W tej dziedzinie Chiny wyprzedziły właśnie Stany Zjednoczone. Na ten sukces Pekin czekał 25 lat

Na liście TOP 500, która prowadzona jest od 25 lat znajduje się 500 najszybszych superkomputerów na świecie. Najwięcej z nich było oczywiście w USA, teraz lider musiał się zmienić.

Na pierwsze miejsce w zestawieniu już od dawna ochotę miały Chiny. Jeszcze pół roku temu w Państwie Środka można było znaleźć 160 superkomputerów, podczas gdy w Stanach Zjednoczonych było ich 169.

W najnowszej odsłonie, tego publikowanego dwa razy do roku rankingu, USA musiało odstąpić fotel lidera Azjatom. Spośród 500 najwydajniejszych konstrukcji, aż 202 maszyny znajdziemy już w Chinach.

USA zanotowało gorszy wynik niż w poprzedniej edycji. Znajdują się tam teraz 143 superkomputery. Na trzecim miejscu jest Japonia z wynikiem "zaledwie" 35 wydajnych maszyn. Całkiem pokaźną liczbę superkomputerów znajdziemy także w Niemczech (20), Francji (18) i Wielkiej Brytanii (15), które znalazły się zaraz za podium.

Chiny i USA wyraźnie odstają więc od reszty krajów ujętych w rankingu. Pierwsze z tych państw notuje jednak stale wzrost, podczas gdy USA przejawia tendencję spadkową. Jeszcze w połowie 2015 roku Chiny były na 3. miejscu z liczbą 37 jednostek, w USA było ich wówczas 233.

Chiny - superkomputeryChiny - superkomputery fot. Hinhua

Tym samym Chińczycy mogą po raz pierwszy w historii pochwalić się, że w tej kwestii są już lepsze od reszty świata. I nie będą to puste słowa, bo poparte również łączną mocą obliczeniową maszyn.

Mają bowiem do dyspozycji już 35,4 proc. łącznej mocy wszystkich 500 najwydajniejszych komputerów na świecie. Na USA przypada dziś 29,6 proc.

Chiny już od jakiegoś czasu dysponują zresztą najwydajniejszym superkomputerem na świecie. Mowa o Sunway TaihuLight wyposażonym w ponad 10,5 mln rdzeni i generującym 93 PFLOPS-y.

Na drugim miejscu w dalszym ciągu znajduje się kolejna chińska maszyna Tianhe-2 oferująca niemal 34 PFLOPS-y. Kolejne pozycje zajmują: Piz Daint ze Szwajcarii, japoński Gyoukou i Titan znajdujący się w USA.

Najwydajniejszy superkomputer w Polsce to znajdujący się w Krakowie Prometheus. Moc 1,67 PFLOPS-ów wystarcza mu obecnie na zajęcie 77. miejsca na liście.

---

Co łączy smartfony z chińską propagandą komunistyczną?

Więcej o:
Komentarze (58)
Chiny mają najwięcej superkomputerów na świecie. To spora porażka USA. Reszta świata bardzo daleko
Zaloguj się
 • partia_niewidzialnych

  Oceniono 13 razy 13

  Witajcie w Polsce, światowym liderze produkcji pieczarek, smoły i dziegciu. Niezmiennie od 966 roku.

 • justas32

  Oceniono 17 razy 13

  Po co nam superkomputery - my mamy ZUS i Maciarewicza ...

 • mk.i

  Oceniono 4 razy 4

  To nic ze jesteśmy na 77 miejscu ale mamy Leopardy niemieckie za złotówkę i to już pana Antoniego wzmacnia patriotycznie .Jeszcze brakuje jankeskich patriotów co to nie moga poradzic ze złomem czy prototypami PANA Una .

 • Greg Urb

  Oceniono 3 razy 3

  Ale my mieliśmy za to JP2 - największego we wszechświecie papieża, a oni NIE !

 • japka_putina

  Oceniono 4 razy 2

  Z komputerem jest trochę jak z dziewczyną dla nastolatka: owszem, ważne żeby była bardzo szybka, ale to nie jedyny ważny parametr.

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 1 raz 1

  szkoda że nie podaliście ile takich komputerów jest w Polsce (zwłaszcza na tle innych krajów europejskich)

 • Ted Pawlowski

  Oceniono 1 raz 1

  W tym artykule brakuje tylko stwierdzenia, ze to wszystko dzieki polskiej mysli technicznej i natchnienia z uczelni o. Rydzyka.

 • Greg Urb

  Oceniono 1 raz 1

  My jesteśmy za to, potęgą w produkcji kamieni do kiszenia ogórków i świętych różańców.

 • d1r3ct

  Oceniono 3 razy 1

  A co jest w tych komputerach ? "Podróbki" / wzornictwo mikroprocesorów z USA ? :D No, ale "Zachód" sam przeniósł tam swoje fabryki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX