Microsoft nie czeka na Intela. Wydał aktualizację Windows wyłączającą łatkę producenta procesorów

Robert Kędzierski
Microsoft udostępnił nową aktualizację dla użytkowników Windows. Powinna zlikwidować problem tych użytkowników, u których problemy wywołała wcześniejsza łatka wydana przez Intela.

Microsoft zdecydował się na dość niecodzienny ruch. Udostępnił użytkownikom aktualizacje Windows, która wyłącza wydaną wcześniej przez Intel łatkę. Zabezpiecza ona użytkowników przed luką "Spectre" odkrytą kilka tygodni temu, wraz z inną podatnością o nazwie "Meltdown". Teoretycznie można dzięki nim przejąć kontrolę nad komputerem.

Okazało się jednak, że dla części użytkowników sama łatka Intela jest problemem. Po jej instalacji część maszyn zaczęła bowiem pracować niestabilnie. Znacznie częściej się restartowały. Producent procesorów zareagował na te doniesienia apelując, by łatki nie instalować. Nie dał jednak wystarczająco jasnych instrukcji dla tych, którzy już zdążyli ją pobrać. 

Microsoft postanowił wydać aktualizację "wyłączającą" łatkę Intela , bo, jak twierdzi, "z własnego doświadczenia wie, że w pewnych okolicznościach może dojść do uszkodzenia danych lub ich utraty" - wyjaśnia Computerworld

Instalacja nowej aktualizacji odbywa się w normalnym trybie - użytkownicy systemów Windows 7, 8 i 10 otrzymali ją w ramach regularnie wypuszczanych poprawek. Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą skorzystać z poradnika, który pozwala na ręczne usunięcie zmian w systemie wywołanych poprawką Intela. 

Informacje o lukach "Spectre" i "Meltdown" pojawiły się na początku stycznia.  Problem dotyczy procesorów Intel, AMD i ARM. "Niebiescy" wypuścili w zeszłym tygodniu łatki, które miały rozwiązać problem. Część użytkowników wskazywała jednak na kłopty ze stabilnością maszyn na których łatkę zainstalowano. Intel poprosił więc, by aktualizacji jednak nie instalować, obiecał wypuszczenie kolejnej, poprawionej. Microsoft nie łata zatem dziur "Spectre" i "Meltdown", ale "wyłącza" działającą niepoprawnie na części maszyn łatkę Intela sprzed tygodnia. Dlatego też w najbliższym czasie powinniśmy się spodziewać kolejnych, lepiej zrobionych łat, które zabezpieczają komputery ale nie powodują problemów z ich działaniem. 

Starsze komputery mogą być wolne

Odkrycie luk nie jest dobrą wiadomością dla użytkowników. Jeśli nie zaktualizują systemu wystawiają się na atak. Pobranie aktualizacji może jednak sprawić, że część maszyn wyraźnie zwolni. Dotyczy to szczególnie tych, które działają pod kontrolą  Windows 7 i 8 i są wyposażone w procesory z rodziny Haswell (lub starsze). 

Poprosiliśmy Intel o komentarz w tej sprawie. Oto jego treść:

Jak stwierdzono 22 stycznia, zidentyfikowaliśmy pierwotną przyczynę problemu restartowania się systemu, który miał wpływ na architektury Broadwell i Haswell. Kontynuujemy nasze prace, aby udostępnić poprawki w odniesieniu do innych platform. Microsoft dostarczył aktualizację, która pomaga klientom w łatwiejszym wdrażaniu naszych wytycznych. Jest to pozytywna zmiana, a wszelkie bieżące komunikaty Intela dotyczące bezpieczeństwa można znaleźć na stronie Centrum Bezpieczeństwa Intel.

Więcej o: