się właśnie za pomocą procesorów graficznych. 

Czytaj też: Bill Gates przewidział naszą teraźniejszość bardzo dokładnie. 

Problemem jest jednak to, że GPU obsługują mniejszą ilość instrukcji - nie są tak wszechstronne jak tradycyjne procesory. Zapowiedź szefa NVIDII można zatem traktować jako zapowiedź zwiększenia zastosowania GPU w produktach, z których korzystamy na co dzień. Serwery w centrach danych opartych o procesory graficzne mogą zwiększyć efektywność przechowywania czy przetwarzania danych - takie rozwiązania wprowadzają już Huawei i Lenovo. Dla zwykłego użytkownika to dobra wiadomość. Nawet jeśli GPU nie zastąpi CPU w zastosowaniach czysto konsumenckich, to może zwiększyć wydajność sztucznej inteligencji. A to bardzo nam się przyda w życiu codziennym. 

***

Komentarze (84)
Koniec podstawowego prawa rządzącego światem komputerów? "Dotarliśmy do ściany"
Zaloguj się
 • wawiak80

  Oceniono 13 razy 9

  Każdy kto trochę interesuje się kompurterami mógł to zauwazyć już kilka lat temu.
  Wystarczy spojrzeć na słynne procesory Intel Core.
  Ostatnim skokiem było pojawienie się core i5 drugiej generacji 2011 roku.
  Trzecia generacja był już tylko trochę szybsza nić druga a czwarta trochę szybsza niż trzecia.
  W efekcie ktoś kto ma wyjajny procesor Core I7 z 2011 roku nadal może z niego korzystać we wszystkich współczesnych aplikacjach

 • welarg

  Oceniono 9 razy 7

  To nic nowego. Od kilku lat wiadomo, że zagęszczenie linii na procesorach zbliża się do odległości atomowych, wymiarów atomów nie da się zmniejszyć, więc na jakiś czas wzrost szybkości i wydajności komputerów przystopuje. Ale w perspektywie są komputery kwantowe i inne wynalazki. Komputery kwantowe na razie raczkują i są bardzo skomplikowane, ale laser też kiedyś zajmował 3 sale, a teraz mieści się w długopisie.

 • ukw8078

  Oceniono 9 razy 5

  Owo prawo Moore'a nie jest prawem lecz dobrze brzmiącą wieszczbą na temat rozwoju technologii. Jest to oczywiste dla każdego, kto choć raz w życiu usłyszał, że i wielkość atomu, i prędkość światła są ograniczone.

 • gj61

  Oceniono 6 razy 4

  " Nawet jeśli GPU nie zastąpi CPU w zastosowaniach czysto konsumenckich, to może zwiększyć wydajność sztucznej inteligencji. A to bardzo nam się przyda w życiu codziennym. "
  Znaczy, da się zastąpić debili w polskiej polityce??? To byłby przełom nie tylko na skalę lokalną, ale nawet na skalę globalną: zastąpić maciorewicza czy szczydło albo konusa sztuczną inteligencją!!! Nareszcie jakakolwiek inteligencja zwyciężyłaby prostactwo.

 • karol_wald

  Oceniono 2 razy 2

  To było do przewidzenia. Dzięki temu 14 letni pecet z XP ciągle może służyć jako maszyna do pisania z Office 2007, a na 8 letnim laptopie działa Win7 i praktycznie normalnie chodzi internet. W obu trochę brakuje RAM-u by śmigały. :)

 • jakis_gosc012

  Oceniono 4 razy 2

  Podobnie chrzanił już ładne lata temu, jak wprowadzał do swoich kart cuda, tzn. CUDA. Już wtedy pieprzył, że dzięki tej technologii niedługo CPU odejdą do lamusa, bo wszystko obliczą te jego CUDA. I co? Minęło już ładnych parę lat, a bez dobrego CPU te wszystkie karty graficzne można o kant d..... potłuc.

 • marcin-karpin

  Oceniono 2 razy 2

  Pytanie laika: dlaczego po prostu nie produkuje się większych procesorów? Zamiast pakować coraz więcej tranzystorów na 1cm^2, zwiększyć powierzchnię procesora?

 • jojobojo

  Oceniono 1 raz 1

  Kasa misiu KASA. To nie o to chodzi, ze nie mozna... Tylko sie NIE OPLACA :) Kazdy kto wymienial komputer w ciagu ostatnich 10 lat tak jakos 3 moze 4 razy wie o co chodzi - wzrosty nieadekwatne do wydanych pieniedzy ale za to pudeleczka, reklamy, materialy dodatkowe "gratis" za to jakie piekne...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX