CES 2018: Hyperloop One pokazał przyszłość transportu. Tą aplikacją zamówisz taksówkę i kupisz bilet na samolot

Robert Kędzierski
Podczas tegorocznych targów CES Hyperloop One zaprezentował aplikację, która w przyszłości znacznie ułatwi nam podróżowanie. Czy tak ma wyglądać zniesienie barier?

Targi CES, które odbywają się właśnie w USA, są świetną okazją nie tylko do najnowszych premier sprzętowych, ale prezentowania wizji najbliższej przyszłości. I właśnie taką przedstawiła firma Virgin Hyperloop One - powiązana m.in. z Elonem Muskiem spółka, która tworzy nowy system transportu publicznego. 

Na targach oglądać można prototypowe wersje kapsuły XP-1 dla podróżujących. Firma pokazała również aplikację, która w przyszłości ma pozwalać na rezerwowanie biletu w Hyperloop. 

XP-1XP-1 Fot. Hyperool

To nie jest jednak jej jedyna funkcja. Aplikacja pozwoli bowiem zarezerwować miejsce w dowolnym środku transportu. Jedno rozwiązanie pozwoli więc zamówić taksówkę, zarezerwować miejsce w pociągu czy samolocie, a także kupić bilet na podróż Hyperloopem.

Aplikacja Hyperloopa  w przyszłości pozwoli zamówić każdy rodzaj transportuAplikacja Hyperloopa w przyszłości pozwoli zamówić każdy rodzaj transportu Fot. Virgin Hyperloop

Aplikacja ma być pomocna z jeszcze jednego względu. Wykorzystuje technologię Here Technologies, która pozwala nawigować w 136 krajach. W swoich zasobach ma dane dotyczące transportu publicznego dla 1300 miast, a nawet trójwymiarowe mapy budynków. To ma sprawić, że podróż będzie jeszcze bardziej bezproblemowa - użytkownik będzie prowadzony podczas przesiadek z jednego środka transportu do drugiego. 

Amerykańska firma, która obecnie testuje swoje przełomowe rozwiązanie na torze eksperymentalnym, przekonuje, że wkrótce będziemy mogli podróżować z zawrotną prędkością. Dystans ok. 450 km mamy pokonywać dzięki Hyperloopowi w ciągu 78 minut. 

Czytaj też: Tajemnicza Misja SpaceX. Specjalny ładunek w drodze na orbitę. 

Hyperloop obiecuje, że trasę o długości 450 km pokonamy w 78 minHyperloop obiecuje, że trasę o długości 450 km pokonamy w 78 min Fot. Virgin Hyperloop

Hyperloop zapowiada, że upubliczni pierwszą wersję swojej aplikacji jeszcze w tym roku. 

Wizja przedstawiona przez firmę powiązaną z Elonem Muskiem jest urzekająca. Możliwość zamówienia dowolnego środka transportu z poziomu jednej aplikacji, a przede wszystkim możliwość pokonywania olbrzymich odległości w zawrotnie szybkim tempie to faktycznie rewolucja. Na jej pierwszą część - aplikację - poczekamy niezbyt długo. Wdrożenie w życie gigantycznego projektu jakim jest Hyperloop może jednak zająć dekady. 

Cała innowacja Hyperloopa polega na tym, że ma umożliwiać poruszanie się z wiele większą prędkością. Docelowo nawet 1200 km/h. Zapewnić to ma obniżone ciśnienie w specjalnym tunelu, w którym poruszać się będzie nowatorski pojazd. Podczas ostatniego testu prototypowa wersja wagonika Hyperloop została rozpędzona do blisko 400 km/h. 

***

Magdalena Kruszewska: Zarządzanie strachem podcina ludziom skrzydła i odbiera im kreatywność [NEXT TIME]

Źródło: thenextweb.com

Więcej o: