Nowa, przydatna funkcja nareszcie trafi do Windowsa. To będzie spore ułatwienie

Wszystko wskazuje na to, że w jednej z kolejnych aktualizacji Windows 10 doczekamy się bardzo przydatnego narzędzia. Będzie szybkie i wygodne.

Trochę to zajęło, ale doczekaliśmy się. Microsoft nareszcie postanowił ułatwić użytkownikom robienie zrzutów ekranu. Dotychczas było to dość utrudnione i niewygodne.

Do zrobienia tzw. "screenshota" trzeba bowiem korzystać z dedykowanego przycisku na klawiaturze. Obraz jest kopiowany do schowka, skąd trzeba go zapisać korzystając z jednego z programów, np. Painta. Alternatywą jest skorzystanie z kombinacji Win+PrtSc i późniejsze kadrowanie w dowolnym programie graficznym.

Jeszcze innym sposobem jest skorzystanie z nieco archaicznego systemowego programu "Narzędzie Wycinanie", który należy wyszukać w systemie. Potem dochodzi konieczność zapisania pliku w wybranej lokalizacji. To niestety nie jest zbyt wygodne i zajmuje sporo czasu.

Wszystko wskazuje jednak na to, że aplikacja doczeka się następcy. Funkcję nazwaną Screen Clip odkrył jako pierwszy WalkingCat. Nieco później informację potwierdził Rafael Rivera z Thurrot.com, dzięki któremu zobaczyliśmy też jak narzędzie będzie działać.

Screen Clip będzie można wyzwolić z poziomu centrum akcji lub korzystając ze skrótu Win+Shift+S. Będzie więc stale pod ręką. Do tego wizualnie będzie pasował do szaty graficznej Windowsa 10.

embed

Jeśli chodzi o funkcjonalność to mamy tu do czynienia z czymś podobnym do Narzędzia Wycinanie. Dostępne będą trzy sposoby: zrzut pełnego ekranu, wycięcie wybranego prostokąta lub dowolne zaznaczenie kursorem myszy.

Po zakończeniu, wycinek obrazu kopiowany jest do schowka. Niestety nie ma możliwości automatycznego zapisywania gotowego pliku na dysku. Na razie trafia on za to do folderu tymczasowego, co może być spowodowane błędem.

Bardzo prawdopodobne, że Microsoft udoskonali jeszcze to narzędzie. Brakuje tu chociażby możliwości późniejszej edycji zrzutu, a to oferuje nawet wspomniane Narzędzie Wycinanie. Brak takich opcji byłby sporą wadą nowego rozwiązania.

Producentowi Windowsa zostało jednak jeszcze sporo czasu. Wiadomo bowiem, że Screen Clip nie pojawi się w nadchodzącej aktualizacji Spring Creators Update. Zobaczymy ją dopiero w Redstone 5, a więc na jesieni tego roku.

---

Facebook będzie płatny? Mark Zuckerberg przed Senatem w ogniu trudnych pytań

Więcej o: