Windows 98 ma już 20 lat. Wspominamy jeden z najlepszych systemów operacyjnych Microsoftu

Dwadzieścia lat temu Windows 98 był postrzegany jako mało istotna aktualizacja dla Windows 95. Dziś wiemy, że wytyczył on wiele szlaków, którymi do dziś podąża rozwój słynnej platformy systemowej Microsoftu.

Windows 98 zadebiutował oficjalnie 25 czerwca 1998 roku. Co ciekawe, jeszcze na etapie testów potocznie nosił nazwę Windows 97, co miało sugerować, że premiera systemu odbędzie się jeszcze w 1997 roku. Jedną z kluczowych nowości względem poprzednika okazała się możliwość aktualizacji systemowych za pomocą usługi Windows Update, która stała się integralnym elementem każdej następnej edycji systemu operacyjnego Microsoftu.

 

W stosunku do Windows 95 następna odsłona systemu operacyjnego Microsoftu była zdecydowanie stabilniejsza. Skupiono się na poprawie wielu błędów poprzednika, poświęcając sporo uwagi kompatybilności sprzętu.

Menu Start nabiera rumieńców

Słynne menu Start, które po raz pierwszy mogliśmy zobaczyć w Windows 95 dopiero w następnej odsłonie systemu zyskało na znaczeniu. Widać to wyraźnie w zwiększonej funkcjonalności tego rozwiązania - wprowadzono między innymi obsługę kilku użytkowników na jednym komputerze, możliwość przypinania ulubionych programów zarówno na górze menu, jak i na pasku narzędziowym na dole ekranu. Wreszcie nie trzeba było szukać ulubionych aplikacji w menu Start.

Na stałe w Windows 98 zagościł też Internet Explorer 4.0. I tak zostało do dziś, jednak po licznych bataliach sądowych Microsoft jest na szczęście dużo mniej restrykcyjny w kwestii korzystania z alternatywnych przeglądarek. Owszem, Microsoft Edge jest integralnym elementem Windows 10, jednak użytkownicy nie są skazani wyłącznie na produkt koncernu. Windows 98 wprowadziło też między innymi własny program pocztowy - Outlook Express.

Windows BSODWindows BSOD fot. Microsoft

Niebieski ekran śmierci

Tuż przed oficjalną premierą Windows 98 zaliczył spektakularną wpadkę podczas prezentacji na konferencji COMDEX. Bill Gates oraz Chris Capossela próbowali pokazać w jak prosty sposób można podłączyć do komputera skaner, demonstrując możliwości technologii plug-and-play. Niestety maszyna zaprotestowała, pokazując słynny "niebieski ekran śmierci" (BSOD - Blue Screen of Death). Publiczność zareagowała żywiołowo, a wydarzenie stało się obiektem drwin z systemów Microsoftu.

 

Windows 98 otworzył się na świat

Dwadzieścia lat temu podłączanie zewnętrznych akcesoriów do komputera PC nadal wiązało się z poważnym wyzwaniem. Na szczęście Microsoft wraz z Windows 98 sukcesywnie rozwijał wsparcie dla standardu USB i technologii “plug-and-play”. Słynny system sprzed 20 lat pozwalał również po raz pierwszy na odtwarzanie płyt DVD i podłączanie tunerów telewizyjnych wyposażonych w anteny do odbierania sygnału.

Windows 98 wzbogacono o szereg narzędzi systemowych, służących między innymi do czyszczenia twardego dysku ze zbędnych plików. Użytkownicy mogli również przełączyć się na system plików FAT32, który zdejmował dotychczasowe ograniczenie rozmiaru partycji dysku do 2 GB. Dwadzieścia lat temu rewolucyjne okazało się również wsparcie dla obsługi więcej, niż jednego monitora - dziś to absolutny standard.

Czytaj też: Microsoft chwali się sukcesami Windowsa 10. System jest już na niemal 700 mln komputerów

Szczyt popularności Windows 98 przypada na rok 2001, kiedy według statystyk Google produkt Microsoftu miał aż 55 proc. udziałów w rynku systemów operacyjnych dla komputerów PC. Rozszerzone wsparcie dla tej wersji systemu zakończyło się w lipcu 2006 roku, ale dopiero pięć lat później zdecydowano się wykluczyć Windows 98 z automatycznych aktualizacji Windows Update.

Dominika Nowak: Czasem tylko dzięki szalonej odwadze, można zacząć działać [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (37)
Windows 98 ma 20 lat. Najważniejsze nowości
Zaloguj się
 • timo862

  Oceniono 14 razy 10

  Po co powstał ten artykuł? Na przestrzeni ostatnich 20 lat tysiące razy pisano to samo. Serio, po co powstał artykuł o niczym?

 • bosman64

  Oceniono 8 razy 8

  Win 98 w pierwszej wersji zamordowałem (blue screen) po 20 minutach po instalacji. Wróciłem do 95 C aż pojawił się 98SE. Pierwsza wersja 98 to była całkowita pomyłka.

 • fotd

  Oceniono 11 razy 7

  Co za bzdury wypisujecie. W98 był wyjątkowo niestabilnym systemem, na którym praktycznie wszystko się ze sobą gryzło. Koszmarem była instalacja nowego sprzętu. Najlepszy był NT, a z "domowych" - WIN2000 i XP - bazujące na nim, ale skąd gimbusy mają to wiedzieć ?

 • Te Pe

  Oceniono 26 razy 6

  System jak system. Znam gorsze i lepsze ale artykuł cenię za potencjał trolotwórczy. Zaraz zlecą się pryszczaci fani linuxów którzy tak na prawdę umieją w linuxie odpalić kalkulator i przeglądarkę i mają zbunkrowanego windowsa na drugiej partycji którego odpalają jak tylko koledzy wyjdą od nich z pokoju. Dowiem się od nich więcej na forum niż przez całe życie użytkowania kompa :)

 • Szczepan Ek

  Oceniono 5 razy 5

  Tak dla ścisłości, tym dobrym systemem to był Win 98 w wersji SE, była to już dosyć dobrze dopracowana wersja tego systemu.

 • Szymon

  Oceniono 3 razy 3

  Instalowałem, pracowałem i grałem na Dos+WiN 3.11, Win 95, 98, 2000, XP, 7, Vista, 8.1 i 10. Na każdym po parę lat.

  Win 98 miał te zaletę, że był niebywale szybki i łatwo konfugurowalny (wbrew pozorom). I jako pierwszy miał z tego co pamiętam sensowną obsługę USB. Bardzo mocno przeżyłem przesiadkę z Win98 na XP na sprzęcie, którego używałem do rozrywki w domu, gdy okazało się, że z moją konfiguracją kompa wszystko działa o wiele wolniej niż wcześniej.

  W Win 2000, którego używałem do pracy, tak bardzo mocno chwalonym przez wielu, ja osobiście miałem problemy z driverami (przede wszystkim do karty muzycznej z tego co pamiętam).

  Windowsa 98 wspominam naprawdę dobrze. Ale cóż. Czasy się zmieniają...

 • nanorobot

  Oceniono 12 razy 2

  Typowe wypociny pisane przez kogoś, kogo kompetencje techniczne sprawdzają się do "interesuje się nowymi technologiami" . Trudno oczekiwać, od takich ludzi, aby znali coś innego niż system operacyjny dla sekretarek ...

 • Marcin Piętka

  0

  Win98 był tak gó...any, zawodny że bardzo szybko wypuszczono win98se (second edition). Dopiero ten system dało się używać, więc nie piszcie bredni i cudownym win98.

 • mazakb

  0

  Zwroccie uwagę jak dziesiątka żre 3 gb ramu po ostatnich updatach

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX