LG prezentuje nowe telewizory ze sztuczną inteligencją. Możesz do nich mówić po polsku. Wygodniej się nie da

LG wprowadza nową serię telewizorów, które za sprawą modułu sztucznej inteligencji lepiej rozumieją i uczą się naturalnej mowy użytkownika. Polska znalazła się w ścisłym gronie 14 krajów, w których wbudowana w telewizory technologia rozpoznaje rodzimy język.

Sztuczna inteligencja zawitała zarówno do najnowszej odsłony telewizorów OLED, jak i telewizorów z podświetleniem LED (Super UHD). Za przetwarzanie ludzkiej mowy odpowiada w nich funkcja ThinQ AI, która uczy się sposobu mówienia użytkownika i stopniowo poprawia swoje działanie.

Premiera telewizorów LG OLED TV i Super UHD TV z funkcją ThinQ AIPremiera telewizorów LG OLED TV i Super UHD TV z funkcją ThinQ AI fot. materiały prasowe

Do porozumiewania się z telewizorem używamy mikrofonu wbudowanego bezpośrednio w pilota. Głos użytkownika jest przesyłany do specjalnego serwera, na którym platforma platforma DeepThinQ dokonuje analizy oraz intencji wydanego polecenia. W cały proces zaangażowane jest również przetwarzanie języka naturalnego (NLP - Natural Language Processing).

Technologia LG ThinQ AITechnologia LG ThinQ AI fot. materiały prasowe

Co ciekawe, telewizorom LG z funkcją ThinQ AI można wydawać nie tylko polecenia związane z samym działaniem urządzenia (zmiana kanału, głośności, trybu obrazu, źródła, wyłączenie po aktualnie oglądanym filmie), ale również wyszukiwać informacje w sieci (pogoda, interesujące nas zagadnienia), a także uruchamiać wbudowane aplikacje i podłączone urządzenia (przykładowo konsole do gier).

 

Docelowo technologia będzie również wspierać asystenta Google, zatem zakres dostępnych możliwości znacznie się w przyszłości rozszerzy.

Premiera telewizorów LG OLED TV i Super UHD TV z funkcją ThinQ AIPremiera telewizorów LG OLED TV i Super UHD TV z funkcją ThinQ AI fot. materiały prasowe

Sztuczna inteligencja to nie wszystko. Telewizory OLED i Super UHD na 2018 mają na pokładzie nowe mocniejsze procesory (Alpha 9 w modelach W8, E8, C8 i Alpha 7 w modelu B8) odpowiadające za przetwarzanie obrazu. Dzięki nim na urządzenie przyjmie transmisję obrazu w technologii HFR (High Frame Rate) z prędkością do 120 kl/s. Oczywiście nie mogło zabraknąć wsparcia dla popularnych standardów HDR oraz dźwięku Dolby Atmos.

Nowe telewizory LG ze sztuczną inteligencjąNowe telewizory LG ze sztuczną inteligencją fot. Sebastian Górski

Trzeba przyznać, że prezentacja funkcji rozpoznawania potocznej mowy polskiej wypadła nadzwyczaj dobrze. Telewizory stosunkowo szybko uczą się sposobu mówienia, tembru głosu i rozpoznają nawet bardziej złożone polecenia. Pozostaje nam cierpliwie czekać na egzemplarz testowy i możliwość sprawdzenia jak sztuczna inteligencja poradzi sobie w codziennym użytkowaniu.

Cen poszczególnych modeli nowej generacji telewizorów LG OLED TV oraz Super UHD TV 2018 na polskim rynku razie nie podano.

Ewa Błaszczyk: Nie zakładajmy na wstępie, czy będzie sukces czy klapa, tylko zróbmy robotę [NEXT TIME]

Więcej o: