Microsoft dobija Windows Phone. Nawet jego własne aplikacje nie będą już wspierać tego systemu

Daniel Maikowski
Microsoft poinformował, że aplikacje Skype for Business, Microsoft Teams oraz Yammer nie będą już wspierane przez Windows Phone. To kolejny dowód na to, że mobilna system giganta z Redmond kończy swój żywot.

O "śmierci" systemu Windows Phone media na całym świecie rozpisują się już od co najmniej kilku lat. Najpierw mobilny OS Microsoftu został porzucony przez producentów sprzętu, później odwrócili się od niego deweloperzy, a pod koniec ubiegłego roku sam Joe Belfior, uznawany za "ojca" WP przyznał, że platforma nie będzie już rozwijana.

BARDZO się staraliśmy, aby pobudzić rozwój aplikacji przez deweloperów. Płaciliśmy im nawet za pisanie oprogramowania, ale baza użytkowników jest zbyt mała dla większości firm, aby zainwestować.

- napisał Belfior na swoim koncie w serwisie Twitter.

Windows Phone - Market ShareWindows Phone - Market Share fot. NetMarketShare

Koniec Skype'a dla Windows Phone

Teraz Microsoft nie próbuje nawet ukrywać, że Windows Phone jest spisany na straty. Firma z Redmond poinformowała na swojej oficjalnej stronie, że aplikacje Skype for Business, Microsoft Teams i Yammer dla platformy WP "odchodzą na emeryturę".

Oznacza to, że już od 20 maja br. użytkownicy Windows Phone nie będą mogli z nich korzystać. Microsoft zasugerował, że osoby, które są zainteresowane korzystaniem z tych aplikacji powinny przenieść się na urządzenia z systemem Android lub iOS.

Choć Microsoft sam ponosi winę za smutny koniec swojego mobilnego systemu, to jednak Windowsa Phone żegnamy z pewnym żalem. Śmierć tej platformy wzmocni rynkowy duopol Androida i iOS-a, a to nigdy nie jest dobre dla samych użytkowników.

Z danych firmy analitycznej NetMarketShare wynika, że w grudniu ub. roku udziały Windows Phone w rynku mobilnych systemów operacyjnych wynosiły 0,15 proc.

Windows 10 i Surface Phone jeszcze w tym roku? To możliweWindows 10 i Surface Phone jeszcze w tym roku? To możliwe Fot. za PocketNow / YouTube

Światełko w tunelu?

Jest również i dobra wiadomość. Z informacji serwisu Ars Technica wynika, że Microsoft pracuje nad nowym interfejsem dla testowej Windowsa 10, który ponoć oferuje funkcje charakterystyczne dla telefonów komórkowych. Chodzi m.in. o funkcje dzwonienia, blokowania numerów, obsługę słuchawek Bluetooth czy tryb głośnomówiący.

Te doniesienia sprawiły, że wszyscy znów przypomnieli sobie o tajemniczym projekcie Surface Phone, czyli telefonie, nad którym Microsoft rzekomo pracuje od kilku lat.

Czy gigant z Redmond szykuje się na wielki powrót na rynek smartfonów? Tego na razie nie wiemy. Warto jednak uważnie śledzić sytuację wokół Windowsa 10.

Krótka historia Windows Phone

Więcej o: