Elon Musk będzie sprzedawać miotacze ognia. Z dostawą do Polski. "Sprawdziłem, to legalne"

Robert Kędzierski
Elon Musk znów to zrobił. Zadziwił wszystkich wprowadzając do sprzedaży miotacz ognia. Wiemy, ile jeden egzemplarz będzie kosztował z dostawą do Polski.

Aktualizacja

Od czasu publikacji tekstu miotacz ognia Elona Muska odniósł sukces. Miliarder sprzedał już ok. 7000 urządzeń o wartości 3,5 mln dol. Pierwszy 1000 miotaczy rozszedł się w ciągu godzin. Sądząc po dynamice sprzedaży 20 tys. "gadżetów", które mają trafić na rynek, zostanie wykupionych szybciej, niż można by się spodziewać.

***

Elon Musk, szef Tesli i SpaceX, lubi zaskakiwać. Po raz kolejny okazało się, że w tej kwestii nie ma sobie równych w całej branży nowych technologii.

Miliarder kontroluje jeszcze jedną firmę - Boring Company. Zajmuje się ona drążeniem podziemnych tuneli, które według Muska mają stać się podstawą nowego, podziemnego systemu komunikacji. Alternatywny system transportu ma być przeznaczony dla samochodów oraz superszybkich pociągów (w tym Hyperloopa). Docelowo system tuneli miałyby zajmować nawet 30 poziomów, umożliwiając bezkolizyjne przemieszczanie się pod powierzchni

Chociaż Boring Company nie ma na koncie spektakularnych sukcesów, cieszy się sporą sympatią internautów. Na tyle dużą, że Elon Musk postanowił sprzedawać czapki sygnowane logo firmy. W grudniu zeszłego roku zapowiedział, że jeśli sprzedaż czapek osiągnie 50 tys. szt., to do sklepu Boring Company trafią również... miotacze ognia. 

I tak się faktycznie stało. Na firmowej stronie Boring Company pojawiły się tego typu urządzenia. Można zamawiać je w przedsprzedaży za 500 dol. 

Zamówień można dokonywać także z dostawą do Polski. Ta niestety nie jest tania, bo w najtańszym wariancie kosztuje 280 dol. Musk obiecuje jednak, że użytkownicy spoza USA, którzy nie będą zadowoleni z produktu, mogą liczyć na pełną refundację. Za cenę 780 dol. (ok. 2700 zł) można mieć dość wyjątkowy gadżet. 

Elon Musk sprzedaje miotacze ognia. Z dostawą do PolskiElon Musk sprzedaje miotacze ognia. Z dostawą do Polski Fot. Boring Company

Czy taka broń jest w Polsce legalna? Karol Nowacki, właściciel firmy Ensis, publikuje na swojej stronie, bazując na przepisach prawa, że można z niego korzystać bez pozwoleń. 

O ile w definicji broni palnej była mowa o miotaniu „pocisków lub substancji”, przy broni pneumatycznej liczą się tylko pociski. Urządzenie pneumatyczne miotające substancje nie mające formy pocisków może mieć dowolną energię i nie uczyni go to broni

- wyjaśnia strona. Polscy urzędnicy celni mogą mieć jednak inne zdanie na ten temat. 

Groźna broń czy zabawka?

Jak to w ogóle możliwe, że miotacz płomieni pojawił się w regularnej sprzedaży? Okazuje się, że od regularnej broni różni go zasięg płomienia. Wynosi on mniej niż trzy metry (10 stóp), co sprawia, że nie trzeba pozwolenia na handel nim. 

Kiedy informacje o nowym produkcie pojawiły się po raz pierwszy w grudniu wszyscy myśleli, że to kolejny żart. Okazało się jednak, że Elon Musk znów wszystkich zaskoczył. 

Cena nie obejmuje kosztów wysyłki, podatków i innych kosztów. Firma zastrzega też, że finalny produkt może różnić się od prototypu widocznego na zdjęciu. 

Czytaj też: Kolonizacja Marsa może zająć stulecia. Oto dlaczego. 

Jak informował The Verge, śledztwo przeprowadzone przez użytkowników portalu Reddit wskazuje, że miotacze ognia faktycznie trafią do sprzedaży. Ma to nastąpić w kwietniu. Oficjalna strona firmy Muska potwierdza te informacje - wysyłka urządzeń nastąpi na wiosnę. 

Firma Elona Muska otrzymała zgodę na rozpoczęcie testowych odwiertów na terenie Los Angeles.  Wywiercenia dwumilowego (ok. 3,2 km) tunelu na głębokości 44 stóp (ok. 13,14 metra) zostało określone przez lokalne władze jako "przełomowe wydarzenie". 

Bizsylwetka: Elon Musk - miliarder, który chce uratować świat

Więcej o:
Komentarze (61)
Elon Musk będzie sprzedawać miotacze ognia. Z dostawą do Polski. "Sprawdziłem, to legalne"
Zaloguj się
 • japka_putina

  Oceniono 18 razy 8

  Ten facet ma coś z głową. To nie pierwszy raz, gdy daje do myślenia ruchami godnymi podpitego nastolatka, a nie wielkiego (i odpowiedzialnego) biznesmena myślącego o ratowaniu ludzkości. Chociaż patrząc z drugiej strony, to ten miotacz przynajmniej działa, jest produkowalny i można na nim coś zarobić.

 • donmarek

  Oceniono 6 razy 6

  Znaczy, będzie głównym dostawcą uzbrojenia dla OT? No cóż, chłopaki w większości palący, więc zapalniczka się przyda.

 • ukw8078

  Oceniono 5 razy 3

  Ten gostek ma psychiczne problemy.
  A akcjonariusze powierzyli mu miliardy.
  Dobrze im tak!

 • msjgen

  Oceniono 3 razy 3

  Więcej czytać to więcej rozumieć. :)

  "The flamethrower is yet another nod to Spaceballs, a movie that Musk is a huge fan of. In the movie, Yogurt, the film’s parody of Star Wars’ Yoda, shows off a number of Spaceballs-themed items, among them a flamethrower. Poking fun at the fact that movie merchandise is usually targeted towards the younger demographic, Yogurt proudly claimed that kids “love” the Spaceballs flamethrower."

 • pamejudd

  Oceniono 3 razy 3

  Technika "na Ryanair" - podtrzymywanie rozgłosu poprzez kontrowersyjne komunikaty dla mediów.

 • supermarjan

  Oceniono 15 razy 3

  dobre na psy jak sie na rowerze jezdzi, a wlascicielowi zapomnialo sie przypilnowac swojego psa....
  po powrocie z osmalonym ryjem juz raczej za rowerem nie ruszy....

 • wagadudu

  Oceniono 7 razy 3

  Głupie. Wygląda jak palnik albo opalarka do farby olejnej. Może w USA nie znali do tej pory opalarek, tak jak Francuzi widelców?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX