Google zdecydował: programiści mają czas do 2019 na wprowadzenie tych zmian w aplikacjach

Robert Kędzierski
Twórcy aplikacji na Androida będą musieli do sierpnia 2018 roku wprowadzić zmiany, które mają zapewnić wyższy poziom bezpieczeństwa. Dla użytkowników liczy się jednak coś innego. Wydajność.

Google ogłosił na blogu dla deweloperów, że od sierpnia 2019 roku wszystkie aplikacje powinny być 64 bitowe. Zmiana ma na celu zapewnienie jak najwyższego standardu bezpieczeństwa oraz wydajności. 

Co to oznacza dla użytkownika?

Dla użytkownika przejście z 32 na 64 bitową architekturę może się wydawać nieistotne. Decyzja Google jest jednak ważnym zwiastunem: 32bitowe smartfony odchodzą do historii. A to już dla użytkownika znaczenie ma, ponieważ wkrótce Android stanie się zapewne w pełni 64 bitowy. A to niesie ze sobą wymierne skutki.

32 bitowa architektura ogranicza bowiem pamięć RAM komputera do 4GB. Więcej taka maszyna nie wykorzysta. 64 bity mają też znaczenie dla procesora - czynią go znacznie szybszym. 

Decyzja Google sprawia też, że programiści będą musieli tworzyć aplikacje 64-bitowe. Dziś mają wybór  - mogą robić 32 bitowe, a te nie wykorzystują wszystkich możliwości najnowocześniejszych procesorów. 

Czytaj też: iPhone SE wygląda na nieco przestarzały. Ale w środku kryje się coś naprawdę nowoczesnego. 

Jak zauważa Engadget przejście na 64 bitową architekturę powinno sprawić, że aplikacje będą tworzone według najnowocześniejszych standardów. Programiści, którzy nie stworzą 64 bitowych aplikacji muszą liczyć się z tym, że ich pozycje znikną ze sklepu Play.

Rewolucja Apple

Podobną zmianę ma za sobą Apple. Na iOS 11 nie da się już uruchomić aplikacji 32 bitowych. I w tym wypadku przejście na nową architekturę motywowano lepszą kontrolą nad tym co użytkownicy instalują na swoich smartfonach. 

***

Co łączy smartfony z chińską propagandą komunistyczną?

Za: thenextweb.com / maketecheasier.com