Microsoft powoli uśmierca Windowsa 8. Niedługo nie dostaniemy już nowych aplikacji

Microsoft stara się przekonać użytkowników do najnowszej odsłony "okienek". Przy okazji powoli uśmierca poprzednie wersje swojego systemu. W październiku przestanie akceptować nowe aplikacje dla Windowsów 8.1 i starszych.

Zgodnie z ogłoszonym właśnie harmonogramem, od 31 października Microsoft przestanie zezwalać na dodawanie nowych aplikacji do sklepie Microsoft Store na systemach Windows 8 i 8.1 i Windows Phone 8.x.

Oznacza to, że w sklepach dla wyżej wymienionych systemów nie będą pojawiły się żadne nowe aplikacje. Te, które już w nim są (lub zostaną dodane przed 31 października) w dalszym ciągu będzie można pobierać. Co ważne, wciąż będą do nich dostarczane aktualizacje.

To kolejny z etapów powolnego uśmiercania poprzedników Windowsa 10. Microsoft ogłosił dokładny harmonogram kolejnych kroków wygaszania starszych "okienek":

  • 31 października 2018 Microsoft przestanie akceptować nowe aplikacje w systemach Windows Phone 8.x lub wcześniejszych oraz Windows 8 / 8.1.
  • 1 lipca 2019 Microsoft przestanie udostępniać aktualizacje do aplikacji dla systemów Windows Phone 8.x lub wcześniejszych.
  • 1 lipca 2023 - Microsoft przestanie udostępniać aktualizacje do aplikacji dla systemów Windows 8 / 8.1.

Warto przypomnieć, że Microsoft już od ponad dwóch lat nie udostępnia wsparcia technicznego dla systemu Windows 8. W styczniu br. zakończono też wsparcie podstawowe dla Windowsa 8.1.

Koniec wsparcia dodatkowego wyznaczono z kolei na 10 stycznia 2023 roku. Wtedy Microsoft przestanie wypuszczać łatki z zakresu bezpieczeństwa, a korzystanie z systemu stanie się bardzo niebezpieczne.

W czerwcu Microsoft przestał wspierać na swoim oficjalnym forum Windowsa 8.1 i wszystkie wcześniej wydane systemy operacyjne.To samo spotkało pakiety Office 2010 i 2013.

Microsoft robi co może, aby zachęcić do przesiadki na najnowszą odsłonę "okienek". Przez ponad rok od premiery Windowsa 10 oferował możliwość darmowej aktualizacji dla użytkowników starszych systemów.

Mimo wszystko z analiz StatCounter i NetMarketShare wynika, że starsze systemy, z 9-letnim Windowsem 7 na czele mają się całkiem nieźle. Microsoft zamierza całkowicie uśmiercić "Siódemkę" już 14 stycznia 2020 roku, tymczasem ostatnio ta odsłona "okienek" zanotowała... wzrost udziałów.

---

Maciej Panek: Byłem na dnie, gdy otworzyłem firmę posiadającą obecnie 3 tys. samochodów [NEXT TIME]

Więcej o: