Rynek telefonów komórkowych rządzi się kompletnie innymi zasadami. Nie ma tu miejsca na wyśrubowane parametry rodem ze świata smartfonów, olśniewające kolory na ekranie, mnóstwo funkcji i dodatków. Progi cenowe są oczywiście dużo niższe, ale nie oznacza to, że mamy się decydować na możliwie najtańszą opcję. Na co zatem zwracać uwagę?
Nieodłącznym elementem konstrukcji każdego telefonu komórkowego jest klawiatura numeryczna. Ze względu na niewielki rozmiar urządzenia pojedyncze klawisze są często bardzo małe i dla osób o grubszych palcach korzystanie z takiego panelu nie należy do najprzyjemniejszych.
Telefony komórkowe fot. materiały partnera
Zazwyczaj osobna kategoria komórek określana jest mianem telefonów dla seniorów, jednak nie warto zrażać się tym terminem. Duże i czytelne przyciski ułatwiają wybieranie numerów, odbieranie połączeń, a także wysyłanie wiadomości SMS. Jeśli to możliwe, warto również zwrócić uwagę na skok klawiszy (czy jest dobrze wyczuwalny).
Ogromną przewagą tradycyjnych telefonów komórkowych nad smartfonami jest czas pracy baterii. Z tego względu część osób decyduje się pozostać właśnie przy pierwszej grupie urządzeń. Przeglądając specyfikację techniczną, znajdziemy tam przewidywany czas czuwania (w godzinach lub dniach) oraz prowadzenia rozmów (w godzinach).
Telefony komórkowe fot. materiały partnera
Kolejnym atutem jest możliwość wyjęcia baterii po otwarciu tylnej klapki. Obecnie w większości smartfonów dostęp do akumulatora jest zablokowany. Posiadacz komórki może dokupić dodatkowe ogniwo i w razie potrzeby szybko dokonać wymiany. Warto sprawdzić możliwości i cenę takiej operacji.
Proste telefony komórkowe często sprawdzają się lepiej od zaawansowanych smartfonów z dala od cywilizacji, źródeł energii elektrycznej, w trudnych warunkach atmosferycznych. Wielu producentów ma w swojej ofercie telefony oznaczone jako “rugged”, czyli wzmocnione dodatkową, często gumową osłoną.
Telefony komórkowe fot. materiały partnera
Zaletą komórek typu “rugged” jest ich wysoka odporność na kontakt z wodą i kurzem. Wzmocniona obudowa wytrzyma również upadek z dużej wysokości. Z takich urządzeń często korzystają specjaliści w trudnym terenie, gdzie niezawodna konstrukcja ma dużo większe znaczenie niż liczba rdzeni czy przekątna wyświetlacza.
Telefon komórkowy to nie tylko połączenia i wiadomości SMS. Warto wybrać urządzenie, które będzie oferować nam nieco więcej funkcji. Przykładowo w telefonach kierowanych do seniorów znajdziemy często funkcję SOS do szybkiego powiadomienia służb na wypadek zagrożenia zdrowia właściciela.
Bardziej aktywnym użytkownikom z pewnością przyda się wbudowana latarka, radio FM, obsługa karty pamięci microSD do przechowywania swoich danych, kalkulator, budzik, a nawet łączność z internetem w technologii 3G lub 4G. Mimo swojej prostej budowy współczesne komórki mogą pozytywnie zaskoczyć.