E-dowód osobisty coraz bliżej. MSWiA: Prace są na ukończeniu

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zakończyło już testy personalizacji blankietów nowego dowodu osobistego. To oznacza, że prace nad e-dowodem dobiegają końca.
Zobacz wideo

Jak głosi oświadczenie resortu, testy potwierdziły, że rozwiązanie dostarczone przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych jest zgodne z parkiem maszyn w Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA. Centrum jest więc gotowe do rozpoczęcia "produkcji" spersonalizowanych dowodów osobistych z warstwą elektroniczną.

Ostatni krok przed rozpoczęciem ich wydawania to testy całego procesu przekazywania dowodów w gminach. Liderem tego projektu jest Ministerstwo Cyfryzacji, a PWPW i MSWiA są jego aktywnym uczestnikami. Ponadto Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych prowadzi jeszcze także testy bezpieczeństwa.

W oświadczeniu napisano, że tworzenie e-dowodu to kontynuacja zapoczątkowanego w 2008 r.  projektu pl.ID. Obecny rząd podjął decyzję o jego dokończeniu po to, by zaoferować Polakom wielofunkcyjny, bezpłatny dokument z warstwą elektroniczną.

MSWiA podkreśla, że osoby, które nie będą chciały korzystać z możliwości, jakie daje warstwa elektroniczna nowego, cyfrowego dowodu, będą mogły posługiwać się e-dowodem tak, jak używanymi dotychczas dokumentami tożsamości.

Więcej o:
Komentarze (18)
E-dowód osobisty coraz bliżej. MSWiA: Prace są na ukończeniu
Zaloguj się
 • peowca888

  Oceniono 6 razy 4

  trzymac w klatce faradaya i zawniete w mokre reczniki

 • monoekann

  Oceniono 7 razy 3

  Trzeba jeszcze tylko projekt krzyża 'bóg honor ojczyzna' za 10 mln rozpisać.
  Jeszcze cytacik z biblii się wrzuci 'i pan bóg umiłował prawo i sprawiedliwość'
  i gotowe

 • czechy11

  Oceniono 2 razy 2

  Drogi dziennikarzu przyjrzyj sie sprawie dokładniej a nie dawajsobie wciskać kitow. Po pierwsze zajrzyj w to jak mail projekt wyglądać a jak wyglada ostatecznie (pokrojony takabycokolwiek z niego wynikło). W rzeczywistości cały ten projekt leży i kwiczy a to co zamierzają zaoferować to bubel aby przykryć kompletny blamaż.

 • fafarafafafa

  Oceniono 4 razy 2

  No dobrze, ale co to ma dać obywatelowi? Czy nowy, lepszy dowód będzie nośnikiem podpisu kwalifikowanego? Będę mógł korzystać z niego przy pomocy otwartego API?

 • frysiu2009

  Oceniono 5 razy 1

  Jakoś nie ufam takim dokumentom. Złodziej jak ukradnie rozumiem, można natychmiast skutecznie zastrzec ale co będzie jak klient nie zauważy? A skopiować nie będzie można? To tylko kwestia czasu. Przeciągniesz, dotkniesz i jesteś ugotowany. To już odcisk kciuka byłby lepszy, przynajmniej wiedziałbym, że mi zajumali.

 • Oceniono 1 raz 1

  Czy aby Spawy nie są już na wykończeniu państwa i narodu ? Odrzućmy bolszewików.

 • lilo150

  0

  niedługo powstanie e-obywatel, niby jest ale nikt go nie widział.

 • lyjnin69

  0

  czyli sukces niejakiego andruszkiewicza
  ledwie został v-ce ministrem i już cos sie dzieje

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX