Netflix nawiązuje współpracę z WhatsApp'em. Będzie dostarczał rekomendacje użytkownikom

Kamil Mizera
WhatsApp ma blisko 1,2 mld użytkowników na całym świecie. To potężna baza potencjalnych klientów, którą trzeba zagospodarować. A jednego Markowi Zuckerbergowi nie można odmówić - umiejętności zarabiania na reklamach.

Dlatego też prędzej czy później WhatsApp, będący darmowym komunikatorem, musi zacząć na siebie zarabiać. O tym, że szykują się zmiany w tej kwestii świadczyła chociażby nieszczęsna zmiana polityki prywatności, która została zakwestionowana przez kilka europejskich regulatorów. 

Jednak taka drobnostka nie mogła i nie może zatrzymać procesu monetyzacji WhatsAppa. W jaki sposób Zuckerberg zamierza zarabiać na tym komunikatorze? Najlepiej pokazuje to umowa, jaką Netflix zawarł z WhatsApp'em.

Według serwisu KillerFeatures, Netflix i WhatsApp zawarli partnerstwo, na mocy którego użytkownikom komunikatora dostarczane będą spersonalizowane rekomendacje treści z tego najpopularniejszego na świecie VOD-u. 

By ograniczyć inwazyjność tego rozwiązania, użytkownik najpierw będzie musiał się zgodzić na otrzymywanie takich rekomendacji i będzie również mógł się wypisać z tej subskrypcji. Na razie nie wiadomo, w jaki sposób rekomendacje będą dostarczane, ale nie zdziwię się, jeżeli będzie to robił chatbot. Pytanie, jakie się nasuwa, to czy to użytkownik będzie inicjował proces, czy też będzie to robił Netflix? 

Wyżej opisana usługa będzie na razie dostępna tylko w Indiach. Kraj ten to wdzięczny poligon doświadczalny. Blisko 200 mln jego mieszkańców korzysta z WhatsAppa. Jeżeli użytkownicy pozytywnie zareagują na rekomendacje z Netfliksa, to możemy się spodziewać, że firma nie odmówi sobie rozciągnięcia usługi na wszystkich użytkowników komunikatora, których jest na świecie blisko 1,2 mld. 

Nie odmawiając prawa firmom tworzącym komunikatory do zarabiania na nich, to im dalej w las, tym wizja powrotu do starych dobrych SMS-ów zaczyna być coraz bardziej kusząca.