Qualcomm może wkrótce przejąć największego europejskiego producenta półprzewodników

Jak informuje Bloomberg, holenderskie NXP Semiconductors zajmujące się produkcją półprzewodników, może stać się wkrótce własnością Qualcomma. Negocjacje z instytucjami regulującymi Unii Europejskiej są rzekomo na ostatniej prostej.

Pochodzące z Holandii NXP Semiconductors dostarcza rozwiązania elektroniczne między innymi dla branży motoryzacyjnej. Zajmuje się również dostarczaniem technologii dla IoT (Internetu Rzeczy). Jest zatem dość łakomym kąskiem dla giganta operującego głównie w sektorze chipsetów dla urządzeń przenośnych. Przy okazji ujawniono kwotę, za jaką Qualcomm miałby przejąć NXP Semiconductors - 47 mld dolarów.

Jak zapewniali niedawno przedstawiciele amerykańskiego producenta sfinalizowanie transakcji, o której po raz pierwszy wspominali już w czerwcu powinno nastąpić jeszcze przed końcem tego roku. Z kolei zdaniem Margrethe Vestager, unijnej komisarz ds. konkurencji, wydanie ostatecznej zgody na przejęcie NXP Semiconductors przez Qualcomma może się jednak przesunąć na początek 2018 roku.

Czytaj też: Microsoft i Qualcomm szykują rewolucję w laptopach. Kilka dni na jednym ładowaniu

Warto przypomnieć, że producent mobilnych chipsetów odrzucił ostatnio ofertę kupna przez innego dużego amerykańskiego potentata. Za przejęcie Qualcomma ponad 100 mld dolarów zaproponował Broadcom. Ofertę jednak zakwestionowano z powodu rzekomego niedowartościowania firmy i możliwych problemów związanych z dopuszczeniem do transakcji przez regulatorów rynku.

Nie da się ukryć, że dołączenie patentów i technologii NXP Semiconductors do portfolio produktów Qualcomma zdecydowanie wzmocni jego pozycję na rynku względem Broadcoma.

Co łączy smartfony z chińską propagandą komunistyczną?

Więcej o: