Microsoft nie czeka na Intela. Wydał aktualizację Windows wyłączającą łatkę producenta procesorów

Robert Kędzierski
Microsoft udostępnił nową aktualizację dla użytkowników Windows. Powinna zlikwidować problem tych użytkowników, u których problemy wywołała wcześniejsza łatka wydana przez Intela.

Microsoft zdecydował się na dość niecodzienny ruch. Udostępnił użytkownikom aktualizacje Windows, która wyłącza wydaną wcześniej przez Intel łatkę. Zabezpiecza ona użytkowników przed luką "Spectre" odkrytą kilka tygodni temu, wraz z inną podatnością o nazwie "Meltdown". Teoretycznie można dzięki nim przejąć kontrolę nad komputerem.

Okazało się jednak, że dla części użytkowników sama łatka Intela jest problemem. Po jej instalacji część maszyn zaczęła bowiem pracować niestabilnie. Znacznie częściej się restartowały. Producent procesorów zareagował na te doniesienia apelując, by łatki nie instalować. Nie dał jednak wystarczająco jasnych instrukcji dla tych, którzy już zdążyli ją pobrać. 

Microsoft postanowił wydać aktualizację "wyłączającą" łatkę Intela , bo, jak twierdzi, "z własnego doświadczenia wie, że w pewnych okolicznościach może dojść do uszkodzenia danych lub ich utraty" - wyjaśnia Computerworld

Instalacja nowej aktualizacji odbywa się w normalnym trybie - użytkownicy systemów Windows 7, 8 i 10 otrzymali ją w ramach regularnie wypuszczanych poprawek. Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą skorzystać z poradnika, który pozwala na ręczne usunięcie zmian w systemie wywołanych poprawką Intela. 

Informacje o lukach "Spectre" i "Meltdown" pojawiły się na początku stycznia.  Problem dotyczy procesorów Intel, AMD i ARM. "Niebiescy" wypuścili w zeszłym tygodniu łatki, które miały rozwiązać problem. Część użytkowników wskazywała jednak na kłopty ze stabilnością maszyn na których łatkę zainstalowano. Intel poprosił więc, by aktualizacji jednak nie instalować, obiecał wypuszczenie kolejnej, poprawionej. Microsoft nie łata zatem dziur "Spectre" i "Meltdown", ale "wyłącza" działającą niepoprawnie na części maszyn łatkę Intela sprzed tygodnia. Dlatego też w najbliższym czasie powinniśmy się spodziewać kolejnych, lepiej zrobionych łat, które zabezpieczają komputery ale nie powodują problemów z ich działaniem. 

Starsze komputery mogą być wolne

Odkrycie luk nie jest dobrą wiadomością dla użytkowników. Jeśli nie zaktualizują systemu wystawiają się na atak. Pobranie aktualizacji może jednak sprawić, że część maszyn wyraźnie zwolni. Dotyczy to szczególnie tych, które działają pod kontrolą  Windows 7 i 8 i są wyposażone w procesory z rodziny Haswell (lub starsze). 

Poprosiliśmy Intel o komentarz w tej sprawie. Oto jego treść:

Jak stwierdzono 22 stycznia, zidentyfikowaliśmy pierwotną przyczynę problemu restartowania się systemu, który miał wpływ na architektury Broadwell i Haswell. Kontynuujemy nasze prace, aby udostępnić poprawki w odniesieniu do innych platform. Microsoft dostarczył aktualizację, która pomaga klientom w łatwiejszym wdrażaniu naszych wytycznych. Jest to pozytywna zmiana, a wszelkie bieżące komunikaty Intela dotyczące bezpieczeństwa można znaleźć na stronie Centrum Bezpieczeństwa Intel.

Więcej o:
Komentarze (28)
Microsoft nie czeka na Intela. Wydał aktualizację Windows wyłączającą łatkę producenta procesorów
Zaloguj się
 • patman

  Oceniono 4 razy 4

  Ja rozwiązałem problem aktualizacji Windows:
  sc config wuauserv start= disabled
  Ryzyko, że system nie wstanie z powodu aktualizacji jest nieporównywalnie większe niż ryzyko infekcji malware'em. Przetestowane dużej liczbie komputerów, których systemy zostały zabite przez Windows Update.

 • maxthebrindle

  Oceniono 7 razy 3

  'Jest to pozytywna zmiana (...)'
  Co oni, kurde, wszyscy z tą dobrą zmianą? Epidemia jakaś?!

 • szataniel

  Oceniono 2 razy 2

  Redaktor jak zwykle rzetelny.
  "Teoretycznie można dzięki nim przejąć kontrolę nad komputerem." - bzdura. Tymi lukami można wykraść informacje i jeżeli są one do tego przydatne, to rzeczywiście przejąć kontrole nad odpowiednią maszyną, ale nie do tego te ataki/luki służą. Poza tym procesory AMD nie są podatne na Spectre.
  Rzetelność dziennikarska na najwyższym poziomie.

 • jck12

  Oceniono 1 raz 1

  Microsoft szczęśliwy bo w końcu więcej ludzi porzuci win7. Intel szczęśliwy bo w końcu zamiast nowych kart graficznych ludzie kupią procesory.

 • Paweł Kopacz

  Oceniono 7 razy 1

  Oczywiście pan Kędzierski "kompetentny" jak zwykle. Procesory AMD nie są podatne na Meltdown, a PRAWDOPODOBNIE na Spectre. Jak dotąd nie udało się przeprowadzić udanego ataku Spectre na systemy z procesorami AMD z wyjątkiem systemów z niestandardowa konfiguracją jądra, które stanowią promil ogółu.

 • mocno_kwasny

  Oceniono 4 razy 0

  nikt nie instaluje tego syfu od Intela wiec tym bardziej mozna olac Microsoft

 • Andrzej Wrobel

  Oceniono 4 razy 0

  @Paweł Kopacz
  Dokladnie i to przy niestandardowej konfiguracji jadra w Linux! to juz beda ulamki promila. AMD jest niepodatne na Meltodwon, przy pomocy ktorergo zdalnie mozna miec dostep do procesow, a spectre jest bardziej hipotetyczny i dodatkowo trzeba byc fizycznie przy maszynie.

  Uogolniajac, AMD jest wiolne od problemow.

  Intel przy AMD jest jak szwajcarski ser przy scianie!

 • mmeydey

  Oceniono 4 razy 0

  tak jak na moto.pl widzą tylko skody (które przysłużyły się do gazowania małp) tak tu widziane są tylko procesory intela, jest amd i dzięki temu za celerona nie płacimy 20 tysiaków

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX