Drukarka, skaner i kopiarka w domu. Na co zwracać uwagę przy zakupie urządzenia wielofunkcyjnego?

W domowym zaciszu możemy mieć wszystkie najważniejsze wyposażenie biurowe, które zapewnia wygodną pracę bez konieczności wychodzenia z domu. Ze względu na ograniczenie miejsca lepiej zdecydować się na jedno urządzenie wielofunkcyjne.

Na szczęście minęły już czasy, kiedy do drukowania, skanowania dokumentów, kopiowania oraz wysyłania faksów potrzebne były osobne urządzenia. Zajmowały one zazwyczaj masę miejsca w firmowych korytarzach.

Producentom udało się znacznie ograniczyć gabaryty sprzętu biurowego i zapakować wszystkie najważniejsze funkcje do jednego pudełka. Tak powstały urządzenia wielofunkcyjne (drukarka, skaner, kopiarka i w niektórych wypadkach nawet fax).

Urządzenia wielofunkcyjneUrządzenia wielofunkcyjne fot. materiały partnera

Ze względu na swoje kompaktowe wymiary nadają się one idealnie do domowego biura. Bardziej rozbudowane konstrukcje zaspokoją potrzeby kilkuosobowego zespołu. Na co zwracać uwagę przy wyborze urządzenia wielofunkcyjnego? Podpowiadamy.

Atrament czy laser?

Praktycznie każde urządzenie wielofunkcyjne będzie mieć na pokładzie drukarkę. To jeden z podstawowych elementów wyposażenia, który ze względu na zasadę działania można podzielić na dwie kategorie: atramentową oraz laserową. Do zastosowań domowych zdecydowanie wystarczy urządzenie z pojemnikami na tusz. Większe biura wybiorą zapewne urządzenie laserowe z tonerem, które daje większą oszczędność przy wyższym obciążeniu.

Urządzenia wielofunkcyjneUrządzenia wielofunkcyjne fot. materiały partnera

Koszt zakupu urządzenia wielofunkcyjnego wykorzystującego drukarkę atramentową będzie zdecydowanie niższy. Drukarki laserowe zazwyczaj wymagają na starcie większego nakładu finansowego. Do tego dochodzi również podział drukarek laserowych na monochromatyczne (wydruk czarno-biały) oraz kolorowe. Druga z kategorii to już o wiele większy wydatek, którego do zastosowań domowych nie polecamy.

Najważniejsze funkcje

Poza drukarką urządzenie wielofunkcyjne będzie mieć na pokładzie również skaner. Umożliwia on przeniesienie fizycznych dokumentów do postaci cyfrowej. Do tego celu wystarczy w zupełności rozdzielczość 300 dpi. Jeśli będziemy używać skanera do archiwizacji cyfrowej zdjęć, warto pomyśleć o urządzeniu oferującym skaner o rozdzielczości 600 dpi.

Do pełni szczęścia urządzenie wielofunkcyjne powinno mieć również funkcję kopiarki, która może działać bez konieczności włączania komputera. Z dodatkowego wyposażenia warto zwrócić uwagę na to, czy urządzenie wielofunkcyjne oferuje możliwość połączenia bezprzewodowego (Wi-Fi oraz Bluetooth), co pozwala postawić je w dowolnym miejscu mieszkania, jak również drukować prosto z urządzeń przenośnych.

Urządzenia wielofunkcyjneUrządzenia wielofunkcyjne fot. materiały partnera

Niektóre modele mają też slot na kartę pamięci do drukowania materiałów prosto z aparatu fotograficznego lub smartfonu. Do tego przyda się model z ekranem LCD.

Wybierając urządzenie wielofunkcyjne dla siebie dobrze jest przyjrzeć się specyfikacji technicznej i kosztom eksploatacji (cena tuszu/tonera oraz wydruku jednej strony). Warto też zastanowić się, do czego tak naprawdę będziemy go używać i jak często. To determinuje wybór konkretnej kategorii (atrament lub laser). Nie bez znaczenia w przypadku zastosowań domowych pozostają gabaryty.

Więcej o: