Oto Tesla Model Y - "budżetowe" elektryczne auto za 150 tys. zł. Musk: To samochód kompletny

Tesla zaprezentowała swój nowy samochód. Model Y ma być SUV-em z możliwościami sportowego auta - zapewnia szef koncernu Elon Musk. Najtańsza wersja pojazdu będzie kosztować 39 tysięcy dolarów, czyli około 150 tysięcy złotych.

Model Y to drugi (po Modelu X) crossover w ofercie amerykańskiego koncernu. Pod względem konstrukcji nawiązuje jednak do najtańszego obecnie auta w ofercie Tesli, czyli Modelu 3 (Tesla obniżyła niedawno cenę jego podstawowej wersji do 35 tys. dolarów).

Tesla Model YTesla Model Y fot. Tesla

Model Y ma być bardziej przestronny od "trójki". W ofercie pojawi się siedmioosobowa wersja auta, ale dopiero w 2021 r. Wnętrze pojazdu również nawiązuje do Modelu 3. Znajdzie się w nim m.in. 15-calowy dotykowy ekran, a także panoramiczny dach.

"Dobra wiadomość jest taka, że to auto kompletne. Będzie w stanie zrobić praktycznie wszystko po aktualizacjach oprogramowania" - podkreślił Musk podczas prezentacji.

Tesla Model YTesla Model Y Fot. Jae C. Hong / AP Photo

W sprzedaży pojawią się cztery wersje pojazdu:

- Standard Range: 39 tys. dolarów, 370 km zasięgu i 5,9 sekundy do 100 km/h;

- Long Range: 47 tys. dolarów, 480 km zasięgu i 5,5 sekundy do 100 km/h;

- Dual Moto AWD: 51 tys. dolarów, 450 km zasięgu i 4,8 sekundy do 100 km/h;

- Performance: 60 tys. dolarów, 450 km zasięgu i 3,5 sekundy do 100 km/h.

Najtańsza wersja Modelu Y ma pojawić się w sprzedaży dopiero w 2021 r., natomiast pozostałe modele będą dostępne już jesienią przyszłego roku. Elon Musk spodziewa się również, że nowe auto otrzyma pięć gwiazdek w testach zderzeniowych.

Tesla Model YTesla Model Y Fot. Jae C. Hong / AP Photo

Tesla chce uniknąć błędów Modelu X

W 2017 roku Elon Musk przyznał, że w czasie prac na Modelem X firma popełniła  wiele błędów. Było to auto zbyt skomplikowane, nadmiernie napakowane opcjami, które już na starcie oferowało użytkownikom za dużo możliwości konfiguracyjnych. W efekcie przeciągała się jego produkcja oraz czas dostaw do klientów. Miliarder obiecywał wtedy, że przy budowie Modelu Y Tesla nie powtórzy już tych błędów. 

Tesla Model YTesla Model Y Fot. Jae C. Hong / AP Photo

Tesla zamyka salony

Pod koniec lutego Tesla poinformowała, ze najbliższych miesiącach zamierza zamknąć prawie wszystkie salony. Firma skupi się  teraz na sprzedaży telefonicznej i online.

Już teraz w Ameryce Północnej możesz kupić Teslę przez telefon w ciągu minuty, a ta usługa wkrótce będzie dostępna na całym świecie. Ułatwiamy również możliwość sprawdzenia i zwrotu Tesli, aby jazdy testowe nie były potrzebne. Możesz zwrócić samochód w ciągu siedmiu dni od zakupu lub po przejechaniu 1 600 kilometrów, z gwarancją pełnego zwrotu gotówki

- czytamy w komunikacie opublikowanym przez firmę.

Zamknięcie salonów stacjonarnych i zwolnienie części pracowników ma ustabilizować  trudną sytuację finansową koncernu. Elon Musk nie zdradził, ile osób straci pracę, jak również czy te zwolnienia są elementem zapowiedzianej w ubiegłym roku restrukturyzacji.