Firefox Quantum już od kilku miesięcy była dostępna do pobrania w wersji beta. Teraz jej twórcy zdecydowali się wypuścić na rynek stabilną wersje przeglądarki, którą można pobrać w tym miejscu. Jakie zmiany wprowadza Quantum?
Przede wszystkim ma być dwukrotnie szybsza od Firefoksa w wersji 52 z marca br. Quantum zawdzięcza swoją szybkość i wydajność przebudowanemu silnikowi CSS, który napisano z wykorzystaniem języka Rust. To również pierwsza przeglądarka na rynku, która do przetwarzania CSS wykorzystuje kilka rdzeni jednocześnie.
Nowa przeglądarka ma być również zdecydowanie mniej "pamięciożerna" i zużywać nawet o 30 proc. mniej RAM-u niż w przypadku konkurencyjnego Google Chrome.
Inna nowość dotyczy priorytetu ładowania się kart w przeglądarce. Teraz aktywna karta ładuje się priorytetowo, a dopiero potem doczytywane są karty w tle.
Twórcy chwalą się również, że rozwiązali 486 mniejszych i większych problemów, które pojawiały się w poprzednich wersjach przeglądarki, co także ma zwiększyć wydajność.
To nie koniec zmian. Firefox Quantum to także nowy interfejs Photon, dzięki któremu nawigowanie po przeglądarce ma być wygodniejsze i bardziej intuicyjne, Nowy Firefox jest mocno zintegrowany z aplikacją Pocket, która niedawno trafiła w ręce Mozilli.
Postanowiliśmy sprawdzić, jak Firefox Quantum radzi sobie w starciu z największymi rywalami - Google Chrome, Safari, a także Microsoft Edge. Do testów szybkości wykorzystaliśmy dwa popularne benchmarki - Speedometer 1.0 oraz WebXPRT 2015.
Speedometer 1.0 oprac. Daniel Maikowski
Wyniki okazały się dość niejednoznacznie. W przypadku narzędzia Speedometer, które testuje przede wszystkim responsywność przeglądarki, najszybszy okazał się Google Chrome (117,3 pkt.), który wyprzedził Safari (114,2 pkt.) Firefox Quantum znalazł się dopiero na przedostatnim miejscu (71,2 pkt.), wyprzedzając Microsoft Edge (63,2)
WebXPRT 2015 oprac. Daniel Maikowski
Z kolei w przypadku WebXPRT 2015, który jest zdecydowanie bardziej rozbudowanym benchmarkiem, pierwsze miejsce przypadło Firefox Quantum (453 pkt.). Przeglądarka Mozilli wyprzedziła zarówno Safari (429 pkt.), jak i Google Chrome (422 pkt.) Jedno się nie zmieniło - stawkę znów zamyka Microsoft Edge (285 pkt.)
Choć powyższe testy nie dają nam jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, która przeglądarka jest obecnie najszybszą na rynku, to wyniki osiągnięte przez Quantum wydają się co najmniej zadowalające. W żadnym wypadku nie można jednak stwierdzić, że nowa przeglądarka Mozilli w jakikolwiek sposób zdystansowała swoją konkurencję.
***