Nieoficjalnie: Apple Pay wchodzi do Polski. Gigant negocjuje z pięcioma polskimi bankami

Daniel Maikowski
Już w drugim kwartale 2018 roku usługa Apple Pay mogłaby wystartować w Polsce wynika z informacji, do których dotarł serwis Cashless.pl. Apple ma w tej sprawie prowadzić zaawansowane negocjacje z bankami.

O uruchomieniu Apple Pay na naszym rynku mówi się już od wielu miesięcy, ale do tej pory brakowało w tej sprawie jakichkolwiek konkretnych informacji. Z doniesień branżowego serwisu Cashless.pl wynika jednak, że wreszcie nastąpił przełom.

W grudniu działające w Polsce banki miały otrzymać od firmy z Cupertino propozycję udostępnienia klientom usługi Apple Pay. Część instytucji ponoć już tę ofertę odrzuciło, ale kilka banków podjęło się negocjacji. Chodzi m.in. o Alior, BZ WBK oraz mBank.

Jak donosi Cashless, jeśli negocjacje zakończą się sukcesem, to pierwsze banki mogłyby uruchomić usługę już w drugim kwartale 2018 roku. Oczywiście wszystko zależy tu od tego, czy, i kiedy wspomniane banki dogadają się z Apple w kwestii wysokości prowizji od transakcji mobilnych dokonywanych użytkowników iPhone'ów.

Warto pamiętać, że pod względem technologicznym część polskich banków już dziś jest gotowa na Apple Pay. Jest to możliwe dzięki tzw. tokenizacji Visy i Mastercarda, która pozwala na bezpieczne powiązanie naszej karty płatniczej z urządzaniem mobilnym. 

Obecnie usługa Apple Pay jest dostępna już w kilkudziesięciu krajach m.in. w USA, Rosji, Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Japonii, Szwecji oraz Danii.

W październiku br. serwis 9to5Mac, że Polska jest kolejnym krajem, w którym Apple planuje uruchomić Apple Pay, a usługa wystartuje jeszcze w tym roku. Operatorem płatności miał być bank PKO BP. Ostatecznie jednak te doniesienia się nie potwierdziły.

Apple PayApple Pay fot. Aple

Android Pay działa już od ponad roku

Dzięki wdrożeniu Apple Pay polscy użytkownicy iPhone'ów mogliby przestać patrzeć z zazdrością na swoich kolegów korzystających ze smartfonów z systemem Android.

Nad Wisłą usługa Android Pay wystartowała już ponad rok temu, a Polska była drugim europejskim krajem, w którym Google zdecydowało się uruchomić tę metodę płatności.

Obecnie z płatności Android Pay mogą korzystać w Polsce klienci Alior Banku, BGŻ BNP Paribas, BZ WBK, Eurobanku, Getin Banku, mBanku, Nest Banku oraz Orange Finanse (mBank) i T-Mobile Usługi Bankowe (Alior Bank).

Czytaj też: Jak płacić przez Android Pay? Oto krótki poradnik

Aplikacja Android Pay jest dostępna dla użytkowników telefonów z Androidem 4.4 lub nowszym. Wystarczy przypisać własną kartę (lub kilka kart) do wirtualnego portfela. Przy kasie należy wybudzić telefon i zbliżyć go do terminala. Aplikacja uruchomi się sama i natychmiast zatwierdzi płatność korzystając z komunikacji NFC.

Więcej o: