IFA 2018: Acer Swift 5 najlżejszym 15-calowym laptopem na świecie. Ledwie czuć go w ręku [PIERWSZE WRAŻENIA]

Acer po raz kolejny bije rekordy w segmencie laptopów. Tym razem zaprezentowano najlżejszy 15-calowy model na świecie. Ciężko uwierzyć, że ten sprzęt faktycznie działa.

Doroczne targi IFA organizowane w Berlinie to ulubiony moment wielu producentów na bicie różnorodnych rekordów. W tym roku nie zawiódł także Acer, który do stolicy Niemiec przyjechał z nowym laptopem ważącym poniżej 1 kilograma.

Mowa o pokazanym własnie modelu Acer Swift 5, konkretnie o konfiguracji z przekątną ekranu 15,6 cala. To, co zadziwia najbardziej to bardzo niewielka waga urządzenia - zaledwie 990 gramów. Jak chwali się Acer, jest to najlżejszy 15-calowy laptop na świecie.

Podczas berlińskich targów udało mi się wziąć do ręki nowy sprzęt Acera i muszę przyznać, że pierwsze chwile ze Swiftem 5 trochę szokują. Laptop ma dość pokaźne rozmiary, ale jest jednocześnie lekki jak piórko.

Acer Swift 5 - najlżejszy laptop z ekranem 15,6 calaAcer Swift 5 - najlżejszy laptop z ekranem 15,6 cala fot. Bartłomiej Pawlak, Berlin / Next.Gazeta.pl

W pierwszej chwili wydaje się pusty w środku. Dla osoby przyzwyczajonej do znacznie cięższych konstrukcji jest to spore zaskoczenie. Trudno uwierzyć, że Acerowi udało się ekstremalnie obniżyć wagę i jednocześnie zmieścić tu najnowsze, bardzo wydajne podzespoły.

Górna i dolna część obudowy została wykonana ze stopu magnezu i litu, która pozwoliła na zmniejszenie grubości laptopa i ma zapobiegać wyginaniu się konstrukcji. Podpórka pod dłonie została wykonana z kolei ze stopu magnezu i aluminium. Całość ma grubość 15,9 mm, a sprzęt jest bardzo dobrze wykonany.

Acer nie szedł na kompromis również w kwestii specyfikacji. Do dyspozycji mamy tu najnowsze procesory 8. generacji - Intel Core i7-8565U oraz i5-8265U. Do tego jest maksymalnie 16 GB pamięci operacyjnej DDR4 oraz do 1 TB na dysku SSD PCIe.

Acer Swift 5 - najlżejszy laptop z ekranem 15,6 calaAcer Swift 5 - najlżejszy laptop z ekranem 15,6 cala fot. Bartłomiej Pawlak, Berlin / Next.Gazeta.pl

Wyświetlacz w modelu Swift 5 to panel IPS o rozdzielczości Full HD z niewielkimi ramkami, dzięki którym stosunek ekranu do całości to 87,6 proc. Po obudową ukryto jeszcze baterię, która ma zapewnić do 10 godzin ciągłej pracy. Jeśli deklaracje producenta się sprawdzą, będzie to bardzo dobry wynik.

Warto wspomnieć także o obecności modemu Gigabit WiFi 2x2 802.11ac, i licznych portach, w tym USB 3.1 Typu C, Gen 2, USB 3.1 Typu A i HDMI. Znalazło się również miejsce dla czytnika linii papilarnych i głośników stareo.

Niestety na nowy laptop Acera będzie trzeba trochę poczekać. Producent deklaruje, że sprzęt trafi na polskie półki sklepowe dopiero w lutym przyszłego roku. Ceny będą zaczynać się od 4499 zł.

---

Co łączy iPoda z filmem "2001: Odyseja Kosmiczna"?

Więcej o: