Jak poprawić jakość dźwięku w samochodzie niedużym kosztem?

Jeżeli fabryczne nagłośnienie w samochodzie nie wystarcza, by cieszyć się dobrymi wrażeniami dźwiękowymi podczas jazdy, warto pomyśleć o jego usprawnieniu. Podpowiadamy, jak poprawić jakość dźwięku w samochodzie.

Jakie radio samochodowe wybrać?

Chociaż w nowoczesnych samochodach radioodtwarzacze są zwykle wysokiej jakości, to w tańszych czy starszych autach już nie. W ich przypadku poprawę jakości dźwięku w samochodzie warto zacząć od wyboru odpowiedniego radia samochodowego. Do czołowych producentów należą Alpine czy Clarion, jednak są to radia z wyższej półki cenowej. Dobry sprzęt znajdziemy także w ofercie Kenwood, Pioneer czy Blaupunkt, których radia do samochodu kupimy już poniżej 250 zł. 

Wybierając radio samochodowe, należy oczywiście sprawdzić, czy jest kompatybilne z naszym samochodem. Dobrze, jeśli radio wyposażone jest w wyjścia AUX i USB, zestaw głośnomówiący, wzmacniacz dźwięku i ma możliwość odtwarzania plików MP3.

Radia samochodowe do 250 zł: Kenwood, Pioneer, Kruger&MatzRadia samochodowe do 250 zł: Kenwood, Pioneer, Kruger&Matz kolaż redakcja, materiały partnerów

Głośniki samochodowe - jakie?

Standardowy zestaw car audio składa się z głośników jednokanałowych, dlatego warto pomyśleć o jego rozbudowie. To właśnie głośniki będą miały największy wpływ na jakość dźwięku w aucie. Najczęstszym rozwiązaniem jest montaż dwóch głośników wysokotonowych i dwóch basowych w przednich drzwiach samochodu. Aby osiągnąć najlepsze efekty, otwory na głośniki należy wcześniej wyciszyć dodatkową matą. Ważne jest, by zwrócić uwagę na to, czy głośniki pasują rozmiarem do samochodu. Jeśli zależy nam na podniesieniu jakości dźwięku niewielkim kosztem, warto do ich podłączenia użyć specjalnych kabli sygnałowych przeznaczonych do samochodu, dzięki czemu zminimalizujemy zakłócenia. 

Jakie głośniki samochodowe? Alpine, JVCJakie głośniki samochodowe? Alpine, JVC kolaż redakcja, materiały partnerów

Jaki wzmacniacz samochodowy?

Jeżeli możemy sobie pozwolić na dodatkowy wydatek na car audio, to warto pomyśleć o wzmacniaczu samochodowym. Chociaż każdy radioodtwarzacz jest wyposażony we własny wzmacniacz, to nie da on takiej mocy jak osobny sprzęt. Najważniejsze, na co trzeba zwrócić uwagę, to ile kanałów jest we wzmacniaczu. W samochodach najczęściej stosuje się wzmacniacze czterokanałowe. Dodatkowo sprzęt tego typu ogranicza zniekształcenia dźwięku. 

Wzmacniacz samochodowy Kenwood, Pioneer, PeiyingWzmacniacz samochodowy Kenwood, Pioneer, Peiying kolaż redakcja, materiały partnerów

Subwoofer do samochodu - czy warto? 

Jeśli pomimo wcześniejszych modernizacji zestawu car audio, nie jesteśmy wciąż zadowoleni w pełni z jakości dźwięku w samochodzie to możemy zdecydować się na zakup subwoofera. Podstawowe modele zaczynają się już od 100 zł, jednak sprzęt z wyższej półki to koszt nawet kilkuset złotych. Subwoofer to nic innego jak dobrej jakości głośnik niskotonowy - basowy. Montujemy go z tyłu, jednakże warto również pamiętać o tym, że subwoofer samochodowy będzie potrzebował dodatkowego kanału we wzmacniaczu. Moc głośnika basowego powinna być niewiele niższa niż wzmacniacza i jest to najważniejsza rzecz, na jaką warto zwrócić uwagę podczas zakupu.

Subwoofer do samochodu Alpine, Pioneer, PeiyingSubwoofer do samochodu Alpine, Pioneer, Peiying kolaż redakcja, materiały partnerów

Więcej o: