Dni SMS-ów są policzone. Pierwsza sieć wprowadzi nowy standard. Początek rewolucji
Po 25 latach klasyczne wiadomości SMS będą mogły w końcu odejść do historii. Z początkiem roku pierwsza sieć zamierza wprowadzić bowiem nowy standard komunikacji - Rich Communication Suite (RCS). Uruchomienie usługi na początku 2019 r. zapowiedział amerykański Verizon.
Komunikator niepotrzebny
RCS umożliwia przesyłanie plików multimedialnych o rozmiarze do 100 MB. Klasyczny MMS może "pomieścić" zaledwie 300 KB danych. "Długość" SMS-a to 160 znaków.
Nowy standard umożliwi nie tylko wysyłanie zdjęć czy filmów, lecz także współdzielenie plików, dzielenie się informacją o lokalizacji, uzyskanie potwierdzenia odczytanych wiadomości.
Do korzystania z RCS niezbędny będzie pakiet internetu.
Pozwoli też na komunikację pomiędzy kilkoma osobami. Innymi słowy, korzystanie z komunikatora internetowego nie będzie już konieczne do przesyłania wiadomości zawierających dużo graficznych treści.
Oto przykład komunikacji prowadzonej w standardzie RCS.
Dla biznesu, znajomych i bliskich
RCS umożliwi również odbieranie od poszczególnych firm spersonalizowanych ofert, informacji o rabatach etc. Linie lotnicze będą mogły wysłać nam kartę pokładową wprost na telefon - bez konieczności korzystania z dodatkowej aplikacji.
Zamiast Messengera
Nowa technologia może zagrozić komunikatorom takim jak Messenger. Odbiorca jest bowiem identyfikowany po numerze telefonu. Korzystanie z Facebooka nie będzie więc niezbędne, by przesłać znajomemu czy bliskiemu informację zawierającą więcej treści niż tekst. Firmy też nie będą musiały korzystać tylko z usług komunikatorów, portali społecznościowych, aplikacji, by skutecznie dotrzeć do odbiorcy.
RCS ma więc szansę stać się nowym kanałem komunikacji. Oczywiście przewagą komunikatorów internetowych nadal będzie to, że są one darmowe.
Testy w Polsce trwają
Jak wyjaśnia serwis SerwerSMS.pl, który wraz z Google testuje usługę w Polsce, nowy standard może się sprawdzić zarówno w komunikacji indywidualnej, jak i biznesowej.
Jesteśmy przekonani, że rewolucja, u progu której stoimy, na zawsze zmieni funkcjonowanie telefonów komórkowych. To innowacyjne rozwiązanie wiele zmieni w komunikacji na linii firma-klient, otwierając przed każdym sektorem biznesu wiele nowych możliwości.
- wyjaśnia Daniel Zawiliński, Managing Director Platformy SerwerSMS.pl.
W rozmowie z nami przedstawiciele serwisu zapewnili, że testy technologii są w Polsce kontynuowane. Nie ma pewności kiedy usługa zostanie wprowadzona. Jej start w USA ma jednak szansę zachęcić operatorów i właścicieli firm do przyspieszenia prac.
Pierwszy SMS w historii został wysłany 3 grudnia 1992.
Czytaj też: 160 znaków, które zmieniły nasze życie. Krótka historia SMS-a
-
Rok pandemii w Polsce kończymy posępną liczbą. Jakby zniknęły całe Siedlce. Drugie miejsce w UE
-
Amazon czy Allegro - gdzie jest taniej? Analiza 1000 produktów daje odpowiedź
-
Polskie szczepionki na koronawirusa - supertanie, supernowoczesne i bez żadnego rządowego wsparcia
-
Rząd miał otwierać szampana, a musi wylać na głowę kubeł zimnej wody. Bezrobocie jednak rośnie
-
Mapa bogactwa w UE pokazuje stary podział. Wschód wciąż mocno odstaje. W Polsce widać samotną wyspę
- Dodatki do renty i emerytury również podlegają waloryzacji. Jakie są nowe kwoty?
- Afera Amber Gold. Część wierzycieli nie otrzyma zadośćuczynienia
- Dwanaście miesięcy koronawirusa w Polsce na dwunastu wykresach. Tak zmieniały się liczby i nastroje
- Biedronka znów rozdaje niektóre produkty za darmo. Znamy szczegóły promocji
- PIT 2021. Jak sprawdzić, czy mój PIT za 2020 rok został rozliczony?