Sony się spisało. Android 8.0 Oreo właśnie trafia na Xperia XZ Premium

Kamil Mizera
Szybko poszło. Minęło zaledwie 2 miesiące od premiery Androida 8.0 Orea, a najnowsza wersja systemu trafiła właśnie na topowy smartfon Sony. To jednak nie wszystko, bo wraz z aktualizacją, firma przemyciła kilka innych nowości.

Fragmentacja Androida. 2 słowa, które zna chyba każdy posiadacz urządzenia z tym systemem operacyjnym. I które wzbudza sporo emocji, gdyż tak naprawdę nigdy nie wiadomo, czy topowy smartfon kupiony rok wcześniej dostanie aktualizację do najnowszej wersji systemu. 

Wystarczy spojrzeć, jak idzie wprowadzanie Androida 8.0 Oreo, który miał swoją premierę 2 miesiące temu. Według danych z początku października "8-mka" była na zaledwie 0,2 proc. urządzeń. To już więcej jest telefonów, które wciąż działają pod kontrolą Android 2.3 oraz Android 4.0 i ich wariacji. Co więcej, zeszłoroczna odsłona Androida, 7.0-7.1 znalazła swoje miejsce na niecałych 18 proc. urządzeń. 

Android fragmentacjaAndroid fragmentacja www.developer.android.com

Oczywiście, Google w kwestii szybkich aktualizacji telefonów innych niż swoje nie ma wiele do gadania. Piłka leży po stronie producentów sprzętu. Szczęśliwie ci coraz lepiej rozumieją, że ktoś, kto kupił telefon za 3 tysiące złotych ma prawo oczekiwać, że jego urządzenie będzie wspierane systemowymi aktualizacjami. 

Dzisiaj swoich klientów uszczęśliwił Sony. Firma właśnie wprowadza aktualizację systemu Android dla Xperii XZ Premium do wersji 8.0 [zobacz naszą recenzję tego smartfonu]. Przy okazji aktualizacji Sony dodało coś od siebie, a mianowicie Kreator 3D, rejestrowanie predykcyjne i autofokus ciągły w aparacie, skróty aplikacji oraz udoskonaloną jakość dźwięku ze wsparciem dla Qualcomm® aptX™ HD audio. 

Wszystkie te nowe funkcje (jak i Android 8.0) pojawiły się w dwóch najnowszych modelach smartfonów od Sony, czyli w XZ1 [zobacz naszą recenzję] oraz XZ1 Compact. Tym samym Sony "podciągnęło" swojego flagowca, który miał premierę w pierwszej połowie tego roku, do obecnych, świeżutkich telefonów, dając mu sztandarowe funkcje tychże, które miały być ich marketingową lokomotywą. 

Aktualizacja systemu rusza dzisiaj, choć jest to proces, więc może nie być ona natychmiast dostępna dla każdego. 

Co łączy iPoda z filmem "2001: Odyseja Kosmiczna"?

Więcej o: