Microsoft jest dziś wart więcej niż Google. Niespodziewane zmiany w czołówce największych firm na świecie

Microsoft przegonił Alphabet i wskoczył właśnie na trzecią pozycję w rankingu firm o największej kapitalizacji giełdowej na świecie. Na dwóch pierwszych miejscach na razie bez zmian.

Alphabet (spółka-matka Google) i Microsoft już od dłuższego czasu walczyły o tytuł trzeciej najbardziej wartościowej firmy na świecie. I choć ostatnio to Google wydawał się mieć przewagę, pałeczkę lidera przejmuje własnie producent Windowsa.

Wycena Microsoftu sięgnęła na koniec wtorkowej sesji na giełdzie w USA 753 mld dolarów donosi The Verge. To o 14 mld dol. więcej niż wart był w tym samym czasie Alphabet. (739 mld dol.)

Microsoft od ponad czterech lat ma się coraz lepiej. Wtedy właśnie CEO firmy Steve Ballmer ogłosił odejście na emeryturę, a jego posadę zajął Satya Nadella. Od tamtych wydarzeń Microsoft zdążył już podwoić swoją wycenę.

Wyprzedzenie Google pozwoliło Microsoftowi wskoczyć na ostatnie miejsce na podium najwyżej wycenianych spółek na świecie. Więcej wart jest tylko Amazon z wyceną 782 mld dol. i Apple - aż 923 mld dol.

Cały czas trwa też walka o tytuł pierwszej firmy wartej bilion dolarów. Jak widać największe szanse ma tu Apple, choć Morgan Stanley sugeruje, że Windowsa też może się zacząć liczyć.

Czytaj też: Apple może zdecydować o rozszerzeniu tej ważnej funkcji w iPhonie. Jeśli tak się stanie, czeka nas przełom

The Verge przypomina, że Microsoft ma wiele źródeł, z których czerpie przychody (oprogramowanie, rozwiązania chmurowe, sprzęt, itd.). Tymczasem przychody Google pochodzą w 90 proc. z reklam, a w przypadku Apple 60 proc. generują smartfony.

Niezwykle fascynująca walka wielkiej czwórki najbogatszych firm jeszcze się nie kończy i być może Microsoft zdała nas niedługo ponownie zaskoczyć. Do wyceny Amazonu nie brakuje już wiele. Z drugiej strony może to być tylko chwilowy sukces i niedługo to Google wróci na swoją pozycję.

---

Maciej Panek: Byłem na dnie, gdy otworzyłem firmę posiadającą obecnie 3 tys. samochodów [NEXT TIME]

Więcej o: