Fałszywe dokumenty, pieniądze, broń, narkotyki oferowane w polskim serwisie ogłoszeniowym

Robert Kędzierski
W polskim serwisie Oglaszamy24.pl wciąż pojawiają się ogłoszenia użytkowników oferujących załatwienie prawa jazdy, wyrobienie dowodu osobistego, a nawet falsyfikaty, broń i narkotyki.

Czy sprzedaż fałszywego prawa jazdy, załatwienie "lewego" zwolnienia lekarskiego, podrobinie dyplomu wyżej uczelni jest możliwe przez internet? Wiele wskazuje na to, że tak. Bo właśnie tego typu ogłoszenia pojawiają się w serwisie Oglaszamy24.pl - twierdzi użytkownik Wykopu.

Na portalu, który zawiera tysiące zwykłych i całkowicie legalnych ofert, znaleźć można oferty, które trzeba uznać za nielegalne. Nie wiadomo, kto je zamieszcza, bo z serwisu może skorzystać każdy - tak jak z OLX czy Gumtree. Wybraliśmy kilka najbardziej jaskrawych.

  • "Mam na sprzedaż konta bankowe zakładane w placówkach na czyste osoby. Do każdego konta jest komplet dokumentów oraz karta do bankomatu z długim terminem ważności"
  • "Mam na sprzedaż konta Allegro podpięte pod rachunki bankowe. Każde konto jest zweryfikowane. Mam także konta z pozytywnymi komentarzami."
  • "Jesteśmy w stanie załatwić prawo jazdy legalne z wpisem do rejestru cena takiego dokumentu to 1400 zł ale jest pewność że dokument jest oryginalny. Info e-mail."
  • "Sprzedam banktony kolekcjonerskie. Stan idealny 10/10 ja orginał" [pisownia oryginalna - red.]
  • "Witam mam do sprzedania THC cannabis marihuana marihuane skun ziolo baka"
  • "Dzień dobry Mam na sprzedaż kilka rodzaje broni palnej Glock 19,20 GEN broń jest nowa jak i używana. W zestawie znajdują się 3 magazynki 150 sztuk amunicji." 

Zakres ofert jest naprawdę spory, w serwisie znaleźliśmy też narzędzia do otwierania drzwi samochodów, urządzenia do zagłuszania bramek w sklepach, oferty urodzenia dziecka etc. Ilość ogłoszeń przytłacza, ale trudno określić jaki procent wszystkich ogłoszeń stanowią podejrzane oferty.

Szukanie naiwnych?

Trudno nam stwierdzić, które z ogłoszeń pozwalają na zakup oferowanych przedmiotów, a które są jedynie "łowieniem naiwnych". Osoby, które zamieszczają ogłoszenia, mogą bowiem zażądać zapłaty z góry, w ogóle nie planując wywiązania się z umowy. 

Poza tym część ofert brzmi mało wiarygodnie. Wyrobienie prawa jazdy, które odbiera się w urzędzie, jest niemożliwe bez stworzenia Profilu Kierowcy. Zamówienie dokumentu jest możliwe tylko po przesłaniu przez WORD elektronicznego potwierdzenia zdanych egzaminów - teoretycznego i praktycznego. 

Trudno też wyobrazić sobie, by służby, które monitorują ogłoszenia, nie próbowały przeprowadzać różnego rodzaju prowokacji. 

Czytaj też: Darknet, mroczny zakątek internetu. Nie każdy tu wejdzie. 

Przestępcy, którzy oszukają swoich klientów, mogą w zasadzie czuć się bezkarni. Kto zgłosi na policji nieudaną próbę zakupu heroiny czy broni albo fałszywego dyplomu? 

Trop prowadzi do Polaka

Zaufana Trzecia Strona przeprowadziła śledztwo, które wykazało, że za serwisem stoi spółka zarejestrowana na Malcie. Jej udziałowcem miałby być polski przedsiębiorca. 

Co interesujące, przy każdym z ogłoszeń widoczny jest formularz, który umożliwia zgłoszenie nielegalnych treści. Niektóre oferty widoczne są jednak w serwisie od tygodni. Najwyraźniej komuś zależy, by płatne ogłoszenia wciąż się ukazywały, albo mechanizm zgłaszania ogłoszeń jest niedoskonały. 

Poprosiliśmy o komentarz policję oraz serwis Oglaszamy24.pl - tekst zostanie zaktualizowany. 

***

Katarzyna Drewnowska: Założyłam firmę, żeby wydać książkę Nigelli Lawson [NEXT TIME]

Więcej o: