Play nadal liderem w Polsce. Finansowo operator jest na dużym plusie. Martwić może tylko jeden wskaźnik

Według opublikowanych przez Play wyników finansowych za pierwszy kwartał 2018 roku, fioletowy operator ma się całkiem dobrze. Przy wzroście ogólnej liczby abonentów i dochodu netto nie udało się jedynie zatrzymać odpływu klientów korzystających z usług na kartę.

Po pierwszym kwartale tego roku Play ma łącznie niemal 15,2 mln klientów (9,6 mln kontraktowych i 5,6 mln użytkowników prepaid). W porównaniu do analogicznego okresu sprzed roku daje to wzrost o 5,8 proc. Dla porównania Orange zakończył pierwsze trzy miesiące 2018 roku z wynikiem na poziomie 14,4 mln klientów. Play pozostaje zatem liderem jeśli chodzi o ogólną liczbę klientów.

Liczba klientów Play po Q1 2018Liczba klientów Play po Q1 2018 fot. blogplay.pl

Jedno może szefów firmy niepokoić - klienci usług na kartę, którzy decydują się przejść do innej sieci. Na ten krok zdecydowało się w pierwszym kwartale 2018 roku 4,5 proc. klientów prepaid. To nadal dużo, biorąc pod uwagę, że wskaźnik CHURN (odsetek odchodzących klientów) w segmencie kontraktowym zatrzymał się na poziomie 0,8 proc.

Dobra wiadomość jest jednak taka, że klientów na kartę odchodzi mniej niż rok wcześniej (6,7 proc. w Q1 2017).

Wyniki finansowe Play za Q1 2018Wyniki finansowe Play za Q1 2018 fot. blogplay.pl

Przychody operacyjne Play w Q1 2018 roku wyniosły ponad 1,6 mld zł, a dochód netto podskoczył do poziomu 152,9 mln zł. Operator nie ukrywa, że o taką poprawę wyniku nie było łatwo, między innymi ze względu na dyrektywę RLAH (Roam Like At Home), czyli zniesienie opłat roamingowych na terenie UE.

Czytaj też:  Kolejny operator chce pobierać opłaty za roaming w UE. To już ostatni z "Wielkiej Czwórki"

Notowania Play na GPWNotowania Play na GPW fot. stooq.pl

Warto jednak w tym miejscu zaznaczyć przypomnieć, że Play otrzymał zgodę UKE na wprowadzenie dodatkowych opłat dla osób nadużywających roamingu.

A na giełdzie w dół

Starania szefów firmy nie zostały dziś niestety docenione przez jej akcjonariuszy. Notowania akcji spółki na warszawskiej giełdzie poszły we wtorek w dół o ponad 2 proc. Jedna kosztuje  27,88 zł i jest to najniższy kurs w historii notowań Play na GPW.

Maciej Panek: Byłem na dnie, gdy otworzyłem firmę posiadającą obecnie 3 tys. samochodów [NEXT TIME]

Więcej o: