Google śledzi użytkowników, gdy tego nie chcą? Associated Press oskarża internetowego giganta

Robert Kędzierski
Google ma śledzić użytkowników smartfonów, nawet gdy nie wyrażą na to zgody - twierdzi agencja Associated Press. Narzędziem inwigilacji miałaby być m.in. wyszukiwarka. Firma uspokaja.

Google śledzi położenie użytkowników, nawet jeśli ci wyłączą usługę lokalizacji - twierdzi Associated Press. Problem ma dotyczyć nawet dwóch miliardów urządzeń - zarówno sterowanych Androidem, jak i iPhone'ów. 

Aplikacja wie gdzie jesteś

Według AP Google do potwierdzania położenia użytkownika wykorzystuje m.inGoogle Maps, aplikację Pogoda czy swoją wyszukiwarkę. Oznacza to, że wie, gdzie znajduje się użytkownik, nawet jeśli ten w opcjach prywatności wyłączy usługę lokalizacji.

Mapy Google - notatki na osi czasuMapy Google - notatki na osi czasu źródło: Google

Po wyłączeniu usługi użytkownik co prawda nie widzi historii odwiedzanych miejsc w zakładce "Oś czasu", ale Google wciąż ma mieć dostęp do danych.

Problem odkrył jeden z badaczy Uniwersytetu Kalifornijskiego. Mimo wyłączonej usługi lokalizacji został poproszony przez smartfon o recenzję sklepów, w których się pojawił.

Google zna położenie użytkowników nawet jeśli ci wyłączą usługę lokalizacji - twierdzi agencja APGoogle zna położenie użytkowników nawet jeśli ci wyłączą usługę lokalizacji - twierdzi agencja AP Źródło: https://rise.cs.berkeley.edu/blog/the-right-to-not-be-tracked-a-spotlight-on-google-maps-and-android-location-tracking/

Google uspokaja

Piotr Zalewski z Biura Prasowego Google w przesłanym nam oświadczeniu wyjaśnia, że firma zapewnia użytkownikom przejrzysty opis narzędzi służących do lokalizacji. 

Informacje geograficzne pomagają nam dostarczać użyteczne usługi, gdy użytkownicy wchodzą w interakcję z naszymi produktami, te usługi to np. lokalnie trafne wyniki wyszukiwania i prognozy ruchu drogowego. Istnieje wiele różnych sposobów, w jakie Google może wykorzystywać lokalizację w celu poprawy komfortu użytkowników, wśród nich znajdują się Historia lokalizacji, Aktywność w internecie i aplikacjach oraz za pośrednictwem usług lokalizacyjnych na poziomie urządzenia. Zapewniamy przejrzysty opis tych narzędzi i niezawodne elementy sterujące, dzięki którym użytkownicy mogą je włączać i wyłączać, a także usuwać związane z nimi historie lokalizacji w dowolnym momencie.

Kolejne wątpliwości

Naukowcy nie pierwszy raz twierdzą, że Google zna położenie użytkownika wbrew jego woli. W zeszłym roku pisaliśmy o badaniach, wedle których informacje tego typu są  czerpane m.in. z nadajników, z którymi łączy się smartfon.

Co wie o tobie Google?

Gigant internetu wie o swoich użytkownikach całkiem sporo. Przetwarzane informacje można sprawdzić w zakładce "Aktywność w internecie i aplikacjach" konta Google. 

Twórcy aplikacji też śledzą

Według badań naukowców z uniwersytetu Yale użytkowników śledzi nie tylko Google. Robi to też większość, bo 75 proc. aplikacji. Do dyspozycji deweloperów jest ok. 25  narzędzi, które - wykorzystując różne techniki - potwierdzają położenie użytkownika.

Czytaj też: Dowiedz się więcej o inwigilacji. Ruszyła specjalna wyszukiwarka

Większe zyski z reklamy

Cel śledzenia użytkowników jest jeden: wyświetlanie lepiej spersonalizowanych reklam. Oferty lokalnych sklepów i restauracji pozwalają rozszerzyć skalę działalności Google. 

Więcej o: