Tesla chce oferować autonomiczne "taksówki". Usługa Robotaxi ma ruszyć w 2020 roku

Bartłomiej Pawlak
Elon Musk ogłosił właśnie, że już w 2020 roku ruszy usługa wynajmu autonomicznych samochodów od Tesli. Ambitny plan firmy zakłada, że już w przyszłym roku Amerykanie będą mogli skorzystać z miliona samochodów, które wypożyczą przez aplikację mobilną.
Zobacz wideo

Elon Musk podczas konferencji Autonomy Day oficjalnie ogłosił, że Tesla zamierza już niebawem ruszyć z Robotaxi. To zupełnie nowa usługa ride-sharingu, która pozwoli na wynajęcie autonomicznego samochodu przez aplikację i wykonanie przejazdu.

Tesla RobotaxiTesla Robotaxi fot. screen / YouTube, Tesla

Tesla uruchomi autonomiczne taksówki

O pomyśle dzielenia się samochodami Tesli Elon Musk mówił już jakiś czas temu - zamiast stać bezczynnie na parkingu, auto mogłoby samo na siebie zarabiać. Posiadacz samochodu z autopilotem mógłby udostępnić swoje auto innym w czasie, gdy sam z niego nie korzysta.

Plan Elona Muska jest bardzo ambitny. Zakłada, że samochody Tesli zostaną podłączone do jednej sieci dla współdzielonych aut autonomicznych. Jeśli zgodzi się na to właściciel, samochód zostanie udostępniony w aplikacji, którą możecie zobaczyć poniżej.

Tesla RobotaxiTesla Robotaxi fot. screen / YouTube, Tesla

Interfejs przypomina to, co znamy choćby z Ubera i Bolta. Wchodząc w aplikację widzimy dostępne samochody i wprowadzamy adres docelowy. Następnie - po wybraniu konkretnego modelu Tesli - wyświetlane są jego dane, m.in. zasięg i numer rejestracyjny. Różnica jest taka, że zamiast kierowcy podjeżdża pusty samochód.

Na ten moment nie ma jeszcze regulacji, które pozwalałyby na wystartowanie usługi "robotaksówek". Musk jest jednak pewny, że dostanie je do przyszłego roku. Możemy spodziewać się jednak, że - przynajmniej na początku - usługa wystartuje zapewne tylko w wybranych stanach USA. Sam Musk przyznał, że nie wszędzie Tesla dostanie zgody na wprowadzenie "robotaksówek". 

 

Samochód, który sam na siebie zarabia

Elon Musk zauważył podczas konferencji, że przeciętny posiadacz Tesli korzysta z niego przez bardzo małą część tygodnia. Przez pozostały czas auto miałoby jeździec samo. Tesla zabierałaby 25-30 proc. wartości każdego przekazu, ale właściciel samochodu i tak mógłby sporo zarobić na jego udostępnianiu.

Tesla RobotaxiTesla Robotaxi fot. screen / YouTube, Tesla

Firma szacuje, że roczny zarobek z tego tytułu wyniósłby ok. 30 tys. dolarów. Biorąc pod uwagę, że Tesla Model 3 kosztuje 39 tys. dolarów samochód mógłby zwrócić się zatem po kilkunastu miesiącach od zakupu. I to bez udziału jego właściciela. Tesla szacuje przy tym okres użytkowania jednego auta na 11 lat.

***
Dzięki działalności Greenpeace możesz wspierać rozwój ekologicznego rolnictwa. Wpłać datek >>

embed
Więcej o: