Kolejny chiński producent chce podbić polski rynek smartfonów. Oppo powtórzy sukces Xiaomi?

Daniel Maikowski
Już 31 stycznia Oppo zainauguruje swoją działalność na polskim rynku. Chińska marka, która nad Wisłą jest raczej anonimowa, w Państwie Środka sprzedaje niemal tyle smartfonów, co słynne Xiaomi.
Zobacz wideo

OPPO to obecnie jeden z największych producentów smartfonów na świecie. Z danych IDC wynika, że w trzecim kwartale 2018 roku Chińczycy sprzedali 29,9 mln urządzeń, co przełożyło się na 8,4 proc. udziałów w rynku smartfonów. Na świecie więcej sprzedają jedynie Samsung, Huawei, Apple oraz Xiaomi.

Chiński potentat w Polsce jest jednak w zasadzie anonimowy, choć już wkrótce może się to zmienić. OPPO poinformowało niedawno, że już 31 stycznia wejdzie na polski rynek. Wcześniej firma rozpoczęła sprzedaż m.in. we Francji, Włoszech oraz Hiszpanii.

Z marką OPPO spotkałem się po raz pierwszy na targach MWC 2017 w Barcelonie. 

Gdy odwiedziłem stoisko Oppo na targach MWC w Barcelonie, poczułem się niczym klient sklepu Apple Store - minimalizm, dużo bieli, a do tego zbyt miła - jak dla introwertycznego dziennikarza - obsługa. Również smartfony chińskiego producenta mocno (a nawet zbyt mocno) nawiązują do wizualnych rozwiązań zastosowanych w iPhonie oraz do stylu Jony'ego Ive'a, głównego projektanta Apple'a.

- pisałem wówczas w swojej relacji.

Od tego czasu trochę się zmieniło. OPPO nadal kopiuje najlepsze wzorce od Apple'a czy Samsunga, ale w przeciwieństwie do wielu innych chińskich firm, stawia też mocno na badania i rozwój. Firma posiada już 6 centrów badawczych oraz 10 fabryk.

Smartfony OPPO są dobrze wykonane, wydajne, a przy tym całkiem tanie. To właśnie cena ma być motorem napędowym marki na polskim rynku. Rywalem OPPO będzie Xiaomi, które również coraz bardziej zaznacza swoją obecność w Polsce.

Oppo Find XOppo Find X fot. OPPO

Obecnie flagowym modelem OPPO jest Find X. Smartfon wyposażono w 6,42-calowy ekran Panorama Arc Screen o rozdzielczości 2340x1080 i zagęszczeniu pikseli na poziomie 401 ppi (pokrycie ekranu wynosi tu 93,8 proc.) Find X wyróżnia się bardzo ciekawą konfiguracją aparatów. Znajdziemy tu główny aparat 20 Mpix + 16 Mpix, jak również przedni aparat 25 Mpix, który... wysuwa się z obudowy urządzenia.

O planach OPPO wobec naszego rynku, a także cenach smartfonów dowiemy się nieco więcej 31 stycznia, podczas oficjalnej premiery chińskiej marki w Polsce.

Więcej o: