To koniec Firefox na smartfonach z Androidem. Mozilla stawia na przeglądarkę Fenix

Wszystko wskazuje na to, że los Firefoxa w wersji dla smartfonów z Androidem jest już przesądzony. Mozilla pracuje nad nową przeglądarką, która zastąpi słynnego "liska". Fenix prawdopodobnie będzie gotowy szybciej, niż można było się spodziewać.
Zobacz wideo

O tym, że Mozilla pracuje nad nową przeglądarką na urządzenia mobilne wiemy już od jakiegoś czasu. Fenix - bo tak ma nazywać się aplikacja - jest rozwijany od kilku miesięcy i ma być pewnym powiewem świeżości, który podbierze użytkowników konkurencji.

Ci, którzy liczą na to, że aplikacja będzie działać obok starszego Firefoxa będą jednak rozczarowani. Z dokumentów Mozilli dotyczących wsparcia przeglądarki wynika, że "ognisty lisek" zostanie porzucony i całkowicie zastąpiony przez nowego Fenixa.

Co więcej, ma się to stać już niedługo. Jak dowiadujemy się ze wspomnianego dokumentu, ostatnim wydaniem Firefoxa będzie ten, oznaczony numerem 68. Mozilla nie chce jednak od razu wygasić Firefoxa na urządzenia z Androidem.

Choć Firefox 68 zostanie udostępniona w lipcu 2019 roku, Mozilla będzie się przeglądarkę przez jakiś czas "opiekować". Przeniesie ją do działu obsługi ESR, co pozwoli na aktualizowanie Firefoxa przy minimalnym wysiłku. W praktyce oznacza to, że będzie łatać wyłącznie kluczowe błędy dotyczące bezpieczeństwa. Zgodnie z rozpisanym już planem większe paczki z poprawkami mają pokazać się we wrześniu, październiku i grudniu.

W ciągu następnych miesięcy Mozilla włoży sporo pracy, aby przygotować Fenixa, jako swój nowy flagowy produkt na smartfony z systemem Android. Dopiero, gdy ten osiągnie "status gotowości do migracji" będzie mógł z powodzeniem zastąpić Firefoxa.

Obie przeglądarki będą więc przez pewien czas działały "obok" siebie. Mozilla w tym czasie zapewne będzie zachęcała użytkowników, aby porzucili Firefoxa na rzecz Fenixa. Niestety fundacja nie wspomina, kiedy całkowicie wycofa "ognistego liska" ze sklepu Play. Nieoficjalnie mówi się, że stanie się to już połowie 2020 roku.

Działajmy razem na rzecz zapobiegania plastikowej epidemii. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o: