Ponad 6 mln prób cyberataków na Polskę w ciągu ostatniego roku. Głównie z USA, Francji i Rosji

Jak twierdzą specjaliści z F-Secure, w ciągu ostatniego roku Polska była celem ponad 6 mln prób ataków cybernetycznych. Informacje pozyskano z sieci serwerów służących za przynętę dla cyberprzestępców.

W okresie od czerwca 2017 roku do czerwca 2018 roku systemy F-Secure wykryły niemal 1,5 mln prób cyberataków pochodzących z terenu USA. Interesujący wydaje się fakt, że nawet jedna trzecia z nich została przeprowadzona w Boże Narodzenie.

Aż 60 proc. incydentów stanowił ruch z użyciem protokołów HTTP i HTTPS. Oznacza to, że cyberprzestępcy skanowali serwery i aplikacje internetowe w poszukiwaniu luk podatnych na wykorzystanie - kradzież danych lub przejęcie zdalnej kontroli nad urządzeniem.

Źródła cyberataków na Polskę w okresie czerwiec 2017 - czerwiec 2018Źródła cyberataków na Polskę w okresie czerwiec 2017 - czerwiec 2018 fot. F-Secure

Z kolei drugie pod względem liczebności źródło cyberataków na Polskę skupiło się na wykorzystaniu portów SMTP. To znaczy, że większość z 900 tys. prób ataków z adresów IP należących do Francji usiłowano wykorzystać do prób phishingu. Tutaj apogeum incydentów przypadło na drugą połowę sierpnia i zbiegło się w czasie z masową infekcją francuskich komputerów złośliwym oprogramowaniem.

Jak tłumaczy Leszek Tasiemski, wiceprezes działu badań i rozwoju w F-Secure:

Należy pamiętać, że geografia w internecie jest kwestią ulotną, a cyberprzestępcy często działają ponad granicami państw. Źródło to ostatni ‘przystanek’, którego użył atakujący i nie zawsze jest ono jednoznaczne z jego fizycznym położeniem. Urządzenia z Francji mogły zostać wykorzystane przez hakerów z innego kraju do przeprowadzania dalszych ataków

Rosja będąca trzecim najczęstszym źródłem prób cyberataków na Polskę (800 tys. incydentów) w przeważającej większości (85 proc.) wykorzystywała protokół SMB. Oznacza to, że głównym celem cyberprzestępców była dystrybucja złośliwego oprogramowania typu ransomware (szyfrowanie danych i żądanie okupu w zamian za zdjęcie blokady).

Najczęściej atakowane miejsca w PolsceNajczęściej atakowane miejsca w Polsce fot. F-Secure

Czytaj też: Dziwaczny niedźwiedź i drużyna Kima - jak działają hakerzy, którzy chcą przejąć kontrolę nad światem

Co wydaje się dość oczywiste, najczęstszym celem ataków są duże miasta - Warszawa Poznań, Kraków, Gdańsk oraz Wrocław. Duże aglomeracje to nie tylko największe skupiska użytkowników, ale także główne węzły infrastruktury internetowej.

Morawski: "Teraz rozwijamy się w tempie 5 proc., ale to jest nie do utrzymania. Choćby dlatego, że w Polsce zabraknie pracowników"

Więcej o:
Komentarze (16)
F-Secure - 6 mln prób cyberataków na Polskę w ciągu ostatniego roku
Zaloguj się
 • Oceniono 4 razy 2

  W razie przegranych wyborów PiSiaki ogłoszą, że był atak hakerski i trzeba wybory powtórzyć. Nie będziecie mieć już wolnych, uczciwych wyborów dopóki rządzi gang Kaczyńskiego.

 • pxyz

  Oceniono 8 razy 2

  najciekawsza jest ta czerwona plama na północy.. największe miasto w okolicy to Olsztyn, ale nie aż tak na północy, a poza tym co to za cel ataków? Albo się nałożył Kaliningrad, albo dołączyli szmuglerów ;)

 • miikz

  Oceniono 2 razy 2

  ale kłamczyński wódz jest zawsze tam gdzie powinien (szkoda że jeszcze nie na zawsze....) i swym przebiegłym strategicznym sic! uratował wolaków.......

 • seboc

  Oceniono 5 razy 1

  admin1

 • alf7red7

  0

  "Co wydaje się dość oczywiste, najczęstszym celem ataków są duże miasta - Warszawa Poznań, Kraków, Gdańsk oraz Wrocław."
  To chyba opis innej mapy... Warszawa i Wrocław mają małe czerwone plamki, pozostałe ledwo się łapią na fiolet. Tymczasem wielkie czerwone plamy widać koło Katowic, Bisztynka (!!) i Rzeszowa. K-ce i Rzeszów rozumiem, dużo firm i kilka małych datacenter, ale czyżby tam pod Olsztynem był jakiś wielki (tajny rządowy) ośrodek?

 • komercyjny02

  Oceniono 4 razy 0

  "Nie z Rosji najwięcej"

  To się zgadza. Wystarczy sprawdzić wpisy pod dowolnym artykułem potrącającym o tematykę wschodnią na forum Gazety. Co i rusz jakiś gość popierający Putina, krytykujący Ukrainę i NATO - twierdzi że nadaje z Wiednia, z Monachium, z Toronto, z Kopenhagi . . . Broń Boże nie z Moskwy ani nie z Petersburga.

 • realistas

  Oceniono 4 razy 0

  Z USA? Od przyjaciela i obrońcy? Zapewne to pomyłka.

 • norbertrabarbar

  Oceniono 8 razy 0

  Ile z tych ataków przypuściły osoby prywatne, a ile służby specjalne?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX