Windows 10 na mini komputerze za mniej niż 200 zł? Temu Holendrowi się to udało

Dotychczas nie było mowy o Windowsie 10 na malutkich komputerach z procesorami mobilnymi. Pewien programista postanowił jednak trochę "poprawić" system amerykańskiego giganta i dostosował go do "pracy" z komputerem za 180 zł.

Raspberry Pi to mini komputer, który szybko stał się niezwykle popularny głównie ze względu na rekordowo niską cenę. Najnowszą wersję Raspberry Pi 3 model B kupimy za niespełna 180 zł, a w zamian dostajemy procesor mobilny ARM Cortex-A53 (4 x 1,2 GHz) wsparte przez zaledwie 1 GB RAM. Jest też Wi-Fi i Bluetooth.

Głównym problemem mini komputerka - oczywiście poza niską wydajnością - jest niestety brak pełnej wersji systemu operacyjnego od Microsoftu. Użytkownicy Raspberry Pi mają do wybory kilka różnych dystrybucji Linuxa.

Alternatywą jest wyłącznie bardzo okrojona wersja Windows 10 IoT Core, przeznaczona do stosowania w urządzeniach internetu rzeczy.

To nie spodobało się pewnemu programiście z Holandii, Basowi Timmerowi. Postanowił dostosować pewną wersję Windowsa 10 do pracy z mini komputerem od Raspberry Fundation.

Zadanie miał już zresztą nieco ułatwione, bo pod koniec zeszłego roku Microsoft wydał ostatnią edycję Windowsa przeznaczoną dla urządzeń z procesorami ARM. Holendrowi pozostało "poprawić" kod, tak aby system mógł współpracować z układem Broadcom BCM2837 zainstalowanym w Raspberry Pi 3.

Jak można się spodziewać, całość nie działa idealnie. System wykorzystuje tylko jeden z czterech rdzeni, a co jakiś czas wyskakuje powiadomienie o nieobsługiwanym procesorze. Poza tym, komputer fabrycznie ma zaledwie 1 GB RAM i co w połączeniu z tylko jednym działającym rdzeniem powoduje problemy z wydajnością.

Raspberry Pi 3 z pełnym Windowsem 10 przygotowanym przez Basa Timmera nie nadaje się więc do codziennej pracy, jednak nie o to holenderskiemu programiście chodziło. Chciał pokazać, że ostatnia odsłona systemu operacyjnego od Microsoftu może działać na jednym z najtańszych i najmniejszych komputerów na świecie i to mu się udało.

Być może kiedyś doczekamy się mini komputerów za grosze z pełnym Windowsem. Na razie musimy jednak trochę poczekać.

Katarzyna Drewnowska: Założyłam firmę, żeby wydać książkę Nigelli Lawson [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (36)
Windows 10 na komputerze Raspberry Pi 3 Model B? Temu Holendrowi się to udało
Zaloguj się
 • sigit

  Oceniono 4 razy 2

  Jaki sens? Niepełnowartościowy komputer bez systemu za 200. Za 500 można mieć pełnowartościowy i 3 lata gwarancji. Np. HP Compaq 6000MT Pro C2D E7500 2.93GHz, 4GB, 250GB, DVDRW, Windows10 Prof64

 • Oceniono 2 razy 2

  Istnieją mini komputery za cene od 400zł - 200zł
  Ostatnio w promocji udało się znajomemu upolować kiano slimstick za 200 zł

 • niezalany

  Oceniono 1 raz 1

  nie mogę wyjść z podziwu jak bardzo niektórych ludzi kręci rzeźbienie palcem w goownie...

 • darkhorse_cicha_woda

  Oceniono 1 raz 1

  Być może kiedyś doczekamy się mini komputerów za grosze z pełnym Windowsem .....
  Do autora artykułu: zanim zacznie sie promowac takie wyssane z palca bzdury to proszę najpierw zapytać firmę Microsoft czy zamierza dawać darmowe licencje na Win10 .... obawiam się że to jeszcze bardzo długo nie nastąpi ........

 • myszykiszek

  Oceniono 1 raz 1

  Jeśli istnienie łącznie chyba kilkunastu dystrybucji *iksa na RPi i nieistnienie dystrybucji Windows jest "głównym problemem" RPi, to znaczy że RPi nie ma problemów.

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 3 razy 1

  tylko jaki sens jest wciskać win10?

  przeciez to tylko same problemy, do tego system rozrośnie się (dzięki ciagłym łatom) z 5 razy

 • Oceniono 1 raz 1

  Autor tych wypocin nie doczytał, że ten Win 10 udało się jedynie uruchomić i nic więcej. To tylko ciekawostka jak instalacja win95 w zegarku bo do użytku się to nie nadaje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX