Gotówka umiera? Trzech na pięciu Polaków woli płacić kartą lub smartfonem

60 proc. Polaków woli płacić kartą lub smartfonem, a tylko nieco ponad 30 proc. preferuje gotówkę. Niemal 80 proc. przy wyborze mieszkania bierze pod uwagę możliwość płatności kartą w okolicy, a niespełna 60 proc. raz w miesiącu jest zmuszona zapłacić tradycyjnym pieniądzem.

Dla 60 proc. Polaków płatność kartą lub telefonem jest preferowaną formę realizacji transakcji. Zmienia się też percepcja płatności bezgotówkowych - Polacy zaczynają traktować ich dostępność jako coś naturalnego i oczywistego, podobnie jak dostęp do internetu, wynika z badania eService "Postawy Polaków wobec form płatności".

Wyniki tegorocznego badania wskazują na utrzymywanie się trendów zauważonych w ubiegłym roku. Stale rośnie bezgotówkowość społeczeństwa. Aktualnie już 60 proc. badanych wskazuje płatności bezgotówkowe jako preferowaną formę płacenia. Na podobnym poziomie jak w ubiegłym roku utrzymuje się odsetek respondentów preferujących gotówkę, stanowią oni 31 proc. populacji. Do 9 proc. spadł udział osób niezdecydowanych, z której formy płatności wygodniej im korzystać

- powiedziała Dorota Osek, psycholog ekonomiczny z instytutu badawczego ARC Rynek i Opinia, który na zlecenie eService zrealizował badanie.

Płatność kartą oczywista jak prąd w gniazdku

Ponad 82 proc. badanych zauważyło w ciągu ostatnich 12 miesięcy zwiększenie liczby miejsc, w których można płacić kartą lub telefonem, choć jednocześnie 59 proc. skarży się, że co najmniej raz w miesiącu jest w sytuacji, w której może zapłacić tylko gotówką.

eService wskazał, że jednym z zaskakujących wniosków badania jest fakt, że dla 78 proc. badanych przy wyborze miejsca zamieszkania ważnym czynnikiem byłaby dostępność w okolicznych sklepach możliwości płacenia kartą lub telefonem - to o 9 pkt proc. więcej wskazań niż dla czynnika, jakim jest odległość od miejsca zamieszkania przyjaciół, a nawet rodziny.

To, że dostępność miejsc, w których można płacić kartą jest postrzegana jako bardziej istotna przez osoby, które natknęły się na brak takiej możliwości pokazuje, że dzisiaj są to rzeczy tak oczywiste jak dostęp do internetu, ciepła woda w kranie czy prąd w gniazdku. Dopiero kiedy nie możemy z nich skorzystać, zdajemy sobie sprawę z ich ważności

- powiedziała prezes eService Joanna Seklecka, cytowana w komunikacie.

Drobne zakupy też opłacamy kartą

Z badania wynika także, że udział płatności bezgotówkowych przy transakcjach na małe kwoty w ciągu roku wzrósł do 19 proc. (płatności do 10 zł), a nawet 28 proc. (płatności od 10 do 50 zł).

Na podobnym do ubiegłorocznego poziomie utrzymuje się odsetek osób używających przy drobnych zakupach obu form płatności.

Badanie zostało przeprowadzone w sierpniu 2018 r., przez instytut badawczy ARC Rynek i Opinia na zlecenie eService. Wykorzystano technikę CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym będącym własnością ARC Rynek i Opinia (www.epanel.pl), posiadającym ok. 55 tysięcy panelistów. Badania objęły 1000 osób w wieku 18-65 lat. Struktura do badania przygotowana została na podstawie danych IPSOS Polska.

1,1 mld płatności kartą w 3 miesiące

Z najnowszych danych NBP wynika, że w Polsce jest już ponad 700 tys. punktów wyposażonych w terminale płatnicze. Tylko w drugim kwartale 2018 roku Polacy wykonali aż 1,1 mld płatności "plastikiem". To o 20 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

---

Jak ożywiono antyczną Grecję. Rozmawialiśmy z twórcami ACOD

Więcej o: