Google inwestuje 22 mln dolarów w system operacyjny KaiOS dla telefonów komórkowych

Potężny zastrzyk gotówki dla KaiOS Technologies oznacza jedno: wkrótce również posiadacze prostych telefonów komórkowych będą mogli korzystać z takich aplikacji jak Asystent Google, Mapy czy YouTube.

KaiOS może być głównie znany posiadaczom prostych telefonów komórkowych. Na całym świecie pod kontrolą tego systemu pracuje już niemal 30 mln urządzeń. Potencjał platformy zdecydowało się wykorzystać między innymi HMD Global przy okazji reaktywacji słynnego “banana”, czyli Nokii 8110 z wysuwaną klapką.

 

Podstawowy produkt powołanej do życia w 2017 roku w Hong-Kongu firmy KaiOS Technologies zapewnia posiadaczom prostych telefonów komórkowych funkcje znane ze świata smartfonów: między innymi Wi-Fi, GPS oraz łączność z sieciami 4G/LTE, NFC, a także sklep z aplikacjami. I tu właśnie największe możliwości widzi dla siebie Google.

Partnerstwo KaiOS Technologies i Google oznacza w skrócie, że użytkownicy telefonów z KaiOS otrzymają wkrótce dostęp do najpopularniejszych aplikacji giganta (Asystenta Google, wyszukiwarki, Map Google oraz YouTube’a). Inteligentny asystent w komórce może spełnić swoją rolę jeszcze lepiej, ze względu na ograniczone możliwości pisania na klawiaturze.

Czytaj też: Mapy Google z ważną aktualizacją już dla wszystkich. Gratka dla miłośników odkrywania atrakcji w okolicy

Profit dla Google wydaje się oczywisty. Firma ma szansę dotrzeć do kolejnego miliarda użytkowników, którym do tej pory nie była w stanie zaoferować zbyt wiele. Owszem, Android na niskobudżetowych smartfonach (wersja GO) jest na to bezpośrednią odpowiedzią, ale pompowanie rynku droższych urządzeń może temu trendowi nieco zaszkodzić.

Dominika Nowak: Czasem tylko dzięki szalonej odwadze, można zacząć działać [NEXT TIME]

Więcej o: