Firefox Quantum już oficjalnie. Szybszy od Google Chrome i Microsoft Edge? Sprawdzamy

Daniel Maikowski
Najnowsza wersja przeglądarki Firefox jest już oficjalnie dostępna. Mozilla chwali się, że pod względem wydajności Quantum bije na głowę zarówno swoją poprzedniczkę, jak i konkurentów - z Google Chrome na czele.

Firefox Quantum już od kilku miesięcy była dostępna do pobrania w wersji beta. Teraz jej twórcy zdecydowali się wypuścić na rynek stabilną wersje przeglądarki, którą można pobrać w tym miejscu. Jakie zmiany wprowadza Quantum?

Przede wszystkim ma być dwukrotnie szybsza od Firefoksa w wersji 52 z marca br. Quantum zawdzięcza swoją szybkość i wydajność przebudowanemu silnikowi CSS, który napisano z wykorzystaniem języka Rust. To również pierwsza przeglądarka na rynku, która do przetwarzania CSS wykorzystuje kilka rdzeni jednocześnie.

Nowa przeglądarka ma być również zdecydowanie mniej "pamięciożerna" i zużywać nawet o 30 proc. mniej RAM-u niż w przypadku konkurencyjnego Google Chrome.

Inna nowość dotyczy priorytetu ładowania się kart w przeglądarce. Teraz aktywna karta ładuje się priorytetowo, a dopiero potem doczytywane są karty w tle.

Twórcy chwalą się również, że rozwiązali 486 mniejszych i większych problemów, które pojawiały się w poprzednich wersjach przeglądarki, co także ma zwiększyć wydajność.

To nie koniec zmian. Firefox Quantum to także nowy interfejs Photon, dzięki któremu nawigowanie po przeglądarce ma być wygodniejsze i bardziej intuicyjne, Nowy Firefox jest mocno zintegrowany z aplikacją Pocket, która niedawno trafiła w ręce Mozilli.

Najszybsza przeglądarka na rynku? Sprawdzamy

Postanowiliśmy sprawdzić, jak Firefox Quantum radzi sobie w starciu z największymi rywalami - Google Chrome, Safari, a także Microsoft Edge. Do testów szybkości wykorzystaliśmy dwa popularne benchmarki - Speedometer 1.0 oraz WebXPRT 2015.

Speedometer 1.0Speedometer 1.0 oprac. Daniel Maikowski

Wyniki okazały się dość niejednoznacznie. W przypadku narzędzia Speedometer, które testuje przede wszystkim responsywność przeglądarki, najszybszy okazał się Google Chrome (117,3 pkt.), który wyprzedził Safari (114,2 pkt.) Firefox Quantum znalazł się dopiero na przedostatnim miejscu (71,2 pkt.), wyprzedzając Microsoft Edge (63,2)

WebXPRT 2015WebXPRT 2015 oprac. Daniel Maikowski

Z kolei w przypadku WebXPRT 2015, który jest zdecydowanie bardziej rozbudowanym benchmarkiem, pierwsze miejsce przypadło Firefox Quantum (453 pkt.). Przeglądarka Mozilli wyprzedziła zarówno Safari (429 pkt.), jak i Google Chrome (422 pkt.) Jedno się nie zmieniło - stawkę znów zamyka Microsoft Edge (285 pkt.)

Choć powyższe testy nie dają nam jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, która przeglądarka jest obecnie najszybszą na rynku, to wyniki osiągnięte przez Quantum wydają się co najmniej zadowalające. W żadnym wypadku nie można jednak stwierdzić, że nowa przeglądarka Mozilli w jakikolwiek sposób zdystansowała swoją konkurencję.

***

Co łączy smartfony z chińską propagandą komunistyczną?

Więcej o:
Komentarze (89)
Firefox Quantum już dostępna
Zaloguj się
 • atmt

  Oceniono 14 razy 12

  To całe pieprzenie o prędkości przeglądarek jest już nudne. Od lat co chwilę pojawia się dwa razy szybsza przeglądarka. Właściwie to teraz strony powinny się otwierać zanim jeszcze kliknie się na link. I kto normalny odczuwa te różnice? Dobra przeglądarka to kwestia przyzwyczajeń, obsługi, możliwości ustawień, personalizacji, a prędkość jest w tych czasach zupełnie nieistotna.

 • blahblah69

  Oceniono 11 razy 9

  "Wyniki okazały się dość jednoznacznie", "Choć powyższe testy nie dają nam jednoznacznej odpowiedzi na pytanie".

 • earthboundmisfit

  Oceniono 10 razy 6

  Dwa cytaty:
  "Wyniki okazały się dość jednoznacznie."
  "Choć powyższe testy nie dają nam jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, która przeglądarka jest obecnie najszybszą na rynku..."

  WTF?

 • mumel4

  Oceniono 11 razy 5

  Wywaliłem Firefoxa ponad rok temu i za nim nie tęsknię . Używam kolejne wersje Opery i jestem zadowolony : skuteczne filtry , wbudowany VPN i dobra szybkość działania pomimo używania niezbyt mocnego sprzętu .

 • czerski.fake

  Oceniono 5 razy 3

  wtyczka noscript przestala dzialac... podpowie ktos jak na szmacie wyborczej zablokowac te namolne samoodtwarzajace sie reklamy ?

 • zkrd

  Oceniono 3 razy 3

  Szkoda tylko, że nie dopuszcza większości wtyczek, dezinstalując je jako przestarzałe. Rozumiem, że test robiony na Macu, bo chyba nie chcecie powiedzieć, że Safari dla Windows nie produkowane od 5 lat jest najszybszą przeglądarką????

 • dupajasi0

  Oceniono 2 razy 2

  Tak, wyniki są jednoznaczne. W nowym fofiku nie działa większość starych rozszerzeń. A nawet jak coś działa to w ograniczonym zakresie bo po zmianach na webextension pewne rzeczy są nie do zrobienia. ;-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX