Tesla chce oferować autonomiczne "taksówki". Usługa Robotaxi ma ruszyć w 2020 roku

Bartłomiej Pawlak
Elon Musk ogłosił właśnie, że już w 2020 roku ruszy usługa wynajmu autonomicznych samochodów od Tesli. Ambitny plan firmy zakłada, że już w przyszłym roku Amerykanie będą mogli skorzystać z miliona samochodów, które wypożyczą przez aplikację mobilną.
Zobacz wideo

Elon Musk podczas konferencji Autonomy Day oficjalnie ogłosił, że Tesla zamierza już niebawem ruszyć z Robotaxi. To zupełnie nowa usługa ride-sharingu, która pozwoli na wynajęcie autonomicznego samochodu przez aplikację i wykonanie przejazdu.

Tesla RobotaxiTesla Robotaxi fot. screen / YouTube, Tesla

Tesla uruchomi autonomiczne taksówki

O pomyśle dzielenia się samochodami Tesli Elon Musk mówił już jakiś czas temu - zamiast stać bezczynnie na parkingu, auto mogłoby samo na siebie zarabiać. Posiadacz samochodu z autopilotem mógłby udostępnić swoje auto innym w czasie, gdy sam z niego nie korzysta.

Plan Elona Muska jest bardzo ambitny. Zakłada, że samochody Tesli zostaną podłączone do jednej sieci dla współdzielonych aut autonomicznych. Jeśli zgodzi się na to właściciel, samochód zostanie udostępniony w aplikacji, którą możecie zobaczyć poniżej.

Tesla RobotaxiTesla Robotaxi fot. screen / YouTube, Tesla

Interfejs przypomina to, co znamy choćby z Ubera i Bolta. Wchodząc w aplikację widzimy dostępne samochody i wprowadzamy adres docelowy. Następnie - po wybraniu konkretnego modelu Tesli - wyświetlane są jego dane, m.in. zasięg i numer rejestracyjny. Różnica jest taka, że zamiast kierowcy podjeżdża pusty samochód.

Na ten moment nie ma jeszcze regulacji, które pozwalałyby na wystartowanie usługi "robotaksówek". Musk jest jednak pewny, że dostanie je do przyszłego roku. Możemy spodziewać się jednak, że - przynajmniej na początku - usługa wystartuje zapewne tylko w wybranych stanach USA. Sam Musk przyznał, że nie wszędzie Tesla dostanie zgody na wprowadzenie "robotaksówek". 

 

Samochód, który sam na siebie zarabia

Elon Musk zauważył podczas konferencji, że przeciętny posiadacz Tesli korzysta z niego przez bardzo małą część tygodnia. Przez pozostały czas auto miałoby jeździec samo. Tesla zabierałaby 25-30 proc. wartości każdego przekazu, ale właściciel samochodu i tak mógłby sporo zarobić na jego udostępnianiu.

Tesla RobotaxiTesla Robotaxi fot. screen / YouTube, Tesla

Firma szacuje, że roczny zarobek z tego tytułu wyniósłby ok. 30 tys. dolarów. Biorąc pod uwagę, że Tesla Model 3 kosztuje 39 tys. dolarów samochód mógłby zwrócić się zatem po kilkunastu miesiącach od zakupu. I to bez udziału jego właściciela. Tesla szacuje przy tym okres użytkowania jednego auta na 11 lat.

***
Dzięki działalności Greenpeace możesz wspierać rozwój ekologicznego rolnictwa. Wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (42)
Tesla w 2020 roku wystartuje z Robotaxi. To usługa pozwalająca pożyczać autonomiczne samochody
Zaloguj się
 • o6463890

  Oceniono 6 razy 6

  W końcu ! Tylko w Polsce będzie strach, bo taksiarze zaczną obrzucać te auta cuchnącymi substancjami, jak już to robili w przypadku Ubera we Wrocławiu.

 • pcat

  Oceniono 9 razy 5

  Nasi taksówkarze w ranach protestu osaczą taką autonomiczną Teslę swoimi Mercami 124, a następnie spalą tak jak ksiądz Harrego Pottera.

 • kirhold

  Oceniono 4 razy 2

  Złotówy go nienawidzą, odkrył jeden prosty sposób jak ich puścić z torbami. :D

 • khaern

  Oceniono 5 razy 1

  Wszyscy się cieszą, że dołożą "złotówom" a tak naprawdę to sami zaczynamy sobie kopać grób.
  Jeszcze kilka lat a nie będzie taksówkarzy bo zastąpią je roboty
  za następnych kilka zabraknie zawodowych kierowców bo zastąpią je roboty
  a dalej to już z górki
  zautomatyzowane sklepy
  salony obsługi
  centra handlowe
  lekarze
  itd. ...
  tylko ciekawe gdzie my będziemy w tym wszystkim i z czego żyć będziemy ? ...

 • bigzaganiacz

  Oceniono 7 razy 1

  Belkot muska , nic wiecej

 • japka_putina

  Oceniono 7 razy 1

  Czy przypadkiem dziennikarz czegoś nie przeoczył? Na przykład tego, że usługa potrzebuje nie tylko aplikacji, ale także całkowicie autonomicznych samochodów (L5), które NIE ISTNIEJĄ NA CAŁYM ŚWIECIE NAWET W JEDNYM EGZEMPLARZU??? Trzeba naprawdę dzbana, by bezkrytycznie kupić takie bajki i je opublikować bez żadnego pytajnika. Trzeba też niezłego ignoranta, by nie wiedzieć, że niemal identyczną zapowiedź Musk już triumfalnie składał dwa i pół roku temu. Wtedy autonomiczne Tesle miał wyjechać na drogi w 2018 roku, a rok wcześniej całkowicie autonomiczna Tesla miała przejechać z wybrzeża na wybrzeże bez dotykania palcem przez kierowcę. Wtedy też według waszego wizjonera Tesla instalowała już cały hardware potrzebny do pełnej autonomii, który teraz okazał się kompletnie bezużyteczny do tego celu. Wczorajszy show był tak słaby, że jeszcze w czasie jego trwania, przed ukazaniem się pierwszych komentarzy, kurs akcji spadał. Nawet deklaracja, ze Tesla ma najlepszy procesor na świecie została w dwóch zdaniach zrównana z ziemią przez rzecznika przywołanej przez Muska firmy Nvidia. Kłótni z firmą Panasonic też agorowi dziennikarze nie zauważyli, a rzecz jest krytycznie ważna dla przyszłości Tesli.

 • twzelnik

  Oceniono 4 razy 0

  Prawda, że nawet fani i wyznawcy Muska nie uwierzyli w te autonomiczne taksówki w 2020r?
  Nie mówimy tu o pokazie, tylko o normalnym biznesie.

 • polskaplonie

  Oceniono 2 razy 0

  to ja rzeczywiście chyba pójdę po tym artykule na tą stronę od tego gościa od Sary :-)

 • gonzoe

  Oceniono 6 razy 0

  Wiem że to jeszcze parę lat potrwa, ale już mam zamiar wznieść toast:

  NA POHYBEL CHCIWYM ZŁOTÓWOM!

  Skończy się wreszcie oszukiwanie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX