Fibaro przejęte przez Nice, lidera automatyki dla domu. Wartość transakcji to ćwierć miliarda złotych

Robert Kędzierski
Fibaro, polska firma specjalizująca się w inteligentnej automatyce do domu i internecie rzeczy, ma nowego właściciela. Połączenie z włoskim liderem rynku ma pozwolić na stworzenie jeszcze bardziej zaawansowanych i kompleksowych systemów.

Fibaro na swoich stronach opublikował komunikat o przejęciu. Spółka Fibar Group S.A., której udziałowcem był też Kulczyk Investments, a do której należy marka, została własnością Grupy Nice. To pochodzący z Włoch światowy lider branży. Kwota transakcji opiewa na 250 mln zł i jest jednocześnie największą inwestycją w branży inteligenty dom i internet rzeczy dokonana przez grupę Nice.

Co produkuje Fibaro?

Poznańska spółka  - którą mieliśmy przyjemność odwiedzić w zeszłym roku -  tworzy produkty takie jak czujniki ruchu, zalania, dymu i ognia. System Fibaro potrafi też wykryć otwarcie drzwi lub okien. Oprócz tego FIBARO umożliwia też sterowanie dowolnym urządzeniem elektrycznym za pomocą inteligentnej wtyczki. Produkty FIBARO sterowane są przez specjalne centrum dowodzenia, do którego użytkownik ma dostęp za pomocą aplikacji na smartfon. 

Smart HomeSmart Home www.new.fibaro.com

Co produkuje grupa Nice?

Włoska firma oferuje kompleksowe rozwiązania automatyki do bram, bram garażowych, systemów zacieniania, systemów parkowania, bezprzewodowych systemów alarmowych oraz zabezpieczeń domowych do budynków mieszkalnych, komercyjnych i przemysłowych. 

Produkty jeszcze inteligentniejsze 

Fibaro podkreśla, że dzięki inwestycji automatyka domowa stanie się jeszcze bardziej inteligentna. 

Transakcja, do której doszło wczoraj w Warszawie to olbrzymia szansa na dalszy rozwój naszego systemu smart home oraz pozostałych rozwiązań IoT, nad którymi pracują działy R&D w Poznaniu i Zielonej Górze.

– powiedział po podpisaniu umowy Maciej Fiedler, prezes Fibar Group S.A.. Wyjaśnił też dlaczego wybór padł na tego inwestora. 

Aplikacja FibaroAplikacja Fibaro Fot. Fibaro

Zdecydowaliśmy się na ofertę Nice, ponieważ poszukiwaliśmy inwestora, który nie tylko pozwoli marce FIBARO dalej rozwijać się w zaplanowanym przez nas kierunku, ale również zapewni nam środki na dalsze badania i sam skorzysta z naszego zaawansowanego technologicznie know-how. Wzbogaci to również portfolio produktów obu firm

Pozyskanie inwestora strategicznego w postaci Nice, pozwoli FIBARO na zaoferowanie jeszcze bardziej spójnego systemu smart home klientom. Dotychczas system współpracował z automatyką do bram garażowych, rolet itp. Dzięki połączeniu sił z włoskim producentem klienci docelowo otrzymają bardziej zintegrowane rozwiązania pozwalające na jeszcze łatwiejszą i wygodniejszą obsługę inteligentnego domu.

Integracja produktów obu firm

Cel ten ma zostać osiągnięty przez integrację produktów Nice i FIBARO. W przyszłości będzie można nadawać zdalny, automatyczny dostęp do garażu wybranym autom lokalizowanym przez GPS bądź po numerach rejestracyjnych. Odpowiada to również potrzebom rynkowym – klienci poszukują obecnie jak najbardziej kompleksowych i zintegrowanych rozwiązań z dziedziny automatyki domowej.

Czytaj też: Inteligenty dom? Jak to w ogóle działa. Wyjaśniamy. 

Dla FIBARO transakcja oznacza również powiększoną sieć dystrybucji produktów i olbrzymią inwestycję w działy badań i rozwoju oraz moce produkcyjne. 

O Fibaro zrobiło się głośno w roku 2010, kiedy firma zaprezentowała pierwszy działający w pełni bezprzewodowo system. Zatrudnia ok. 400 osób. 

Nice S.p.A. powstała w latach 90., jest notowana na giełdzie Borsa Italiana. 

Fibaro Motion Sensor

Więcej o: