Zadbaj o swoje dane - Jaki dysk wybrać?

Czym charakteryzują się najlepsze dyski? Jakimi cechami się odznaczają? Przyglądamy się najlepszym dyskom do gromadzenia Twoich danych.

W dzisiejszych czasach informacja stanowi coraz ważniejsze dobro. Coraz więcej informacji trafia na nasze urządzenia elektroniczne, a wśród nich pojawia się również bardzo dużo tzw. danych wrażliwych. Z roku na rok musimy zatem coraz większą wagę przywiązywać do ich przechowywania oraz zabezpieczania. Nie jest to tylko efekt coraz liczniejszych przypadków poważnych kradzieży, bądź spektakularnych wycieków danych osobowych.

Kwestia odpowiedniego nośnika wynika przede wszystkim z dynamicznie zwiększającego się rozmiaru zapisywanych danych. Filmy, muzyka, nowoczesne gry czy wymagające aplikacje potrzebują coraz więcej miejsca na dyskach naszych komputerów stacjonarnych bądź laptopów.

Nośniki danych przeszły bardzo długą drogę, nim osiągnęły formę dzisiejszych, powszechnie dostępnych dysków - najbardziej efektywnych nośników w zakresie przechowywania informacji. Co należy wiedzieć o najlepszych dyskach ? Co różni dysk hybrydowy oraz dysk typu HDD? Odpowiadamy!

dyski twardedyski twarde gazeta gazeta

Najlepsze dyski: Dyski HDD

Dużym krokiem naprzód w dziedzinie utrwalania i przechowywania danych okazały się dyski typu HDD. Dysk HDD (z ang. Hard Disk Drive) to pierwszy powszechnie stosowany rodzaj pamięci powszechnej w komputerach na całym świecie. Ogromną zaletą takich dysków jest głównie ich pojemność.

Niegdyś dyski HDD były w stanie przechować raptem 50 megabajtów pamięci. Dziś umożliwiają przechowywanie do nawet 16 Terabajtów danych. Drugą mocną stroną dysków HDD jest ich bardzo niska cena w porównaniu z innymi formami pamięci masowej. Aby uzyskać maksymalną prędkość pracy dysku, należy szukać tych, które są wyposażone w szybkie złącze SATA III o wysokiej przepustowości.

Najlepsze dyski: Dyski zewnętrzne

Główna zaleta tego dysku kryje się w jego nazwie. Dyski zewnętrzne to wolność przenoszenia ze sobą dużej liczby danych bez potrzeby noszenia całego komputera. Dzięki temu możemy mieć przy sobie cenne dla nas zdjęcia bądź paczkę filmów na wyjazd tam, gdzie tylko zechcemy. Najlepsze dyski zewnętrzne umożliwiają zgrywanie danych poprzez sieć wi-fi. Brak zaimplementowanego modułu wi-fi nie stanowi jednak wielkiej przeszkody, bowiem dane możemy zgrać także przez złącze USB, które zwykle jest w najnowszym standardzie 3.0.

dyski ssddyski ssd gazeta gazeta

Dyski zewnętrzne to także bezpieczeństwo. Wiele z nich umożliwia automatyczne tworzenie kopii zapasowych w chmurze, zapobiegając tym samym zniknięciu danych w przypadku zagubienia, zniszczenia lub skradzenia naszego dysku zewnętrznego. Dysk zewnętrzny pozwala też na szybkie zapisanie całych paczek danych, w prędkości porównywalnej do dysków SSD.

Najlepsze dyski: Dyski SSD

Dysk SSD, inaczej zwany dyskiem półprzewodnikowym, odznacza się największą prędkością zapisu oraz odtwarzania danych. Dzięki dyskom SSD zgromadzone na nich dane wczytują się o wiele szybciej niż w przypadku dysków zewnętrznych bądź dysków HDD. Śmiało można powiedzieć, iż jest to klasa najlepszych dysków na rynku, dzięki którym takie czynności jak uruchomienie komputera, funkcjonowanie aplikacji bądź całego systemu operacyjnego przestają być czasochłonne.

Niestety też, w parze z wydajnością, idzie także ich nieporównywalnie wyższa cena. Dyski SSD cechuje również znacznie mniejsza pojemność niż dyski HDD. Dlatego istotne jest, aby wcześniej odpowiednio zaplanować, co chcemy zapisać na takim dysku, aby jak najlepiej wykorzystać jego właściwości. 

Najlepsze dyski: Dyski hybrydowe

To kompromis między ceną i wydajnością. Dyski hybrydowe to udane połączenie tego co najlepsze w dysku HDD oraz dysku SSD. Zyskujemy nie tylko ogromną ilość miejsca do wykorzystania na klasycznym dysku HDD, ale również mamy dostęp do kilku bądź kilkunastu gigabajtów szybkiej pamięci flash, która pozwoli nam na szybki rozruch komputera i skrócenie czasu otwierania bądź ładowania całych aplikacji. Dodatkowa pamięć pochodząca z dysku SSD daje także lepszą wydajność w grach komputerowych.