E-dowód osobisty coraz bliżej. MSWiA: Prace są na ukończeniu

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zakończyło już testy personalizacji blankietów nowego dowodu osobistego. To oznacza, że prace nad e-dowodem dobiegają końca.
Zobacz wideo

Jak głosi oświadczenie resortu, testy potwierdziły, że rozwiązanie dostarczone przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych jest zgodne z parkiem maszyn w Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA. Centrum jest więc gotowe do rozpoczęcia "produkcji" spersonalizowanych dowodów osobistych z warstwą elektroniczną.

Ostatni krok przed rozpoczęciem ich wydawania to testy całego procesu przekazywania dowodów w gminach. Liderem tego projektu jest Ministerstwo Cyfryzacji, a PWPW i MSWiA są jego aktywnym uczestnikami. Ponadto Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych prowadzi jeszcze także testy bezpieczeństwa.

W oświadczeniu napisano, że tworzenie e-dowodu to kontynuacja zapoczątkowanego w 2008 r.  projektu pl.ID. Obecny rząd podjął decyzję o jego dokończeniu po to, by zaoferować Polakom wielofunkcyjny, bezpłatny dokument z warstwą elektroniczną.

MSWiA podkreśla, że osoby, które nie będą chciały korzystać z możliwości, jakie daje warstwa elektroniczna nowego, cyfrowego dowodu, będą mogły posługiwać się e-dowodem tak, jak używanymi dotychczas dokumentami tożsamości.

Więcej o: