Dostała SMS o niedopłacie na 76 groszy. Tego samego dnia straciła 6000 zł. Policja ostrzega

Coraz więcej osób w Polsce otrzymuje wiadomości SMS informujące o drobnej niedopłacie. Błaha z pozoru sprawa może skończyć się utratą wszystkich oszczędności.
Zobacz wideo

Policja ostrzega przed groźnym oszustwem, które coraz częściej wykorzystywane jest przez przestępców. Ofiarą tego procederu padła m.in. mieszkanka Puchaczowa. Otrzymała wiadomość SMS informującego o zaległości w wysokości 0,76 zł. W wiadomości znajdował się również link do strony internetowej banku. Po wpisaniu loginu i hasła nieświadomie przekazała te dane oszustom. Tego samego dnia straciła z konta 6 tysięcy złotych. Link umieszczony w wiadomości prowadził bowiem do fałszywej strony banku. 

Prawdziwa plaga

O oszustwie informuje też portal Niebezpiecznik, który zamieszcza wiele przykładów wiadomości o drobnej niedopłacie rozsyłanych przez przestępców. Pretekstem do zapłaty miałoby być wygasające ogłoszenie w serwisie internetowym, niedopłata do paczki lub inna zaległość. 

Linki z wiadomości kierują zarówno do fałszywych stron banków jak i podrobionych bramek płatniczych. 

Fałszywa bramka płatniczaFałszywa bramka płatnicza Fot. Niebezpiecznik.pl

Policja apeluje

Służby zachęcają, by treść każdej podejrzanej wiadomości weryfikować. Szczególnie, jeśli pochodzi  nieznanego pochodzenia i skłania nas do płatności za usługi bądź zaległości, których nie jesteśmy pewni.

Pamiętajmy, by logując się na konto bankowe, zwracać uwagę na adres strony internetowej. Oszuści tworzą łudząco podobne strony internetowe banków. Sprawdzenie adresu strony i oraz tego czy strona jest zabezpieczona może uchronić nas przed oszustami - apeluje policja

Więcej o: