Microsoft powoli uśmierca Windowsa 8. Niedługo nie dostaniemy już nowych aplikacji

Microsoft stara się przekonać użytkowników do najnowszej odsłony "okienek". Przy okazji powoli uśmierca poprzednie wersje swojego systemu. W październiku przestanie akceptować nowe aplikacje dla Windowsów 8.1 i starszych.

Zgodnie z ogłoszonym właśnie harmonogramem, od 31 października Microsoft przestanie zezwalać na dodawanie nowych aplikacji do sklepie Microsoft Store na systemach Windows 8 i 8.1 i Windows Phone 8.x.

Oznacza to, że w sklepach dla wyżej wymienionych systemów nie będą pojawiły się żadne nowe aplikacje. Te, które już w nim są (lub zostaną dodane przed 31 października) w dalszym ciągu będzie można pobierać. Co ważne, wciąż będą do nich dostarczane aktualizacje.

To kolejny z etapów powolnego uśmiercania poprzedników Windowsa 10. Microsoft ogłosił dokładny harmonogram kolejnych kroków wygaszania starszych "okienek":

 • 31 października 2018 Microsoft przestanie akceptować nowe aplikacje w systemach Windows Phone 8.x lub wcześniejszych oraz Windows 8 / 8.1.
 • 1 lipca 2019 Microsoft przestanie udostępniać aktualizacje do aplikacji dla systemów Windows Phone 8.x lub wcześniejszych.
 • 1 lipca 2023 - Microsoft przestanie udostępniać aktualizacje do aplikacji dla systemów Windows 8 / 8.1.

Warto przypomnieć, że Microsoft już od ponad dwóch lat nie udostępnia wsparcia technicznego dla systemu Windows 8. W styczniu br. zakończono też wsparcie podstawowe dla Windowsa 8.1.

Koniec wsparcia dodatkowego wyznaczono z kolei na 10 stycznia 2023 roku. Wtedy Microsoft przestanie wypuszczać łatki z zakresu bezpieczeństwa, a korzystanie z systemu stanie się bardzo niebezpieczne.

W czerwcu Microsoft przestał wspierać na swoim oficjalnym forum Windowsa 8.1 i wszystkie wcześniej wydane systemy operacyjne.To samo spotkało pakiety Office 2010 i 2013.

Microsoft robi co może, aby zachęcić do przesiadki na najnowszą odsłonę "okienek". Przez ponad rok od premiery Windowsa 10 oferował możliwość darmowej aktualizacji dla użytkowników starszych systemów.

Mimo wszystko z analiz StatCounter i NetMarketShare wynika, że starsze systemy, z 9-letnim Windowsem 7 na czele mają się całkiem nieźle. Microsoft zamierza całkowicie uśmiercić "Siódemkę" już 14 stycznia 2020 roku, tymczasem ostatnio ta odsłona "okienek" zanotowała... wzrost udziałów.

---

Maciej Panek: Byłem na dnie, gdy otworzyłem firmę posiadającą obecnie 3 tys. samochodów [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (46)
Koniec z nowymi aplikacjami dla Windowsa 8 i 8.1. Microsoft przestanie je akceptować już 31 października
Zaloguj się
 • alexcomp

  Oceniono 11 razy 9

  Na jakimś laptopiku mam 10 bo był i nie chce mi się zmieniać, ale na innych sprzętach jeśli muszę coś od nowa postawić, to stawiam 7. I tak zamierzam jeszcze długo robić gdyż wyznaję zasadę, że komputer (a więc i Microsoft) jest dla mnie a nie odwrotnie i każda moja maszyna ma działać w sposób taki jak chcę a nie narzucać mi co mam robić, lubić, kupić...... . Dystrybucje 7 oczywiście legalne, legalnie kupione tzw pudełkowe a nie OEM.

 • przyjemny_gosc

  Oceniono 7 razy 7

  Ej, ale jak to? Ja mam 7 i jestem zadowolony. Po co zmieniać coś co działa?

 • Stefan Koteczek

  Oceniono 13 razy 7

  Windows 10 jest nieprzyjazny. Funkcje są poukrywane. Ciąąąąągle aktualizacje, wszystko przymula, a mam 16GB ramu, i7 i SSD.
  Myślę o powrocie do 7 :(

 • ale.sobie.konto.wymyslilem

  Oceniono 6 razy 6

  Hm, według liberałów kapitalista dopasowuje swoją ofertę do potrzeb ludzi i dlatego kapitalizm jest taki fajny. Tu widać że kapitalista obecnie może dopasować potrzeby ludzi do swojej oferty. Nie wiem czy istnieje lepszy przykład że ciągłe powoływanie się na XVIII-wiecznego Adama Smitha nie ma sensu. Owszem, ogólnie miał on rację. Tak sam jak 'ogólnie' rację miał i Kopernik, i Darwin, i wielu innych ludzi, co nie znaczy że wszystkie ich twierdzenia są prawdziwe (Kopernik nie wiedział nic o galaktykach, Darwin nie wiedział nic o genetyce, z kolei Adam Smith nie zakładał że istnieją prywatne firmy o światowym zasięgu i większej sile oddziaływania na tenże świat niż współcześni mu królowie, carowie czy premierzy UK).

 • mjunhy

  Oceniono 9 razy 5

  U nas w firmie setki komputerów stacjonarnych (w pełni sprawnych) wyrzucili na śmietnik (obudowy na złom a reszta do kontenera) bo była zmiana systemu na 10. Wszędzie liczy się tylko kasa, kasa a gdzie w tym wszystkim jest ekologia ? Ja rozumiem że firma bogata i ma na to kasę, (prezes co dwa lata kupuje najnowsze BMW) bo kto bogatemu zabroni ale z mojego punktu widzenia zwykłego pracownika który zarabia minimalną krajową to jest idiotyczne.

 • xyz_xyz1

  Oceniono 5 razy 3

  No cóż Microsoft zabije Windows 7 ludzie przestaną używać produktów Microsoftu. Część przejdzie na Linuxa inni na MacOS.

 • twzelnik

  Oceniono 12 razy 2

  Tradycyjnie przypominam, że dla domowych zastosowań świetnie się sprawdza darmowy Linux, który nie utraci wsparcia, nie zaprzestanie aktualizacji, ani nie obrazi się na stary sprzęt.
  Instaluje się łatwiej niż Windows, działa bez problemu. testowane na żonach, ciociach, teściach, dzieciach...

 • big_gadu

  Oceniono 12 razy 2

  Kasy na tym nie zarabiają więc trzeba uwalić system,
  tak samo jak w telefonami komórkowymi !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX