Koniec podstawowego prawa rządzącego światem komputerów? "Dotarliśmy do ściany"

Robert Kędzierski
Szef NVIDII, producenta kart graficznych, zapowiedział rychły koniec prawa Moore'a. Dla przeciętnego konsumenta może to oznaczać dobre wieści.

Jen-Hsun Huang, szef NVIDII oznajmił, że prawo Moore'a jest w zasadzie martwe. Sformowana w 1965 zasada zakłada, że ilość elementów procesora i jego wydajność będzie podwajała się co dwa lata.

Przepowiednia sprawdzała się przez kilka dekad, ale w ostatnich latach w zasadzie przestała obowiązywać. Proces technologiczny wytwarzania układów jest co prawda imponujący - 5 nanometrów jest już osiągalne. Pomimo imponującej minimalizacji przyrost wydajności nie jest już tak wielki  - nie podwaja się. Według szefa Nvidii zwiększa się realnie o ok. 10 proc - informuje PC Gamer. 

Według szefa Nvidii prawo Moore'a już nie działaWedług szefa Nvidii prawo Moore'a już nie działa Fot. Nvidia

Huang twierdzi więc, że czas porzucić tradycyjne procesory i zastąpić je procesorami graficznymi. CPU miałyby być zastąpione przez wydajniejsze GPU. To, co postuluje producent kart graficznych oczywiście już się dzieje. Potęgę GPU, czyli procesora złożonego z przykładowo 2560 rdzeni, wykorzystuje się już chociażby do obliczeń wykorzystywanych przez sztuczną inteligencję. "Kopanie" wirtualnych walut takich jak Bitcoin czy łamanie haseł odbywa się właśnie za pomocą procesorów graficznych. 

Czytaj też: Bill Gates przewidział naszą teraźniejszość bardzo dokładnie. 

Problemem jest jednak to, że GPU obsługują mniejszą ilość instrukcji - nie są tak wszechstronne jak tradycyjne procesory. Zapowiedź szefa NVIDII można zatem traktować jako zapowiedź zwiększenia zastosowania GPU w produktach, z których korzystamy na co dzień. Serwery w centrach danych opartych o procesory graficzne mogą zwiększyć efektywność przechowywania czy przetwarzania danych - takie rozwiązania wprowadzają już Huawei i Lenovo. Dla zwykłego użytkownika to dobra wiadomość. Nawet jeśli GPU nie zastąpi CPU w zastosowaniach czysto konsumenckich, to może zwiększyć wydajność sztucznej inteligencji. A to bardzo nam się przyda w życiu codziennym. 

***